Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Moravce si chcú vziať mega úver. Schválili ho podivne

O úveroch pre mesto sa poslanci handrkovali priamo na rokovaní. Klub nezávislých takýto amatérsky prístup kritizoval.

Poslanci v Moravciach si uznesenie o úvere prerábali priamo na rokovaní. Pred každým zasadnutím zastupiteľstva pritom mávajú stretnutia poslancov.Poslanci v Moravciach si uznesenie o úvere prerábali priamo na rokovaní. Pred každým zasadnutím zastupiteľstva pritom mávajú stretnutia poslancov.(Zdroj: Tomáš Holúbek)

ZLATÉ MORAVCE. Úver do výšky 800-tisíc na navýšenie základného imania nemocnice, aby špitál potom mal z čoho vyplatiť staré záväzky. To mali schvaľovať mestskí poslanci. Úver ale neprešiel.

O pár minút neskôr a na tom istom rokovaní v bode rôzne poslankyňa Klaudia Ivanovičová navrhla, aby si mesto vzalo investičný úver do výšky 800-tisíc pre svoje potreby. Na čo presne, nikto nevie, účel sa má doplniť neskôr. Ivanovičovej návrh prešiel hladko.

Uhrinová: Robíme z toho frašku

Mestskí poslanci riešili pôvodne návrh na schválenie úveru do 800-tisíc eur, ktorým by sa navýšilo základné imanie mestskej akciovky. Na akciovku poslanci len nedávno transformovali mestskú nemocnicu, ktorá bola dovtedy príspevkovou organizáciou.

Článok pokračuje pod video reklamou

Akciovka mala prevziať záväzky príspevkovej organizácie a vyplatiť ich z peňazí vložených do základného imania. Záväzky nemocnice k 7. septembru dosahujú 1 325 053 eur.

Mesto malo úver splácať desať rokov, výška mesačnej splátky istiny by bola 6 667 eur.

Najväčšie záväzky má nemocnica voči Národnej transfúznej službe SR a Sociálnej poisťovni.  "Väčšina záväzkov nemocnice mala byť hradená formou odkúpenia pohľadávok od veriteľov nemocnice. Na základe rokovania s bankovou inštitúciou sme dospeli k tomu, že niektoré pohľadávky sú riešené prostredníctvom platobných rozkazov alebo to odkúpila tretia strana. Nie je teda možné to riešiť v takej výške, ako sme predpokladali," povedala Iveta Szobiová, šéfka finančného oddelenia na zlatomoravskej radnici. Riešením preto podľa nej bolo prevzatie úveru na navýšenie základného imania mestskej akciovke.

Poslancovi Jozefovi Paluškovi prekážalo, že v návrhu je, aby sa úver vzal na navýšenie základného imania. Szobiová povedala, že materiál sa dá schváliť aj bez toho. "Keď príde k tomu, že budeme chcieť použiť ten úver, budeme musieť schváliť aj jeho účel," povedala. Paluškov návrh na vypustenie bodu o navýšení základného imania prešiel.

Šéfka zdravotníckej komisie a poslankyňa Denisa Uhrinová chcela, aby sa poslanci k úveru stretli na osobitnom zastupiteľstve, bez nároku na poslaneckú odmenu. "Poslanci v tom nemajú jasno, materiál sme dostali pred zastupiteľstvom. Nerobme z toho frašku, je to možno najdôležitejšie rozhodnutie tohto zastupiteľstva, ktoré tu teraz sedí," povedala. Aj poslankyňa Ivanovičová vyzvala kolegov, aby neschválili niečo, čo bude vyzerať ako "mačkopes".

Szobiová povedala, že uznesenie musí byť schválené do konca augusta nie kvôli banke, ale kvôli tomu, aby mesto dodržalo rozpočtové pravidlá. "Oklieštené uznesenie bude také, ani ryba, ani rak. Najskôr sa bude musieť schváliť účel, až potom sa bude môcť podpísať úverová zmluva," povedala.

Návrh kadejako menili priamo na rokovaní

Poslanci ignorovali Uhrinovej výzvu a v hlasovaní o prevzatí úveru sa väčšina z nich zdržala, čím návrh neprešiel.

O to prekvapivejšie vyznelo, keď poslankyňa Ivanovičová o pár minút neskôr v bode Rôzne podala návrh na prevzatie investičného úveru "pre potreby mesta" do výšky 800-tisíc eur. Tento návrh už prešiel.

Szobiová povedala, že na to, aby bol schválený úver, takéto uznesenie postačuje. Aby však došlo aj k podpísaniu zmluvy medzi bankou a mestom, musia poslanci ešte schváliť účel úveru.

"O tom, o akú výšku úveru pôjde, budú rozhodovať poslanci. To ale neznamená prevziať a podpísať úver v čiastke 800-tisíc eur, ide iba o zámer," upozorňuje primátor Dušan Husár.

Chaotické schvaľovanie úveru, keď si poslanci priamo počas rokovania vykrikovali, čo by sa malo do uznesenia doplniť a čo vypustiť, kritizoval Klub nezávislých poslancov. Okrem Uhrinovej takéto praktiky prekážajú aj poslancovi Michalovi Cimmermannovi. "Schvaľovanie zle pripravených návrhov takejto dôležitosti - v našom prípade až existenčnej, vzhľadom na finančnú situáciu mesta - a ich úprava priamo na zastupiteľstve, absolútne neslúži verejnému záujmu. Nedomyslením návrhov môžu vzniknúť veľké škody, ktoré v konečnom dôsledku opäť zaplatia občania," povedal. Schválenie uznesenia v takom stave, v akom ho nakoniec poslanci odobrili, je podľa Cimmermanna "nezodpovedné".

Záväzky nemocnice budú riešiť inak

Primátor informoval, že mesto v súčasnosti spláca iba jeden úver, keďže prevzatím 1,5-miliónového úveru už Moravce splatili úvery vo výške 1 155 601 eur. "Z prevzatého úveru sa k dnešnému dňu čerpala iba čiastka na refinancovanie starých úverov v uvedenej sume. Zo sumy úveru určenej na investičnú výstavbu vo výške 300-tisíc eur sa zatiaľ nečerpalo, predpoklad čerpania je v októbri. Keďže v úverovej zmluve je dohodnutý začiatok splácania tohto nového úveru od januára 2017, v súčasnej dobe mesto neplatí mesačné splátky úveru," povedal Husár.

Podľa primátora mesto tiež rieši splácanie záväzkov nemocnice. Časť z nich uhradí mesto zo svojho rozpočtu a to tak, že postupne bude navyšovať účelový príspevok. Ďalšiu časť záväzkov riešia prostredníctvom banky ako odkúpenie pohľadávok veriteľov nemocnice. "Prevzatie úveru na navýšenie základného imania malo riešiť situáciu, že pohľadávky veriteľov nebudú odkúpené v celej plánovanej výške. V budúcom roku sa záväzky, ktoré prejdú na mesto, budú splácať najmä z finančných prostriedkov, ktoré by inak boli poukazované ako príspevok pre príspevkovú organizáciu, predpoklad je 200-tisíc eur," doplnil Husár.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020