GALANTA. Galanta môže mať vážny problém. Mestu totiž hrozí, že bude musieť vrátiť milióny. Ide o termálne kúpalisko Galandiu, ktoré bolo postavené v roku 2007.
Jeho výstavba stála takmer osem miliónov eur, radnici sa podarilo získať nenávratný finančný príspevok vo výške 4,3 milióna eur. TC bolo vybudované prostredníctvom projektu „Centrum cestovného ruchu Galanta“ v rámci operačného programu Priemysel a služby. Zvyšok doplatilo mesto zo svojej pokladnice.
Akvapark musia prevádzkovať 15 rokov
Práve peniaze z eurofondov môžu mesto vyjsť ešte poriadne draho. Mesto sa totiž zaviazalo prevádzkovať akvapark 15 rokov. Lenže kúpalisko je od decembra 2015 zatvorené, od jeho otvorenia teda prešlo len osem rokov.
Situáciu pozorne sleduje aj ministerstvo hospodárstva, ktoré bolo poskytovateľom finančných prostriedkov. „Mesto Galanta si plní všetky svoje povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP), teda aj svoju informačnú povinnosť, a o vzniknutej situácii v súvislosti so statickými problémami TC Galandia, ako aj o všetkých súvisiacich okolnostiach, včas informovalo Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru, ktorá vystupuje ako sprostredkovateľský orgán,“ priblížil Maroš Stano, hovorca ministerstva hospodárstva.
Skutočný stav je nejasný
V súčasnosti by sa mal finalizovať stavebno-technický prieskum, ktorý si dala radnica urobiť. Mal by zmapovať všetky nedostatky, ktoré sú na kúpalisku.
Ako je známe, o stave kúpaliska nepanuje jednoznačný názor. Podľa jedného stavebného posudku je Galandia v katastrofálnom stave a hrozí kolaps a zrútenie celého objektu. Hovorí sa o sedemcifernej sume. Tento názor zastáva aj primátor mesta.
Podľa iných, ktorí sa opierajú o stavebný posudok vypracovaný znalcom z odboru stavebníctvo Jurajom Kozakovičom, zrútenie objektu nehrozí a kúpalisko má len drobné nedostatky spôsobené nedostatočnou údržbou. Galandiu stačí podľa jeho slov opraviť, nebúrať. Opravy by si mali vyžiadať stotisíc, maximálne 150 tisíc eur.

Definitívu by mal dať spomínaný stavebno-technický prieskum, ktorý dalo vypracovať mesto externej firme. Výsledok by mal byť známy v najbližších dňoch, čakajú naň aj na ministerstve.
„Na základe jeho výsledkov sa stanoví ďalší postup, presný harmonogram prác a termín, do ktorého musí byť TC Galandia uvedená opäť do prevádzky tak, aby vzniknutá situácia bola vyriešená v súlade s podmienkami stanovenými v zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku,“ konštatoval hovorca ministerstva.
Termín nie je daný
Na júlovom zasadnutí mestského zastupiteľstva pripomienkoval poslanec František Gaulieder: „Máme súhlas na vyriešenie danej situácii v Galandii do novembra tohto roku. Je to lehota, do ktorej sa musí vyriešiť situácia v Galandii. Je dosť možné, že riadiaci orgán nemusí dať súhlas na predĺženie tohto termínu.“
Ministerstvo je však podľa našich informácií zdržanlivejšie a konkrétne termíny nemá. „Po predložení štúdie, ktorá bude obsahovať termíny realizácie prác a presné termíny na uvedenie do prevádzky, poskytovateľ zanalyzuje a zváži ďalší postup,“ dodal Maroš Stano z ministerstva hospodárstva.
Bez letnej sezóny
Galandia je zatvorená takmer desať mesiacov, na základe rozhodnutia primátora nie je otvorená ani počas letnej sezóny. Podľa odporúčaní orgánov nebolo povolenie pre detský bazén, kúpalisko mohlo fungovať podľa vymedzeného priestoru iba s 25-metrovým plaveckým bazénom.
Akvapark má za sebou hromadné prepúšťanie, o prácu prišlo 22 zamestnancov. V súčasnosti zamestnáva iba dvoch údržbárov a konateľku spoločnosti.
Do Galanty sa prichádzalo kúpať ročne viac ako 100 tisíc návštevníkov, z toho asi päť percent tvorili obyvatelia mesta.