ZLATÉ MORAVCE. Hlavnou kontrolórkou mesta sa na najbližších šesť rokov stane doterajšia poslankyňa Alžbeta Esterková. Rozhodli o tom poslanci. Z pätnástich prítomných hlasovalo za Esterkovú jedenásť poslancov. Kontrolórkou sa tak Esterková stala už v prvom kole. Štyri hlasy získal Jozef Škvarenina, viceprimátor z éry Petra Lednára. Zvyšní kandidáti nedostali ani jeden hlas.
Esterková zarobí 1 730,68 eur mesačne. Vo funkcii nahradí Michala Borkoviča. Ten sa vzdal rok pred skončením mandátu. Svoj odchod zdôvodnil vysokým vekom.
Kandidátov vypoklonkovali za dvere
Voľba hlavného kontrolóra priniesla viacero kurióznych momentov. Dohliadať nad hospodárením mesta chcelo jedenásť kandidátov. Jedného z nich k voľbe ani len nepripustili, k prihláške zabudol priložiť životopis.
Rozruch spôsobil návrh poslanca Jozefa Palušku, aby počas prezentácie jednotlivých adeptov ostatní kandidáti na hlavného kontrolóra odišli von z miestnosti.
"Veď je to prenášané online. Pošleme ich dole a budú to všetko počúvať cez internet. Zastupiteľstvo je navyše predsa verejné," upozornil poslanec Michal Cimmermann. S jeho názormi súhlasil aj primátor Dušan Husár. "Uvedomujem si, čím argumentujete, môj názor je totožný s vašim. Každý si to môže v smartfóne pustiť," povedal Husár.
Paluškov návrh však hladko prešiel. Viacerí poslanci po voľbe priznali, že ak by ktokoľvek z kandidátov odmietol opustiť rokovanie, samospráva nemala páky na to, ako ich z verejného zastupiteľstva vyhnať. Rovnaký postup, aký zvolili zlatomoravskí poslanci, použili pri voľbe hlavného kontrolóra napríklad aj mestskí poslanci v Topoľčanoch.
Nemoravčanov diskriminovali
Zhruba polovica z uchádzačov nebola zo Zlatých Moraviec. Viacerí poslanci ešte pred voľbou kontrolóra priznali, že rozhodne nebudú voliť niekoho, kto nepochádza z mesta. Zákon pritom takúto diskrimináciu neumožňuje.
O zámere poslancov sa zrejme dozvedeli viacerí kandidáti. Takmer všetci Nemoravčania vo svojich prezentáciách zdôrazňovali, že ich bydlisko mimo mesta nie je nevýhodou, ale skôr naopak, dáva im šancu rozhodovať objektívne a nezaťažene.
"Ak si vyberiete Moravčana, máte na to právo, je to váš priateľ. Kontroly v subjektoch ale budú vyzerať priateľsky a spadnete do starých koľají," varoval poslancov pred takýmto postupom Jaroslav Dubec zo Žitavian, jeden z kandidátov. "Je lepšie, ak je kontrolór mimo mesta, je potom objektívnejší," povedal Marek Keller, ďalší z adeptov.
Právničke Esterkovej vyčítali, že nemá ekonomické vzdelanie. To ale ani nebolo v podmienkach, ktoré museli uchádzači spĺňať. "Stretli ste sa s účtovníctvom?" opýtal sa poslankyne jej kolega Cimmermann. "Účtovníctvo upravuje zákon o účtovníctve," odvetila mu Esterková a dodala, že v tejto oblasti sa bude musieť dovzdelávať. "Nebudem hovoriť, že som expert na účtovníctvo, lebo nie som," dodala.
Nezávislí sú nejednotní
Poslanci nakoniec zvolili práve Esterkovú. Prekvapením bolo, že sa nekonalo druhé kolo, poslankyňa získala toľko hlasov, že suverénne vyhrala už v prvom.
Voľba kontrolóra odhalila nejednotnosť Klubu nezávislých poslancov, ktorý je jediným klubom v mestskom zastupiteľstve a má päť poslancov. Viacerí členovia klubu mali v minulosti s Esterkovou ostré slovné prestrelky. Nevraživosť medzi niektorými členmi klubu a Esterkovou je všeobecne známa. Výsledky volieb ale ukázali, že najmenej jeden z pätice dal dôveru Esterkovej. Podľa našich informácii ide o poslanca Pavla Dvonča, najmladšieho spomedzi poslancov.
Aj samotnú Esterkovú takýto výsledok prekvapil. "Úprimne som prekvapená počtom hlasov, pretože naozaj tam nemám až toľko spriaznených duší. Môžem si to vysvetliť len tým, že veria v moje schopnosti," komentovala poslankyňa situáciu. Poslancom odkázala, aby na ňu kládli "najvyššie nároky".
Vopred dohodnutý výsledok vyhovuje politickým stranám
Už v krátkej prestávke tesne pred voľbou niektorí poslanci hovorili, že výsledok je vopred daný a prezentácie kandidátov sú len divadielkom pre verejnosť. Za víťazku označovali práve Esterkovú. Podľa poslancov, s ktorými sme hovorili, sa "výsledok dohodol niekde inde".
Poslanci naznačili, že odchod Esterkovej vyhovuje Smeru aj KDH, ktoré sú jedinými politickými stranami v súčasnom zastupiteľstve. Na uvoľnenú poslaneckú stoličku po Esterkovej totiž zasadne Marián Tomajko, ktorý išiel do posledných volieb ako nominant Smeru a KDH, no neuspel. Tomajko je v meste známou postavou, 23 rokov robil riaditeľa v decembri zrušených Záhradníckych služieb a pôsobí aj ako regionálny historik.
S príchodom Tomajka sa pomenia pomery v mestskom zastupiteľstve. V ňom po voľbách, v ktorých ľudia vyslovili nedôveru drvivej väčšine dovtedajších poslancov, bolo až trinásť zo sedemnástich poslancov nezávislých.
Tomajko bude už druhým náhradníkom, pretože náhradníčka nastúpila aj za primátora Dušana Husára, ktorý v apríli vyhral doplňujúce primátorske voľby. Teraz bude v mestskom zastupiteľstve jedenásť nezávislých poslancov a až šesť zástupcov koalície Smeru a KDH.