KOSTOĽANY POD TRIBEČOM. Desiatky mimoriadne vzácnych orchideí zmizli v okolí dediny. V čase kvitnutia ich zlodeji vykopali a vzali z ich prirodzeného prostredia. Kto presne sa zameral na cenné orchidey, nie je doteraz jasné.
A hoci škoda vyskočila na niekoľko stoviek eur, ochranári, ktorí na prípad upozornili, sa na políciu neobrátili. Podľa nich je to zbytočné, pretože bez dôkazov či svedkov je šanca na dolapenie vykrádačov rastlín mizivá.
Jedinečné rastliny sú iba na hŕstke miest
Prípad pobúril celú dedinu, ktorá sa hrdí tým, že na jej území rastú unikátne rastliny. Takéto orchidey sa vyskytujú iba na niekoľkých miestach v celej Európe.
Viacerí obyvatelia obce nám však povedali, že zlodeji nie sú z Kostolian pod Tribečom. Orchidey podľa nich mohol vziať niekto, komu o mieste ich výskytu povedali tamojší chatári. Presne miesto výskytu vzácnych rastlín ochranári zámerne utajujú, no domáci vedia, kde ich hľadať.
Miestny obyvateľ Emil Szegeny nás doviedol priamo na lúku, kde orchidey rastú. Po jarnom odkvitnutí ich však nevidno.
"Veľa ľudí sem chodí na rande, tu sa opaľujú, keď je pekne," rozpráva dôchodca. Podľa neho však mladí zaľúbenci do modra kvitnúce rastliny netrhajú.
"Tí, čo to robia, zrejme nevedia, že keď to aj vykopú, tak sa im to doma neujme. Každý si myslí, že keď je to tu pekné, že aj doma to bude mať pekné," povedal Emil Szegeny.
Orchidey sú na zriedkavých lúkach a žijú s hubami
Že sú krádeže orchideí úplne zbytočné, potvrdzujú aj odborníci. Doma nedokážu pestovatelia nikdy vytvoriť podmienky, ktoré by vzácnym orchideám vyhovovali.
V katastri Kostolian pod Tribečom rastú napríklad vstavač trojzubý, vstavač purpurový, prípadne ďalšie druhy orchideí, dajú sa tu nájsť aj ich vzácne krížence. Darí sa im na teplomilných lúkach. Takých podľa odborníkov už na Slovensku veľa niet - v minulosti boli rozorané, zlikvidované pre poľnohospodárske účely či zastavané.
"Spomínané orchidey sú cenné aj preto, že žijú v symbióze s hubami, aká je v prírode veľmi vzácna. Takú symbiózu nie je možné v umelých podmienkach vytvoriť. Orchidey sú viazané na špecifické podmienky prostredia, ktoré pestovatelia nedokážu napodobniť, ich krádež je preto úplne zbytočná," vysvetľuje Jaroslav Košťál, botanik zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Odborník tak potvrdil slová miestneho obyvateľa, podľa ktorého sa kvety mimo voľnej prírody neujmú.
Desiatky kusov ukradol človek, nie zviera
Ochranári nevyčíslili, koľko jedincov padlo za obeť zlodejom, isté však je, že zmizli desiatky kusov rastlín. Spoločenské hodnoty jednotlivých druhov sú stanovené rôzne. Hodnota jedného vstavača trojzubého je napríklad 92 eur, celková škoda sa tak odhaduje na stovky, možno až dokonca na tisícky eur. "Populácia, ktorá tam ostala, ďaleko presahuje počet, ktorý bol ukradnutý," hovorí Košťál.
Či sa podobné krádeže stali aj v minulosti, Szegeny nevie. Až tento rok na prípad upozornili ochranári, ktorí o krádeži informovali i obecný úrad. Košťál hovorí, že v minulých rokoch orchidey mizli skôr z okolia Gýmeša, kde sa tiež vyskytujú. "Tam to bolo okolo 180 jedincov," informoval botanik.
Odborník zároveň odmietol špekulácie niektorých dedinčanov, podľa ktorých orchidey nikto neukradol, ale zo zeme ich vyhrabali zvieratá. "Sú to evidentne jamky, ktoré boli vytvorené človekom, sú pravidelné a majú tvar štvorca," povedal botanik Košťál.
Miestni obyvatelia, s ktorými sme hovorili, sú na vzácne rastliny hrdí a nechápu, prečo ich niekto chodí vykopávať na zašitú lúku. "Načo je to komu doma? Však nech sú v prírode, tam im je lepšie," mieni miestna žena. "Orchidey sú chránené, tak by mali byť tam, kde sú - v lese," povedal obyvateľ Peter Marhula.
