ŠAĽA. Pravdepodobne najväčším problémom, ktorý momentálne rezonuje v Šali, je otázka bezpečnosti v meste. Obyvatelia sa sťažujú najmä na pracovníkov z balkánskej oblasti.
Cudzinci pochádzajúci v prevažnej miere zo Srbska a Rumunska znepríjemňujú život najmä dievčatám a ženám. Viaceré sa na sociálnej sieti vyjadrili, že ich cudzinci obťažujú.
Problém riešili aj na zastupiteľstve
Problémy vznikajú v meste aj v nočných hodinách, Balkánci podľa slov obyvateľov mesta robia neporiadok, sú hluční a ohrozujú občanov. Srbi prišli na Slovensko z pracovných dôvodov, zamestnaní sú v kórejských fabrikách cez pracovné agentúry.
Situáciou sa začala zaoberať aj radnica, na prvom zasadnutí mestského parlamentu po prázdninách bol do programu schôdze zaradený bod týkajúci sa bezpečnosti v meste.

S ústnou správou vystúpila pred poslancami dvojica Zsolt Meszáros (riaditeľ obvodného oddelenia policajného zboru v Šali) a Roman Révay (riaditeľ okresného riaditeľstva PZ v Šali).
Podľa ich slov je Šaľa sledovaným mestom tak z hľadiska geografickej polohy, podnikateľských subjektov, ale aj iných ukazovateľov. Podľa Meszárosa bolo za rok 2016 (do konca augusta) spáchaných v meste 162 trestných činov. V porovnaní s rovnakým obdobím to je o 27 menej. Rovnako je to aj s priestupkami, v roku 2016 prišlo k ich zníženiu.
Jedného vyhostili
Polícia sa zaoberala aj spomínanými cudzincami. „Dvakrát sme riešili ich výtržnosti. Postúpili sme to súdu, ktorý v jednom prípade rozhodol o vyhostení z krajiny,“ povedal Meszáros na margo ťažkého ublíženia na zdraví zo strany cudzinca. Podľa jeho slov netreba robiť predčasné uzávery a biť na poplach. Pripomenul však, že ide o silnú komunitu, ktorá sa drží pokope.
„Nie je to alarmujúci problém. Skutky, ktoré sme z ich strany zaznamenali, predstavujú malé percento. Sú denno-denne monitorovaní,“ vyjadril sa riaditeľ OO PZ v Šali na margo cudzincov, ktorí sú v okrese na tri mesiace vďaka turistickým vízam. Polícia má vraj vlastné databázy týkajúce sa spomínaných obyvateľov.
Jeho slová potvrdil riaditeľ okresného riaditeľstva. „Problematiku som prezentoval aj na kraji. V Nových Zámkoch a Nitre je situácia vážnejšia,“ povedal Révay. „Pomohlo by nám, keby sme mali aj ich obrazovú identitu. Lepšie by sme ich vedeli podchytiť, keby sme vedeli, ako vyzerajú.“ Podľa jeho ďalších slov príslušníci polície problém vnímajú. „Ak sa ničoho protiprávneho nedopustili, je to v norme trestného zákona nepostihnuteľné.“

Štatisticky nevyčnievajú z radu
Révay podčiarkol slová riaditeľa OO, že cudzincov monitorujú. „Cudzinci musia mať pocit, že sú pod kontrolou,“ povedal riaditeľ a dodal, že k závažnejším skutkom zatiaľ neprišlo. „Ak príde, budeme to riešiť.“
V diskusii zástupkyňa primátora Danica Lehocká navrhla spoluprácu polície s inšpektorátom práce. Cudzinci sú tu totiž na turistické víza, ale reálne tu pracujú. Zamestnaní sú v iných štátoch.
Podľa primátora Jozefa Belického zahraniční občania nevyčnievajú z radu. „Ak by urobili priestupky traja z tristo, to je jedno percento. Momentálne je 162 priestupkov, čo je pri počte obyvateľov mesta obdobné,“ povedal primátor.