V Migratskej rapsódii hrajú aj dve Nitrianky

Hra „londýnskych Slovákov“ je adresovaná hlavne rodákom žijúcim v zahraničí. Má byť pre nich posolstvom nádeje, aby sa nevzdávali pri ťažkostiach, ktoré v cudzine zažívajú.

Slovenské komunitné divadlo v synagóge počas festivalu uviedlo Migrantskú rapsódiu.Slovenské komunitné divadlo v synagóge počas festivalu uviedlo Migrantskú rapsódiu. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Standing ovation dostali naši krajania - divadelníci žijúci v Londýne za predstavenie Migrantská rapsódia. Bolo súčasťou programu Divadelnej Nitry v synagóge. Na Slovensku s ňou neboli po prvýkrát, premiéru mala v apríli na prehliadke študentských divadiel Akademický Prešov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šesť hercov a herečiek, medzi nimi aj dve pôvodom z Nitry - Simona Vrabcová a Jana Balážiová - predviedlo na scéne sčasti autobiografický príbeh strát a nálezov rodákov v anglickej metropole. Úprimnú výpoveď o starostiach, sklamaniach, hľadaní samého seba, ale aj o radostiach a úspechoch.

SkryťVypnúť reklamu

Cez divadlo objavujú nový rozmer života

Slovenské komunitné divadlo v Londýne funguje sedem rokov ako dobrovoľné združenie divadelných nadšencov. Nemá stály počet členov, viac-menej sa s každou hrou jeho zostava mení, čo je dôsledkom veľkej pohyblivosti migrantov. Tá nedovoľuje v divadle pôsobiť dlhšie ako rok-dva.

Divadlo je neprofesionálne, ale majú medzi sebou aj dvoch študovaných hercov. Šancu zahrať si ponúkajú najmä ľuďom, ktorí by sa inak k divadlu nemohli dostať. Popri každodennej náročnej práci objavujú cez divadelnú tvorbu nový rozmer života.

Divadlo založila a vedie režisérka Juliana Sersenová pôvodom zo Želiezoviec. V Londýne začala združovať umelecky nadaných Slovákov a robiť s nimi predstavenia. „Zhruba za rok sa nám v rámci voľného času podarilo pripraviť jednu hru, doteraz máme na konte sedem predstavení a dve menšie príležitostné pásma. Hru Migrantská rapsódia sme naštudovali už skôr, bez toho, že by sme mali nejaké ambície ísť na festivaly s takouto témou, ale na Divadelnú Nitru sa predstavenie tematicky veľmi hodí, keďže je akousi kritikou Európy,“ hovorí Juliana Sersenová. Je autorkou kostry hry, ktorej obsah doplnila v spolupráci s hercami. Aj s tými, ktorí už v ich divadle nehrajú.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvú verziu hry sme mali hotovú už pred rokom, po pozitívnych ohlasoch divákov a kritiky sme začali niektoré pasáže vylepšovať a obohacovať predstavenie autorskými piesňami. Skladala som ich ja a ďalší Slováci žijúci v Londýne, ktorí majú hudobné vzdelanie.“

Hrou sa zdokonaľujú v angličtine

Migrantská rapsódia je podľa režisérky adresovaná hlavne Slovákom žijúcim v zahraničí, má byť pre nich istým posolstvom nádeje, aby sa nevzdávali pri ťažkostiach, ktoré v cudzine zažívajú. Hrali ju v Londýne, Peterborough, chystajú sa s ňou do Bristolu, Oxfordu a ďalších anglických miest. Ak sa im vraj pošťastí, v novembri by ju mohli predstaviť v Dubline. Hrou oslovili aj českých divákov, neraz sa im stane, že s nimi nejaký Čech spolupracuje alebo dokonca aj hrá. Predstavenie pripravili ako bilingválne - celú hru preložili do angličtiny a hrávajú ju aj pre zahraničných londýnskych divákov.  

