Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Šaľa vyhlásila nový tender na mestskú hromadnú dopravu

Prvú súťaž mesto zrušilo, jediná ponuka, ktorá prišla, sa radnici zdala privysoká.

V súčasnosti je mestská hromadná doprava v meste zabezpečená jednou linkou. V súčasnosti je mestská hromadná doprava v meste zabezpečená jednou linkou. (Zdroj: Ladislav Odráška)

ŠAĽA. Mesto Šaľa vyhlásilo nový tender na dodávateľa MHD. Starú súťaž zrušili, prihlásil sa do nej iba jeden uchádzač. Mestu sa zdala jeho ponuka vysoká, tak sa verejnú súťaž rozhodlo zopakovať.

Prihlásil sa iba jeden

Prvá verejná súťaž bola vyhlásená ešte v minulom roku. Predmetom zákazky bolo „prevádzkovanie pravidelnej mestskej autobusovej dopravy v meste.“ Podľa súťažných podkladov chcelo mesto prevádzkovať pravidelnú linku mestskej autobusovej dopravy na linke železničná stanica – Veča, námestie a späť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Do verejnej súťaže sa napokon prihlásil iba jeden uchádzač. „Mesto zorganizovalo rokovanie s dodávateľom, k dohode ale neprišlo. Na základe týchto skutočností bola vyhlásená nová súťaž,“ informovala hovorkyňa mesta Alexandra Szabová. Dôvodom neuzatvorenia kontraktu bola vysoká cena dodávateľa, pre mesto sa zdala byť nevýhodnou. V marci teda súťaž zrušilo.

Elektrobus plánujú opäť

V auguste bol teda vyhlásený nový tender. Podľa slov hovorkyne mesta sa v ňom upravili špecifikácie elektrobusu. Ten bol v podmienkach prevádzkovania aj pri prvej výzve, víťazná firma ho mala prevádzkovať od roku 2017.

V novej výzve boli upravené špecifikácie elektrobusu tak, aby „spĺňal moderné požiadavky a zabezpečil tak najvyšší komfort a bezpečnosť pre občanov. V záujme mesta je, aby bola obyvateľom dodaná čo najkvalitnejšia služba za najvýhodnejšie finančné podmienky,“ dodala hovorkyňa Šale.

Radnica chce nového dodávateľa vysúťažiť na desať rokov, od 1. januára 2017 do konca roka 2026.

Mesto plánuje využiť opcie, keďže dĺžku obdobia poskytovania služieb vo verejnom záujme je možné predĺžiť o polovicu.

„V prípade potreby sa vzhľadom na podmienky odpisovania aktív môže doba platnosti zmluvy o službách vo verejnom záujme predĺžiť najviac o 50 %, ak dopravca služieb vo verejnom záujme poskytuje aktíva významné z hľadiska celkových aktív potrebných na výkon služieb osobnej dopravy, ktoré sú predmetom zmluvy o službách vo verejnom záujme, a ak sú tieto aktíva spojené prevažne so službami osobnej dopravy, ktoré sú predmetom zmluvy,“ oznámilo mesto Šaľa. Zmluva môže byť predĺžená formou dodatku najneskôr do 31. decembra 2025.

Súčasným dodávateľom je Arriva

Predpokladaná hodnota zákazky je 1,9 milióna eur bez DPH (2,3 milióna s daňou). Lehota na predkladanie ponúk je do 29. septembra. Rozhodovať by mala ekonomicky najvýhodnejšia ponuka.

Podobne ako pri prvej výzve bude mať celková nákladová cena relatívnu váhu 80 bodov a úroveň technického vybavenia dvadsať.

Mestskú hromadnú dopravu v Šali v súčasnosti zabezpečuje na jednej linke autobusová spoločnosť Arriva Nové Zámky, a. s. Trasa je dlhá šesť kilometrov, má maximálne trinásť zastávok, v pracovných dňoch premáva dvadsaťpäť spojov, v sobotu trinásť, v nedeľu a cez štátne sviatky dvanásť.

Poslanec bude opäť lobovať za zrušenie súťaže

Prvú súťaž, ktorá bola vyhlásená v novembri 2015 spochybnil poslanec Šale Michael Angelov. „Takto nastavená súťaž nie je pre mesto Šaľa a jeho obyvateľov výhodná a nerieši základný problém MHD v meste – nízku frekvenciu spojov kombinovanú s vysokou kapacitou vozidiel,“ povedal vtedy Angelov.

Podľa poslanca bola zmluva nevýhodná, nezvyšovala totiž počet kilometrov. Mestu vyčítal, že bola nastavená tak, že víťazom a zrejme jediným záujemcom bude súčasný prevádzkovateľ MHD. Okrem toho poslanec vyčítal aj jej dĺžku, desať rokov podľa jeho slov zväzovalo ruky nasledujúcemu vedeniu mesta a zastupiteľstvu. Za návrh vtedy hlasoval iba on sám.

O niečo podobné sa podľa jeho slov pokúsi aj na najbližšom zastupiteľstve. „Nedokážem sa zmieriť s predstavou, že namiesto toho, aby sme sa pokúsili vytvoriť moderný systém autobusovej dopravy, zachováme aktuálny neefektívny systém a ešte budeme preplácať investíciu za drahý elektrobus. Na septembrovom zastupiteľstve tieto a ďalšie argumenty poslancom opäť predostriem a pokúsim sa aktuálnu situáciu zvrátiť v prospech obyvateľov mesta,“ priblížil Angelov a dodal, že mesto sa malo podľa neho po neúspešnej súťaži pokúsiť o skúšobnú prevádzku s menšími, častejšie jazdiacimi autobusmi.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020