NITRA. Strážna veža na Borine, známa aj ako Turecká varta, sa konečne dočkala obnovy. Za jej rekonštrukciu zaplatí radnica 4 980 eur, z toho 1 800 eur poskytla nitrianska župa ako dotáciu na obnovu kultúrnej pamiatky.
Pôvodne bol kopec, na ktorom stojí varta, holý. Dnes je zarastený hustou borinou, stromy tu vysadili v 80. rokoch 19. storočia. Stavba je tak schovaná v lesíku. Mnohí Nitrania, najmä tí mladší, o jej existencii nevedia.
Obrana pred Turkami
Strážnu vežu postavili obyvatelia Nitry na prelome 16. a 17. storočia ako obranu pred tureckými vpádmi. V roku 1846 dostal kopec pomenovanie Šibeničný vrch. Podľa mestského webu sem presťahovali šibenicu, ktorá pôvodne stála pri mestskom cintoríne.
Na potrebu zrekonštruovať Tureckú vartu upozornili pamiatkari už pred rokmi. Práce sa začali v lete, po tom, ako mesto získalo od župy dotáciu.
„Finančné prostriedky by mali byť použité na čistenie, fixáciu omietok a murív, domurovanie poškodených častí muriva, vrátane dovozu stavebného materiálu, vody a lešenia,“ povedal o dotácii Andrej Jančovič z radnice.
Havarijný stav
Práce majú byť hotové do konca októbra. Zabezpečuje ich spoločnosť Arte rinascita.
Podľa zmluvy, ktorú s mestom podpísala koncom júla, z veže odstráni nežiaducu vegetáciu, interiér vyčistí tlakovou vodou a parou, spevní a zafixuje murivá, malty a omietky, domuruje chýbajúce časti a čiastočne zrekonštruuje omietkové vrstvy exteriéru. Súčasťou zmluvy je aj obnova povrchu kupoly a vodorovných plôch.
Firma po obhliadke tureckej varty konštatovala, že historické murivo a zvyšky historických omietok sú v havarijnom stave a je nutný okamžitý reštaurátorský zásah. Bez odbornej pomoci boli ponechané niekoľko desaťročí, „čo zapríčinilo rozsiahlu devastáciu“.

Vchod je zamrežovaný
Turecká varta bola v minulosti viackrát v ruinálnom stave. Posledná oprava a dostavba sa uskutočnila v šesťdesiatych rokoch 20. storočia.
„V súčasnosti je bez fortifikačných, výtvarných a umeleckoremeselných prvkov,“ píše sa na webe Nitrianskeho informačného systému.
Vstup do veže je zamrežovaný. Mreže sem údajne osadili, pretože do kultúrnej pamiatky chodili spávať bezdomovci. Na radnici sme sa pýtali, či bude po ukončení prác opäť otvorená. „Áno, mesto ju plánuje sprístupniť verejnosti,“ reagoval Jančovič.
Signály na hrad
Strážcovia z veže na Borine sledovali prístupovú cestu do Nitry z juhozápadu – od Šale. Do obranného systému patrila aj päťhranná pozorovateľňa na temene Kalvárie, z ktorej je dnes kaplnka, a už zničená strážna veža vo Veľkých Janíkovciach.
„Zo všetkých troch veží – „várt“ posielali signály hradnej posádke, ktorá bránila mesto,“ informuje NISYS.