NITRA. Výstavou Svetové dedičstvo na Slovensku otvorili minulý utorok Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre. Putovnú expozíciu veľkoformátových posterov, ktorú pripravili Pamiatkový úrad SR v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Nitre, si môžete v synagóge pozrieť do 6. októbra.
Výstava podľa slov Terézie Zaujecovej, referentky pre pamätihodnosti nitrianskej radnice, približuje všetky pamiatky Slovenska zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Expozícia je rozdelená na tri časti. Prvá predstavuje lokality zapísané v zozname ako prírodné dedičstvo na Slovensku.
„Nejeden človek možno až tu zistí, že niektoré prírodné miesta, ktoré navštívil, už patria do tohto zoznamu a sú pre svet unikátne, ako napríklad staré bukové pralesy v Karpatskom oblúku, jaskyne Slovenského krasu, Dobšinská ľadová jaskyňa či Ochtinská aragonitová jaskyňa,“ povedala Terézia Zaujecová.
Druhá časť prezentuje kultúrne dedičstvo Slovenska. Do zoznamu sú zahrnuté Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, historické jadro Bardejova, Spišský hrad a pamiatky okolia, ktorý je rozsiahlou dominantou, aj keď ho teraz Nitriansky hrad svojou rozlohou podľa výskumov archeológov predbehol, ďalej tam patrí pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, historické mesto Levoča a drevené kostolíky v Karpatskom oblúku.
„Takzvaný Tentative list - predbežná listina tvorí tretiu časť výstavy. Sú v nej pamiatky, ktoré sa uchádzajú o zápis do zoznamu UNESCO. Patria sem Levoča a dielo Majstra Pavla na Spiši, Pamiatky Veľkej Moravy – slovanské hradisko v Mikulčiciach na Morave a Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch, Limes Romanus – rímske antické pamiatky na strednom Dunaji, Tokajská vinohradnícka oblasť, Protiturecká pevnosť v Komárne, Pamätník Chatama Sófera v Bratislave, gemerské a abovské kostoly so stredovekými nástennými maľbami a koncept šošovkovitého historického jadra Košíc,“ vymenovala Zaujecová.
Z nášho kraja sa o zápis do zoznamu UNESCO uchádza Protiturecká pevnosť v Komárne, ktorá slúžila na udržanie neistej hranice s Osmanskou ríšou. Starú pevnosť, prvú bastiónovú pevnosť v európskom vnútrozemí, postavili v roku 1541 na strategickom mieste sútoku Váhu a Dunaja. Postupným modernizovaním a rozširovaním sa k nej priradili ďalšie línie opevnenia, takže v 17. storočí spolu s Novou pevnosťou a jej vysunutými predmostiami vytvorila jednotný systém odolávajúci tureckým útokom. Začiatkom 19. storočia začali pevnostný systém opäť rozširovať a v 70. rokoch 19. storočia bol dobudovaný ako najväčšia pevnosť na území Rakúsko-Uhorska schopná pojať 200-tisícovú armádu. Svojimi rozmermi patrí medzi najväčšie pevnostné systémy svojho druhu na svete.
Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre, poďakovala mestu, že sa pravidelne zapája do Dní európskeho kultúrneho dedičstva. „Aj takýmto spôsobom získava čo najviac priaznivcov pre hodnoty, ktoré dedičstvo – konkrétne pamiatky – ponúkajú. „Sme bohatá krajina, mesto. Záleží od nás všetkých, či toto bohatstvo bude využívané na potláčanie alebo povzbudzovanie ducha súčasného človeka,“ zhodnotila Valeková.

