NITRA. Víťazný architektonický návrh na dostavbu nitrianskeho kúpaliska je už známy. Jeho autorom radnica vyplatí odmenu 6-tisíc eur.
Súťaž organizovala Slovenská komora architektov. Porota, v ktorej boli aj dvaja zástupcovia mesta, sa rozhodovala medzi dvanástimi prihlásenými návrhmi. Určila prvé tri miesta a dve zvláštne ceny.
Radnica avizovala, že výsledky prác architektov budú vystavené pre verejnosť v synagóge. Termín zatiaľ nezverejnila.

Neukričaný počin
Mesto plánuje kúpalisko dostavať na prevádzku s celoročným využitím. Náklady by nemali presiahnuť osem miliónov eur plus DPH.
„Realizácia dostavby kúpaliska by sa mohla začať po stavebnom konaní a navrhnutí spôsobu financovania. Predpokladáme začatie prác na jar 2017,“ informoval primátor Jozef Dvonč.
Víťazný architektonický návrh podľa poroty predstavuje citlivý vstup do územia s civilnou, prehľadnou architektúrou vnútorných a vonkajších plôch. Celkové riešenie nevytvára vizuálnu bariéru v parku, skôr sa stáva jeho súčasťou.
V hodnotení sa doslova píše, že výrazovo ide „o síce nenápadný, neukričaný, zato mimoriadne kultivovaný architektonický počin v súčasnom výrazovom jazyku“.
Autorom víťazného návrhu je architektonický tím v zložení Katarína Bergerová, Patrícia Botková, Martin Hudec, Marián Stanislav, Andrej Šabo, Samuel Zeman a Peter Janeček.

Premiestnili vstup
„Autorský tím citlivo osadil hlavnú budovu do severnej časti riešeného územia, čím si vytvoril priestor na proporčne správne rozdelenie ostatných funkčných plôch areálu – premiestnil vstup a vytvoril adekvátny nástupný priestor kúpaliska, vkomponoval kúpeľnú ochodzu / promenádu zatienenia a relaxačného pobytu, navrhol exteriérové plochy športu a slnenia,“ napísala porota o víťaznom návrhu.
Objekt s bazénmi umiestnený v severnej časti riešeného územia podľa nej vytvára dojem pavilónu, ktorý mierkou aj osadením komunikuje so svojím prostredím. Porota ocenila najmä prácu s pergolou: „Tá svojou nehmotnou konštrukciou veľmi citlivo – kultivovane pracuje pri vytváraní rôznych atmosfér, intimity jednotlivých vyčlenených plôch.“
Reštaurácia môže fungovať samostatne
Víťazný tím „nadvihol halu s bazénmi nad terén“, čo poskytuje návštevníkom nadhľad na celý areál.
„Osadením rekreačných schodov / plôch v jej južnej časti došlo k plynulému spojeniu budovy s exteriérom. Tieto plochy zároveň môžu slúžiť na rekreáciu medzi bazénmi,“ konštatuje porota.
Dispozičné riešenie objektu je podľa nej logicky čisté, kultivované. „Vnútorné plochy bazénov majú adekvátne riešené zázemie a rozptylové priestory, ktoré v spojení sever – juh poskytujú vizuálne prepojenie interiéru a exteriéru kúpaliska s ostatným parkom. Umiestnenie reštaurácie zo vstupnej haly počíta s jej celoročným používaním aj mimo otváracích hodín ostatného areálu,“ dočítali sme sa v hodnotení.
Porota mala výhrady
Na druhom mieste sa umiestnil architektonický návrh, ktorý vytvorili Michal Janák a Martin Jančok, účastníkom bola spoločnosť Plural. Porota v tomto prípade považovala výšku bazénovej haly za kontraproduktívnu, prináša podľa nej prílišnú monumentalitu stavby, čo je v prípade kúpaliska neadekvátne.
Na treťom mieste skončil návrh od tímu v zložení Jana Moravcová, Jan Skoček, Petra Karlová, Igor Machata, Kateřina Kulanová, Anna Lochmanová, Alžbeta Kvasničková, účastníkom bola spoločnosť norma architekti. Porota okrem iného konštatovala, že z diaľky viditeľné vertikálne lešenárske konštrukcie vytvárajú zaujímavý prvok, no napriek tomu sa jej zdal rozsah neadekvátny.
„Snaha vizuálne blokovať existujúci penzión od zvyšku areálu prišla porote až príliš razantná“. Nepozdávalo sa jej tiež, že umiestnenie budovy by si vyžiadalo rozsiahle úpravy nad rámec riešeného územia.
Všetky návrhy si môžete pozrieť na sutaznitra.sk.