VLČANY. Najvyšší kontrolný úrad od začiatku roka 2016 kontroluje hospodárenie s verejnými finančnými prostriedkami a nakladanie s majetkom. Zameriava sa na samosprávy a nimi založené organizácie. Počas prvého polroku sa NKÚ zameral na 22 subjektov. Jednou z obcí boli aj Vlčany.
NKÚ eviduje vyše 300 podaní, na základe vyhodnotenia doručených informácií špecifikoval subjekty, v ktorých začal kontrolu. V obci v okrese Šaľa prišla informácia a podnet z Okresnej prokuratúry Nové Zámky.
Problémom boli príkazné zmluvy
Podľa informácií, ktoré máme priamo z NKÚ, kontrolou sa zistili viaceré porušenia všeobecne záväzných predpisov. „Medzi najzávažnejšie zistenia patrilo porušenie finančnej disciplíny v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy,“ informuje riaditeľ NKÚ SR expozitúry Nitra Peter Bulla.
Najvyšší kontrolný úrad zistil, že v predchádzajúcom roku vykonávali pre obec fyzické osoby prácu na základe 24 príkazných zmlúv. „Činnosti na základe týchto zmlúv sa mali vykonať v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu,“ píše sa v zistení NKÚ.
Okrem toho nebola ani jedna príkazná zmluva zverejnená na webovom sídle obce. „Obec nezabezpečila účinnosť zmlúv ich zverejnením a napriek tomu prijala predmety ich plnenia a vyplatila príkazníkom odmeny, čím porušila finančnú disciplínu nedodržaním ustanoveného alebo určeného spôsobu nakladania s verejnými prostriedkami, a to v sume 4 755,00 eur,“ pokračuje riaditeľ NKÚ Nitra.
Porušený bol zákon o obecnom zriadení
Finančnú disciplínu porušila obec aj neoverením vyúčtovania poskytnutých dotácií z rozpočtu obce v sume 43 650 eur. Okrem toho dostali Vlčany dotáciu 40-tisíc eur z programu Úradu vlády.
„Obec nedodržala termín na jej použitie, čím takisto porušila finančnú disciplínu. Za toto porušenie finančnej disciplíny sa ukladá penále vo výške 0,1 % zo sumy použitej po určenej lehote za každý deň prekročenia lehoty na použitie verejných prostriedkov až do dňa použitia vrátane. Výška penále tvorila sumu 760,00 eur,“ hovorí Peter Bulla a dodal, že NKÚ uvedené zistenie predložil Úradu vlády a Úradu vládneho auditu.
Ďalším porušením zo strany obce bolo „poskytnutie preddavku pre Futbalový Klub Vlčany v rozpore so zákonom na obdobie dlhšie ako tri mesiace.“ V tomto prípade išlo o sumu 10 250 eur.
NKÚ kontrolou zistil aj porušenie zákona o obecnom zriadení. Obecný úrad sa v šiestich prípadoch previnil tým, že uzatvoril zmluvy bez schválenia obecným zastupiteľstvom.

Kontrolu vykonal aj inšpektorát práce
Najvyšší kontrolný úrad predložil zistenia týkajúce sa príkazných zmlúv inšpektorátu práce, ktorý v obci následne vykonal inšpekciu práce, ktorá zistila tiež viaceré porušenia. Podľa Róberta Bullu, hlavného inšpektora práce, sa týkali nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. „Zistených bolo desať nelegálne zamestnaných fyzických osôb,“ konštatuje Bulla.
Podľa inšpektorátu práce boli problémom aj spomínané príkazné zmluvy. „Zamestnávateľ využíval závislú prácu 13 fyzických osôb na základe príkazných zmlúv. Práca sa mala vykonávať v pracovnom pomere.“
Ďalšie zo zistení hovorí o tom, že zamestnávateľ neposkytol šiestim zamestnancom plat za prácu nadčas. „Inšpektorát práce zistil aj ďalšie porušenia právnych predpisov u zamestnávateľa v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ako aj v oblasti doplnkového dôchodkového sporenia,“ pokračuje Róbert Bulla.
Inšpektorát práce podľa slov hlavného inšpektora nariadil zamestnávateľovi nedostatky bezodkladne odstrániť. „Bude vykonaná následná previerka s cieľom zistiť ich odstránenie nedostatkov a splnenie opatrení. Okrem toho inšpektorát uloží pokutu do výšky 200-tisíc eur,“ dodal Róbert Bulla.
Starosta neodstúpi
Podľa starosti obce Gyulu Ivána pochybenia neboli spôsobené len v posledných dvoch rokoch, chyby sa prenášali z minulosti. „Osobne ma zaráža skutočnosť, že niektorí „občania“ obce o týchto pochybeniach zjavne vedeli, no zamerali sa len na informovanie kontrolných orgánov. Ich konanie považujem za účelové, ktoré poškodzuje občanov samotnej obce so snahou o zdiskreditovanie riadne a demokraticky zvoleného starostu,“ povedal Iván.
K nelegálnemu zamestnávaniu podľa starostu došlo len tým, že vo väčšine prípadov išlo len o niekoľkohodinové zmeškanie oznamovacej povinnosti obce do registra poistencov sociálnej poisťovne.
Odvody boli vo všetkých prípadoch riadne zaplatené, nešlo o vedomé porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania fyzických osôb.
Podľa jeho slov je kontrolami ochromený riadny chod úradu. „Zamestnanci sú vyčerpaní a pod stálym psychickým nátlakom. Nie je možné sa riadne sústrediť na prácu.“
Pochybenia zistené kontrolnými úradmi sa majú podľa starostu riešiť na pôde obecného zastupiteľstva spolu s poslancami v súlade s platnou legislatívou a prijatými VZN obce.
„Činnosť skupiny poslancov je voči občanom obce absolútne deštruktívna, s cieľom zdiskreditovať starostu ako štatutára a prinútiť ho zložiť funkciu. Neuvedomujú si, že svojím konaním poškodzujú obec. Ak im išlo len o toto, tak môžem zodpovedne prehlásiť, že sa im to podarilo,“ povedal Iván a jedným dychom však dodáva, že zo svojej funkcie neodstúpi.
„Zistené pochybenia som nerobil vedome a som pripravený niesť za ne aj zodpovednosť. Posilnilo ma to v zápale spoločne so zamestnancami OcÚ odstraňovať nedostatky. Svoj mandát starostu som rozhodnutý vykonávať do konca svojho volebného obdobia v súlade so sľubom, ktorý som dal obyvateľom obce Vlčany. Názor nech si každý urobí sám,“ dodal starosta obce v okrese Šaľa.