NITRA. Fajky z rôznych materiálov a rôznych kútov sveta prinieslo do Nitry Múzeum Vysočiny Třebíč. Spoločensko-prírodovedné múzeum sídli v zámku šľachtického roku Valdštejnovcov, kde sa pred pár rokmi po kompletnej rekonštrukcii stali fajky súčasťou novej zámockej expozície Valdštejnové na Třebíči. V loveckom salóne sú fajky porcelánové a drevené s poľovníckymi výjavmi, v pánskom salóne sú zas honosnejšie kúsky, najmä z morskej peny, ktoré sú svetovými unikátmi.
Časť fajok zo zbierky múzea, ktoré už 20 rokov tvoria putovnú výstavu, môžete vidieť v Ponitrianskom múzeu. Po prvýkrát bola na Slovensku pred 10 rokmi v kaštieli Betliar, teraz je po druhýkrát práve v Nitre. Jej zastávku v našom meste inicioval nitriansky Pipe Club, ktorý v polovici októbra v Nitre organizuje majstrovstvá Európy v pomalom fajčení fajky.
Fajky z Európy, Ameriky aj Afriky
Zbierka z Múzea Vysočiny Třebíč obsahuje viac ako dvesto predmetov – fajky, dózy a vrecúška na tabak, stojany na fajky, popolníky, orientálne vodné fajky a iné fajčiarske potreby. Fajky sú najmä európskej proveniencie – z niekdajších dielní v Budapešti, Viedni, Prahe, Paríži, ale nájdu sa tu aj fajky z Afriky či Ameriky.
„Zbierka sa môže pochváliť viacerými raritami. Unikátna je najstaršia fajka z Holandska z roku 1735, ktorú v roku 1983 vylovili s nákladom ďalších fajok z vraku potopenej lode smerujúcej do Batávie. Kúpili sme ju v Holandsku asi pred 20 rokmi. Jedinečné sú tiež africké fajky z ebenového dreva, fajky s hlavičkami z kukurice, repliky fajok juhoamerických Indiánov aj krásne zdobené fajky z morskej peny. Zaujímavosťou je nainštalovaný fajčiarsky kútik Sherlocka Holmesa. Návštevníci sa môžu v jeho plášti, čiapke a s replikou jeho fajky odfotiť pri „improvizovanom okne“ s výhľadom na Baker Street,“ popisuje výstavu Jaroslav Martínek, riaditeľ múzea.
Výstava návštevníkovi predstaví nielen rôzne druhy fajok a fajčiarskych potrieb, ale prostredníctvom posterov ho oboznámi aj s druhmi tabaku, s tým, ako a kedy sa dostal z Ameriky do Európy – najprv do Anglicka, neskôr do Holandska, priblíži mu vývoj a výrobu fajky aj históriu vývoja fajčenia fajky. Originálnym exponátom je improvizovaná malá fajkárska dielňa, ktorú múzeum zakúpilo od dedičov zberateľa - pôvodom zo Žiliny ale žijúceho v Čechách, ktorý zomrel v roku 1988.
Kvôli fajčeniu hašišu výrobu zastavili
„Prvé fajky okrem tých indiánskych z červeného kameňa boli hlinené, pochádzali najmä z holandského mesto Gouda. Boli z jemného kaolínu, hojne používané najmä na sklonku 17. storočia. Ďalším materiálom na výrobu fajok bola keramika. V zbierke máme takéto fajky vyrobené firmou Zachar od zberateľky pani Grešlovej z Banskej Štiavnice, ktoré múzeum od nej kúpilo v 70. rokoch minulého storočia. Z keramiky máme aj viedenské „kafenhaus“ fajky. Sú tiež z jemného kaolínu, od tepla časom praskali, takže sa predávali v sade šesť hlavičiek a jedna trubička,“ pokračuje Jaroslav Martínek.
„V 18. storočí boli v Budapešti vyrobené prvé fajky z morskej peny. Tento nerast s odborným názvom sepiolit sa ťaží pri Stredozemnom mori, získal si veľkú obľubu, lebo je veľmi tvárny na spracovanie, dajú sa na ňom vytvoriť krásne reliéfy a je príjemný na fajčenie. V poréznosti materiálu sa stráca to nepríjemné pre fajčiara a dobre sa ochladzuje dym. Odpadový produkt fajčenia, tzv. močka, presakuje na povrch hlavičky fajky, kde svojou hnedou farbou postupne „tvaruje“ plastické motívy fajky.“
Ďalším materiálom na výrobu fajok je drevo, niektoré druhy nemali potrebnú odolnosť, tak sa do hlavičky fajky dávala kovová výstelka. Z bežných driev sa neskôr prešlo na veľmi využívaný briar – koreň vresovca stromovitého, ktorý rastie pri Stredozemnom mori. Až do dnešnej doby sa fajky robia aj z porcelánu. Veľkú obľubu si získali vojenské fajky s porcelánovými hlavičkami, na ktoré sa maľovali výjavy odchádzajúcich vojakov. V zbierke múzea majú zastúpené aj fajky z iných materiálov – kovu, plechu, skla, jantáru, oplechované. Možno tu vidieť aj keramicko-drevenú fajku Tattoo z Holandska. Keď z tohto druhu ľudia začali fajčiť hašiš, výrobu zastavili.
Ako na záver Jaroslav Martínek vysvetlil, výstavou nepropagujú fajčenie, fajky vystavujú ako doklady umelecko-remeselnej výroby. „Fajčenie fajky je „zdravšie“ ako fajčenie cigariet, pretože sa dym neinhaluje do pľúc, ale najzdravšie je, samozrejme, fajky len zbierať,“ dodal s úsmevom Martínek.