NITRA. V centre mesta sa už dlhší čas zdržiava skupinka bezdomovcov, ktorá hnevá mnohých Nitranov.
„Niektorí robia telesnú potrebu v kríkoch na Svätoplukovom námestí, popíjajú alkohol, nadávajú a žobrú peniaze,“ sťažuje sa Ivan.
Podobný podnet sme dostali aj od mladej mamičky Zuzany. Pýta sa, kedy mesto začne riešiť problém s jednou skupinkou bezdomovcov, „ktorí prakticky „bývajú“ v úplnom centre mesta“.
Zlá vizitka pre mesto
„Každý deň vysedávajú na lavičkách na pešej zóne a námestí, vykrikujú, hádajú sa, vulgárne nadávajú, pijú alkohol a obťažujú okoloidúcich, od ktorých pýtajú peniaze,“ napísala do redakcie Zuzana.
Poukázala, že partia má bežne na lavičke vystavený alkohol v originálnej fľaši. „Ešte ani raz som tam nevidela mestských policajtov, že by im niečo povedali, a to chodím okolo takmer každý deň! To naozaj na nich neexistuje žiadna páka? Mám sa báť chodiť do centra s malým dieťaťom, ktoré je potom svedkom ich hlučných hádok a počúva ich vulgarizmy?“ pýta sa čitateľka.
Pripomína, že to nie je dobrá vizitka mesta pred zahraničnými turistami. „Bezdomovci v centre vysedávali aj počas kongresu esperanta, kedy bola Nitra plná zahraničných návštevníkov. Je to hanba.“
Možností je málo
Mestská polícia reaguje, že bezdomovcov, hoci sú aj pod vplyvom alkoholu, vyhnať z centra nemôže, a rovnako im ani nemôže zakázať, aby sem chodili.
„Zákon neumožňuje postihovať takéto skupiny občanov za zhromažďovanie alebo posedávanie, pokiaľ iným spôsobom nenarušujú právne predpisy. Tie však počas prítomnosti hliadky mestskej polície porušujú ojedinele, a to iba osoby, ktoré chcú cielene vyprovokovať konflikt, a osoby v pokročilom štádiu opitosti,“ povedal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.
Takéto osoby boli podľa neho vždy v rámci možností rázne riešené. Možností ale veľa nie je – blokovú pokutu od nich nevymôžu, keďže sú v hmotnej núdzi, viacerí ani nemajú občiansky preukaz a nepoberajú žiadne príspevky.
„Ak pristihneme týchto občanov, že znečisťujú mesto a vykonávajú telesnú potrebu, zabezpečíme, aby podľa možnosti miesto vyčistili,“ dodal Duchoň. Bezdomovci po napomenutí odídu, no po krátkom čase sa opäť vrátia, respektíve sa presunú na iné miesto.
Zástupca náčelníka Pavel Sabo povedal, že mnohé modely správania sa bezdomovcov nie je možné definovať ako priestupok. „Skutočnosť, že ich zovňajšok a správanie v majoritnej časti obyvateľstva vzbudzuje odpor a pohoršenie, samo o sebe nedáva zákonný dôvod ich perzekvovať.“
Námestie bez lavičiek?
Vedenie mestskej polície hovorí, že v súčasnosti vykonávajú aj niekoľkokrát denne kontrolu miest, kde sa najčastejšie zdržiavajú bezdomovci. „Kontrolujeme aj dodržiavanie zákazu pitia alkoholu, ktorý na pešej zóne platí v čase od 22. do 6. hodiny.“
Ležanie osôb na lavičkách na pešej zóne a postávanie hlavne pri obchodnom dome Tesco sa podľa Saba značne eliminovalo, „nie však úplne odstránilo“.
Pomohlo aj odnesenie lavičiek spred Tesca, čo mnohí Nitrania vedeniu mesta dodnes vyčítajú. Nepáči sa im, že si nemajú kde sadnúť. Ľudia sa ironicky pýtajú, či zostane bez lavičiek aj námestie.
Najmä zištné dôvody
Náčelník mestskej polície Erik Duchoň hovorí, že bezdomovci nie sú kriminálny problém, ale sociálny. Hoci ich mestskí policajti informujú o možnosti prespať v mestskej nocľahárni či zariadení charity, kde dostanú aj inú pomoc, často to kategoricky odmietajú. Tvrdia vraj, že by im bola obmedzená sloboda.
„Títo občania sa schádzajú v centre najmä zo zištných dôvodov. Motiváciou im je aj dobrosrdečnosť okoloidúcich. Boli sme svedkami, že ľudia aj zjavne opitému bezdomovcovi dali peniaze,“ dodal Duchoň.
Niektorí z bezdomovcov priznali aj ďalší dôvod, prečo si za miesto posedávania volia centrum mesta: „Tvrdia, že pod dohľadom mestského kamerového systému sa cítia bezpečnejšie pred svojimi agresívnejšími kolegami.“