NITRA. Pamiatkari už rozhodli. Reliéfy na fasáde Kaplnky sv. Michala zostanú, hoci tam pribudli až dodatočne, v minulom storočí.
Kaplnku dal na Vŕšku, na mieste staršieho zničeného kostola, v roku 1739 postaviť dolnomestský richtár Lukáč Brezovics. Urobil tak na pamiatku ukončenia katastrofálnej morovej epidémie.
Nitrianske biskupstvo dalo kostolík obnoviť, práce sa začali pred niekoľkými týždňami. Až doteraz ale nebolo známe, akej farby bude fasáda a či na nej zostanú aj spomínané reliéfy.


Fasáda bude okrová
Krajský pamiatkový úrad čakal na výsledky výskumu, ktorý nariadil. Na základe neho rozhodol „zachovať, obnoviť a prezentovať dochované architektonické riešenie kaplnky z roku 1894 a jej úpravu z 30. rokov 20. storočia v monochromatickej okrovej farebnosti, s reliéfmi Krížovej cesty od akademického sochára Elemíra Jozefa Mészárosa a sochou sv. Michala Archanjela od akademického sochára Júliusa Bártfaya“.
V spomínanom roku 1894 dal biskup Bende kostolík obnoviť. Zároveň dal odstrániť drevenú vežičku, ktorá stála nad ním, a zbúrať sakristiu.
Úprava kostolíka, o ktorej aktuálne rozhodli pamiatkari, rešpektuje primárnu barokovú hmotu kaplnky a jej zásadnú stavebnú úpravu v 19. storočí.
„Zároveň prezentuje poslednú historickú komplexnú výtvarnú úpravu interiéru a exteriéru z tridsiatych rokov 20. storočia, na ktorej sa podieľali aj významní nitrianski umelci,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.


Historický dokument
Rozhodnutie prezentovať kaplnku v uvedenej stavebnej etape podporila podľa Valekovej aj spojitosť s celonárodnými Pribinovými slávnosťami. Konali sa v Nitre v roku 1933, pri príležitosti 1100. výročia existencie nášho prvého kresťanského chrámu, ktorý dal postaviť knieža Pribina.
Časť výtvarnej výzdoby kostolíka na Vŕšku súvisí práve s týmito oslavami. „Vzhľadom na uvedenú skutočnosť pripisujeme tejto stavebnej etape výnimočný kultúrnospoločenský význam a hodnotu historického dokumentu,“ dodala riaditeľka pamiatkového úradu.

Prispelo mesto aj ministerstvo
„Kostolík by sme chceli obnoviť do konca roka,“ povedal biskupský ekonóm Martin Štofko. Okrem fasády vynovia aj schody vedúce do kaplnky, ktoré sú v zlom stave a majú narušenú statiku.
Na rekonštrukciu kultúrnej pamiatky získalo biskupstvo grant z ministerstva kultúry vo výške 20-tisíc eur. Ďalších 20-tisíc eur schválili mestskí poslanci v júli ako dotáciu. Celkové náklady Štofko vyčíslil na 85-tisíc eur.