SkryťVypnúť reklamu

Ako Juliana Sersenová vraví, Londýn je typický tým, že sa tam ľudia uzatvárajú do národných komunít a rozprávajú svojou rodnou rečou. „Zdalo by sa, že divadlom udržiavame slovenčinu, ale skôr opak je pravdou. Keď sme hru skúšali v angličtine, pre niektorých členov divadla to bola výzva zdokonaliť sa v anglickej výslovnosti.“

Herci pochádzajú zo všetkých kútov Slovenska. Nezáleží na tom, či je niekto zo západu, východu či severu, spája ich láska k divadlu. „Keď sa nám pošťastí hrať naše predstavenia na Slovensku, je to pre nás vždy krásne obdobie. Rodičia, príbuzní i priatelia majú príležitosť pricestovať a stretnúť sa s nami. Kvôli nám niekedy prekonajú aj 200-300 km. Aj dnes sú tu v Nitre – z Martina, Žiaru nad Hronom a ďalších miest,“ tešila sa režisérka.

Slovenskí herci v Londýne študujú alebo pracujú v rôznych oblastiach, napríklad v službách, na stavbe, v cateringu, je medzi nimi čašník, au-pairka. Ani samotná režisérka si divadlom nezarába. Pracuje ako vychovávateľka v rodine na polovičný úväzok, preto má dostatok voľného času na prácu s hercami. Plánuje však prácu zmeniť, chce sa zamerať na divadelné workshopy, keďže nedávno v Londýne tento odbor vyštudovala.

Popasovať sa alebo odísť domov

V Migranstskej rapsódii cítiť smútok za domovom, ťažkosti, problémy, ale aj radosť z prvej anglickej výplaty, hrdosť na seba, silu nevzdať sa a prekonávať prekážky, objavovať nové možnosti sebarealizácie. Plní Londýn očakávania slovenských hercov?

„Myslím si, že každému z nás priniesol veľa bohatstva. Či sa herci úplne našli v novom živote, je otázka na každého z nich, ale nemyslím si, že niekto bol Londýnom ubitý. Občas človek v začiatkoch prepadne beznádeji a pesimizmu, ale musí sa s tým  popasovať a naučiť sa znášať ďalšiu úroveň stresu. Alebo sa vráti na Slovensko,“ hodnotí režisérka. „Ja osobne budem  v Anglicku už ôsmy rok. Som iný prípad, nikdy som netúžila ostať v Londýne dlho, rada by som sa vrátila na Slovensko. Dúfam, že sa mi to časom podarí, momentálne ale ešte pri našom divadle chvíľu zostanem, chystáme novú hru, ktorá sa bude venovať migrácii v rámci veľkomesta,“ dodala Sersenová. 

V Londýne študuje aj hrá 

 V kolektíve Slovenského komunitného divadla v Londýne pôsobí aj Nitrianka Simona Vrabcová. Do Anglicka odišla ako 19-ročná, išla za svojím snom . „Už od 14 rokov, kedy som bola v Londýne prvýkrát, som tu túžila študovať. Toto multikultúrne mesto ma zaujalo, rada spoznávam nových ľudí a rada cestujem,“ hovorí 21-ročná Simona. „To, čo študujem v Londýne, sa na Slovensku nedá – hudobný biznis a umelecký manažment. Odbor sa zaoberá súčasnou aj komerčnou hudbou, filmovým či divadelným manažmentom, aj tým, ako financovať umelecké projekty. V tomto obore by som chcela neskôr aj pracovať, či už v Anglicku, alebo inde vo svete.“

Simona predtým študovala aj herectvo, preto sa rada realizuje v londýnskom divadle našich krajanov. Je v ňom vyše roka a všetko, čo sa učí v škole, uplatňuje aj vo „svojom“ súbore. Vymyslela napríklad verejnú zbierku, ktorou môžu ľudia ich divadlo podporiť. Vyzbierali takto 1200 libier na ich jesenné turné. 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 113
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 127
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 651
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 237
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 840
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Musíme sa odraziť od tretej tretiny, vraví Martin Vitaloš.

Zobuďme sa zo sna, že vyhráme len tak, káže tvrdý obranca.


Krunoslav Krajnovič verí, že hráči lepšie zvládnu taktické rozhodnutia na palubovke.

Basketbalisti Nitry v utorok nastúpia s cieľom vyrovnať stav štvrťfinálovej série.


Cesta pre Mlynmi, sobota.

Práce budú pokračovať aj po víkende. V prípade mosta komunikovala župa iný termín ako polícia.


Ústredné postavy nitrianskeho víťazstva 2:1 nad Žilinou - skvele hrajúci strelec Sebastián Čederle a veľkou chybou nevykoľajený brankár Sami Aittokallio.

„Plný dom“ gratuloval stokilovému hrdinovi.


10
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu