Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Kontroly zistili v divadle vyše dvadsať pochybení

Riaditeľ Martin Kusenda voči kontrole námietky nepodal, nijako ich ani nekomentoval.

Ceny udelia v Starom divadle Karola Spišáka 24. 11. o 18. h.  Ceny udelia v Starom divadle Karola Spišáka 24. 11. o 18. h. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

NITRA. Až 21 pochybení zistili župní kontrolóri, keď vykonali kontrolu v Starom divadle Karola Spišáka. To spravuje župa. Porušenia pravidiel či smerníc sa divadlo dopustilo pri nakladaní s financiami, pri správe majetku či pri verejnom obstarávaní. Kontrola sa konala v divadle od 17. júna do 26. augusta. Preverovalo sa hospodárenie divadla v rokoch 2014 a 2015, teda aj v čase, keď ešte riaditeľom divadla nebol Martin Kusenda. Ten riadil divadlo iba v zhruba štvrtine z celkového dvojročného kontrolovaného obdobia. Riaditeľom sa Kusenda stal vlani začiatkom leta.

Článok pokračuje pod video reklamou

Služobku schvaľovali až po jej skončení

Nedostatky našli kontrolóri vo viacerých oblastiach. V správe, ktorú predložili župným poslancom, konštatujú, že v troch prípadoch zistili porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám, štyrikrát divadlo porušilo zákon o účtovníctve a päť zistení súvisí s nerešpektovaním zákona o majetku vyšších územných celkov a nerešpektovaním zásad hospodárenia s majetkom župy.

Ďalšie zistenia ukázali na porušenie Zákonníka práce, zákona o verejnom obstarávaní, zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o cestovných náhradách aj zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite.

Divadlo, napríklad, nezverejnilo na objednávkach tovarov či služieb údaj o tom, či je suma na objednávke s daňou z pridanej hodnoty alebo bez nej.

Zákon o cestovných náhradách porušilo divadlo tým, že oprávnený pracovník dal povolenie zamestnancovi divadla na pracovnú cestu až po tom, čo sa služobka skončila. Cestovným príkazom aj chýbali predpísané náležitosti.

Zákon o účtovníctve nedodržalo divadlo tým, že nevyhotovilo inventúrne súpisy s predpísanými náležitosťami.

Kusenda zistenia kontrolórov nenapadol

Riaditeľ divadla Kusenda nepodal v stanovenej lehote žiadne námietky k zisteniam kontrolórov. Rovnako sa nijako ku kontrolám nevyjadril ani pre naše noviny.

„Na základe zistených nedostatkov – vychádzajúc z ich závažnosti – boli kontrolou navrhnuté odporúčania, respektíve opatrenia na nápravu zistených nedostatkov a na odstránenie príčin ich vzniku, aby sa v budúcnosti nevyskytovali,“ povedal Ignác Púchovský, hlavný kontrolór župy. Župa uložila divadlu termín na prijatie opatrení na nápravu nedostatkov, ale aj termín na predloženie písomného zoznamu splnených opatrení.

Ani jeden z krajských poslancov sa k zisteniam kontrolórov nevyjadril, materiál Púchovského ľudí poslanci iba vzali na vedomie.

Riziká pádu

Župná kontrola sa do divadla dostavila po tom, čo tu už stihli úradovať inšpektori práce. Tí na jar zistili až 67 porušení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a odhalili aj porušenia v oblasti pracovno-právnych vzťahov.

Inšpektori práce odhalili riziká pádu – ten hrozil z výšky štyroch až šiestich metrov z obslužných lávok pódia, ale aj z výšky jedného metra pred vchodom do divadla.

Inšpektori prišli aj na to, že zamestnanci starého divadla nemajú v zmluvách výplatný termín.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020