Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Aj poburujúce vety v muzikáli budú pápežove autentické

V muzikáli bude 20 piesní s textami Daniela Heviera. Písal ich na hotovú hudbu, ako vraví, bolo to vraj peklo a trápenie.

Priestormi DAB počas inscenovanej prehliadky sprevádzal "divadelný škriatok" - herec Martin Šalacha.Priestormi DAB počas inscenovanej prehliadky sprevádzal "divadelný škriatok" - herec Martin Šalacha.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Inscenovanou prehliadkou budovy v réžii Petra Oravca otvorilo Divadlo Andreja Bagara už svoju 67. sezónu. Herec Martin Šalacha v role divadelného škriatka previedol zástupcov médií Veľkou sálou, Štúdiom, javiskom, kde si užili improvizovaný potlesk, predstavil im divadelnú šatňu, priestory inšpicienta i technické zázemie divadla, krátkym videom priblížil jeho históriu.

Zo zaujímavostí divadla sme sa dozvedeli napríklad to, že najdlhšie uvádzanou hrou je Testosterón, dodnes má na konte vyše 220 repríz. Počas prvého predstavenia v Štúdiu s názvom S láskou sa neradno zahrávať niekto nahlásil v divadle bombu, takže všetkých museli z budovy evakuovať.   

Článok pokračuje pod video reklamou

Javisko Veľkej sály má rozlohu 14x14 metrov s pohyblivou podlahou a bočnou točňou s priemerom 12,3 m. Hore v povrazisku sú zariadenia na zdvíhanie dekorácií, v javiskovom komíne sa dá ukryť kulisa vysoká 12 m. Svetelný park divadla slúži na riadenie scénického osvetlenia s kapacitou 1 200 svetelných nálad.

Inscenovaná prehliadka aj na Noci divadiel

Počas tlačovej konferencie riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy a šéfdramaturg a umelecký šéf DAB Svetozár Sprušanský predstavili novú divadelnú sezónu a jej tituly. Svoje skúsenosti či dojmy pridali niektorí tvorcovia a herci pripravovaných inscenácií.

Ako povedal riaditeľ Jaroslav Dóczy, inscenovaná prehliadka, ktorú najbližšie uvidia návštevníci novembrovej Noci divadiel, je jedným z prvkov, ktoré DAB zavádza v snahe divadlo otvoriť a viac priblížiť divákovi. 

Nová sezóna v DAB, ako prezradil šéfdramaturg Svetozár Sprušanský, bude monotematická. Napriek tomu, že jej názov Made in Slovakia znie trošku anglicky, odkazuje k tomu, že to bude sezóna, v ktorej budú prezentovať tituly vyslovene z diel našich autorov - dramatikov aj básnikov 20. a 21. storočia.  „Tak sme si povedali, že po tom, čo sme pred 8-9 rokmi prevetrali rodinný literárno-dramatický kredenc, by sme sa teraz radi pozreli, akými témami by sme mohli dnes osloviť súčasníka - cez minulosť, prítomnosť až smerom do budúcnosti. Niektoré diela prichádzajú z 20. storočia, ale nestratili nič na svoje aktuálnosti a sú akousi pomyselnou správou vo fľaši," vysvetlil Sprušanský.

Snažili sa, aby to bola sezóna žánrovo rôznorodá, preto je tam muzikál, komédia, životopisné hry, inscenácie s témou osobnej zodpovednosti a viny, ale aj s najsúčasnejšou reflexiou toho, čím dnes žijeme.

Má osobnú spomienku na pápeža

Divadlo v novej sezóne divákom ponúkne sedem premiér, päť vo Veľkej sále a dve v Štúdiu. Sezónu otvoria 11. novembra premiérou pôvodného slovenského muzikálu Povolanie: pápež autorov libreta Daniela Heviera (libreto, texty piesní ) a Gaba Dušíka (hudba) v réžii Jerzyho Jana Polońskeho.

Ako povedal Sprušanský, muzikál je pre nitrianske divadlo šitý priamo „na telo“. DAB by ním rado nadviazalo na svoje predchádzajúce divácky úspešné a umelecky hodnotné spracovania svetových i domácich titulov. Muzikál prinesie tému života a diela Karola Wojtylu – pápeža Jána Pavla II. Nebudú sa snažiť urobiť dielo encyklopedické, ale ponúknu pohľad na výnimočnú osobnosť svetových dejín nielen ako na pápeža, ale predovšetkým ako na človeka.

„Na mňa sa tak trošku lepia veľké témy, toto je môj štvrtý muzikál, začal som Františkom z Assisi. Mal som občas pocit, že som mohol napísať aj niečo ľahšie, ale na druhej strane   muzikály takýchto tém sú večnou výzvou,“ povedal Gabo Dušík. „Na pápeža Jána Pavla II. mám aj osobnú spomienku, keď som bol ešte vojakom vo Vajnoroch. Strážili ho, aby sa k nemu nedostali ľudia s čudnými kufríkmi.“

Niektoré ženské postavy si vymyslel

Autor libreta Daniel Hevier napísal do muzikálu 20 textov piesní. Ako povedal, tvoril ich na hotovú hudbu. „Bolo to peklo a trápenie, lebo Gabo je klasický skladateľ. Pri tých kantilénových veciach záležalo na každej dĺžke, a ešte som do toho musel zinscenovať aj obsah piesne. Sám som sa čudoval, že sa to podarilo,“ konštatuje Hevier. „Kvôli muzikálu som prečítal desiatky kníh a životopisov pápeža, pre jednu vetu som prelúskal aj 200-300 strán. Najlepšie boli neoficiálne životopisy, ktoré písali paparazzi alebo taxikári. Treba povedať, že výroky Jána Pavla II. v tejto inscenácii sú tak na 80 percent autentické, nechcel som mu dať do úst moje slová, výmysly.“

Hevierovou ambíciou bolo postaviť muzikál tak, aby dal príležitosť viac-menej všetkým hercom súboru DAB. Nebude v ňom vedľajšia rola, aj 2-3 vety, ktoré povie jeden herec, vzbudia smiech, užasnutie či potlesk. Keďže sa v pápežovom okolí nepohybovalo veľa žien, niektoré postavy si vymyslel a transformoval ich do muzikálu.

„Tvoríme ľudskú drámu, kde budú silné emócie, konflikty, ale aj humor. Objavia sa v nej postavy z minulosti, komunisti, ale aj pápežovi protivníci z radov samotnej cirkvi. Niektoré pápežove výroky budú z jeho úst znieť až poburujúco či pohoršujúco, ale budú autentické,“ dodal Hevier.

Ďalšími premiérami novej sezóny DAB budú groteskná komédia Dobro v réžii Svetozára Sprušanského, existenciálna dráma Kým kohút nezaspieva v réžii Michala Spišáka a komédia Syna či dcéru?, ktorú zrežíruje Adriana Totiková. V premiére uvedú aj experimentálne predstavenie z poézie Miroslava Válka Žltým včelám žlté slzy v réžii „Jana z Přítmí“, súčasnú interpretáciu mýtického príbehu Jánošík pod režijným vedením Rastislava Balleka a hru Štefánik – Slnko v zatmení autorky a režisérky Evy Borušovičovej.

 

 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020