SEREĎ. Okresný úrad životného prostredia vydal rozhodnutie týkajúce sa petície proti výrubu stromov na ulici Pod Hrádzou v Seredi.
Podľa nariadenia vydaného úradom musia obyvatelia odstrániť všetky dreviny do 1,5 metra od hrádze a teleso musia dať do pôvodného stavu.
Okresný úrad tak de facto potvrdil rozhodnutie a stanovisko Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý je vlastníkom a správcom pravostrannej hrádze.
Stromy vysadili na cudzom pozemku
Ako je známe, začiatkom mája rozposlal SVP obyvateľom dotknutej ulice list, v ktorom ich vyzval, aby nepoškodzovali vodné stavby a ich funkcie. Obyvatelia totiž dlhé roky kladú na teleso hrádze rôzne materiály, vytvárajú na nej parkovacie miesta a vysádzajú dreviny.
Všetky tieto fakty prispievajú podľa vodárov k poškodzovaniu a destabilizácii hrádze. „Zvyšuje sa riziko ohrozenia chráneného územia,“ vravia vodári. Podnik obyvateľov vyzval, aby nepoškodzovali majetok štátu, keďže hrádza nepatrí občanom danej ulice, ktorý tak de facto vysádzajú dreviny na cudzom pozemku. SVP občanov vyzval, aby stromčeky a kríky presadili.

Petíciu podpísalo 276 ľudí
Seredčania sa so stanoviskom SVP nezmierili a na podporu svojich argumentov spísali petíciu. „Stromy sme si z vlastných zdrojov zaobstarali, vlastnoručne posadili a o väčšinu z nich sa staráme takmer 40 rokov. Slúžia nám ako ochrana proti prašnosti a hluku počas vojenských cvičení, nehovoriac o vizuálnom efekte a dotváraní nezameniteľného koloritu celej oblasti,“ znel text petície, ktorú podpísalo 276 obyvateľov.
Podpisy boli odovzdané primátorovi mesta Martinovi Tomčányimu, ktorý však o petícii rozhodnúť nemohol. Radnica ju postúpila Okresnému úradu, odboru životného prostredia v Galante, ktorý mal 30 dní na posúdenie obsahu petície.
Úrad potvrdil rozhodnutie vodárov
Okresný úrad Galanta vychádzal z vyjadrenia Vodohospodárskej výstavby k výskytu drevín a zo skutočností z vlastnej obhliadky. Výsledky sú takmer identické so závermi, ktoré dal Slovenský vodohospodársky podnik.
„Podľa zistených skutočností orgánu dohľadu bude žiaduce: Odstrániť dreviny rastúce na telese ochrannej hrádze a tiež dreviny rastúce do 1,5 metra od päty ochrannej hrádze a zamedziť odťažovanie zeminy z telesa ochrannej hrádze,“ znie výsledok prešetrenia obsahu petície a skutkového stavu.
Majitelia ulice Pod Hrádzou majú dať hrádzu do pôvodného stavu na miestach nepovoleného státia pre automobily.

Porušili vodný zákon
Opatrenia, ktoré uviedol Okresný úrad v Galante, sa budú riešiť v spolupráci s mestom formou výzvy občanom. „Termín odstránenia zistených nedostatkov bude určený pod dohode s SVP,“ konštatuje vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Edita Belovičová.
Vo svojej reakcii, navyše, konštatuje, že nesúhlas s výrubom drevín vyjadrený v petícii je „v rozpore s ustanovením vodného zákona, ktorý zakazuje akýmkoľvek spôsobom poškodzovať vodné stavby a ich funkcie, najmä ťažiť zeminu z ochranných hrádzí, vysádzať na nich dreviny.“
Na základe spomínaného zákona orgán štátnej vodnej správy uloží povinnosť vykonať opatrenia na odstránenie škodlivého stavu.
„Chcel by som sa v prvom rade poďakovať všetkým, ktorí podpísali petičné hárky a mali záujem o to, aby sa tie stromy nevypilovali. Rozhodnutie je také, aké je. Určitá časť stromov pôjde von, no niečo by malo ostať. Rozhodli o tom úradníci, ktorí podľa môjho názoru ani neboli na mieste činu. Keby videli, aký je skutkový stav, určite vy mali k tomu iný prístup,“ uviedol pre mestskú stránku poslanec mestského zastupiteľstva a predseda petičného výboru Dušan Irsák.