ZLATÉ MORAVCE. Poslanec Pavel Dvonč odchádza z Klubu nezávislých poslancov. Zoskupenie piatich poslancov, ktoré je jediným klubom v 17-člennom mestskom zastupiteľstve, sa tak rozpadá ani nie rok od svojho vzniku.
Po odchode Dvonča budú v klube už iba jeho predseda Roman Šíra, podpredseda Marek Holub, ktorý je súčasne viceprimátorom a členovia Denisa Uhrinová a Michal Cimmermann.
Cimmermann: Nebudeme nikomu brániť v odchode
Dvonč sa k dôvodom, pre ktoré opúšťa klub, odmietol vyjadriť. Nepovedal, či odchádza pre nespokojnosť s prácou klubu alebo pre nezhody s niektorými jeho členmi. "K otázkam ohľadom Klubu nezávislých poslancov sa nebudem vyjadrovať, ďakujem za pochopenie," odkázal Dvonč. Poslanec nespresnil ani to, či vstupuje do niektorej z politických strán, alebo ostáva v mestskom zastupiteľstve ako nezávislý.
Za bezpredmetné označil naše otázky aj šéf klubu Šíra. Zdôvodnil to tým, že Dvonč mu ešte nezaslal písomné oznámenie o vystúpení z klubu. "Nemám doposiaľ o jeho úmysle žiadnu vedomosť," povedal Šíra a dodal, že Dvonč s ním o tejto téme ani len nehovoril.
"V prípade, ak sa niekto rozhodne odísť, určite mu v tom nebudeme brániť," povedal poslanec Michal Cimmermann. Ten si pred voľbami vytvoril občianske združenie ZMena, v ktorom je spolu s Dvončom. Dvojica išla do komunálnych volieb v roku 2014 s ešte jedným kandidátom, ten však neuspel.
Cimmermann tvrdí, že Dvončov odchod z klubu "nijakým spôsobom" neovplyvní fungovanie združenia, ani ich osobné vzťahy.
Náznaky odchodu boli už dlhšie
Nejednotnosť klubu sa ukázala už koncom augusta pri voľbe hlavného kontrolóra, ktorú drvivo vyhrala poslankyňa Alžbeta Esterková. Aj Esterkovú samotnú zaskočilo, že presvedčila až 11 z 15 hlasujúcich poslancov.
Podľa našich informácií ju podporil aj Dvonč, a to aj napriek tomu, že členovia klubu a Esterková mali v minulosti ostré slovné výmeny názorov. Zvyšní štyria členovia klubu hlasovali za bývalého viceprimátora Jozefa Škvareninu.
"Klub nezávislých poslancov nie je politická strana, nie je v ňom stranícky diktát, všetci sme v ňom dobrovoľne a hlasujeme podľa svojho svedomia," hovorí Cimmermann. To potvrdili už pri vytvorení klubu všetci piati členovia, keď prehlásili, že "vznik klubu neznamená automatický koniec slobody pri rozhodovaní pre jeho členov".
Politické kluby fungujú na celoštátnej aj regionálnej úrovni. Skupinám poslancov umožňujú združovať sa na základe politickej príslušnosti, názorov či spoločenského záujmu. Kluby sa však vytvárajú aj preto, aby sa spoločný postup poslancov dal lepšie organizovať.
Tichý, neaktívny poslanec
Pavel Dvonč sa dostal do mestského parlamentu ako najmladší spomedzi sedemnástich poslancov, v čase zloženia sľubu vlani v januári mal iba 26 rokov. V zastupiteľstve patrí medzi najmenej aktívnych a tichých poslancov. Občania ani nevedia, že na rokovaniach sedí, pretože sa spravidla k ničomu nevyjadruje. Nezapája sa do diskusií, nepredkladá žiadne návrhy.
Niektorým kritikom pripomína Dvonč poslankyňu z minulého volebného obdobia Eriku Babockú. Spoločné majú to, že aj ona bola v čase zvolenia najmladšou poslankyňou, mala iba osemnásť rokov. Podobne ako Dvonč, ani Babocká nehýrila v mestskom parlamente aktivitou. Po uplynutí štvorročného obdobia už viac nekandidovala.
Dvonč sa nevyjadril ku kritike, že patrí k najmenej aktívnym poslancom. Jeho kolega Cimmermann si ho ale nepriamo zastal. "Neprináleží mi hodnotiť prácu mojich kolegov, na to sú občania, aby ju posudzovali. Môžem povedať len toľko, že vždy, keď som potreboval pomoc alebo radu pri tvorbe nariadení či uznesení, ktoré som predkladal a obrátil som sa na môjho kolegu Dvonča, bol mi nápomocný," povedal Cimmermann.
