GALANTA. Poslanci mestského zastupiteľstva v Galante rozhodli o prijatí všeobecného záväzného nariadenia o zákaze prevádzkovania niektorých hazardných hier na území mesta.
Išlo o reakciu na petíciu obyvateľov mesta s názvom „Zastavme hazard.“ Organizátori vyzbierali 4 850 podpisov od obyvateľov mesta, čo predstavovalo 37,58 % z oprávnených obyvateľov mesta.
Potrebný limit splnili
Aby sa mohol petičný výbor domáhať prijatia VZN, bolo potrebných 30 % podpisov od obyvateľov mesta. To sa podarilo, v marci bola petícia predložená radnici. Magistrát sa následne začal zaoberať prípravou tvorby záväzného nariadenia.
V júni bola poslancom predložená informatívna správa o petícii, v závere septembra mali volení zástupcovia mesta pred sebou VZN.
Na rokovaní mestského parlamentu vystúpili pred hlasovaním o prijatí uznesenia aj zástupcovia petičného výboru, ale aj zástupcovia Asociácie zábavy a hier. Druhí menovaní sa postavili jednoznačne proti prijatiu VZN. „Vykonávame naše podnikanie na základe licencie, platíme nájmy, energie, zamestnávame občanov mesta. Ide o iniciatívu zastaviť jeden druh podnikania,“ hájili sa pred poslancami.

Diskriminujú podnikateľov?
Podľa slov zástupcov Asociácie by mali poslanci počkať na nový zákon o hazardných hrách, ktorý chystá vláda SR. Ruší ním prevádzkovanie automatov v krčmách, kde je menej ako dvanásť prístrojov. „Mestu dáva právomoc zrušiť prevádzku, ktorá je problémovou,“ dodali zástupcovia. Prevádzky by sa podľa nich nemali generalizovať, ale posudzovať individuálne.
Predstavitelia Asociácie ešte pred hlasovaním avizovali, že ak sa VZN prijme, budú „sa brániť a uplatňovať si svoje práva.“ Nariadenia sú podľa nich nezákonné, narúšajú ústavné právo na podnikanie a diskriminujú prevádzkovateľov.
Za boli všetci poslanci
Podľa poslanca Petra Koleka by mali poslanci hájiť záujmy občanov Galanty a sú ich predĺženou rukou. „Poslanci sú ustanovení ľuďmi na to, aby plnili ich vôľu. Ich vôľou je petícia, u mňa najvyšší princíp demokracie spolu s referendom,“ vyjadril sa pred hlasovaním Kolek.
Za návrh napokon hlasovalo všetkých 18 prítomných poslancov, od zástupcov petičného výboru dostali potlesk. „Cestou je prevencia a znižovanie dostupnosti. Znížením dostupnosti a prevenciou znížime počet vzniku závislých. Oceňujeme, že koncom budúceho roka zmiznú z mesta Galanta prvé automaty,“ povedal na margo hlasovania Peter Beňa z Iniciatívy Zastavme hazard.
Uznesenie už stihol deň po jeho prijatí podpísať štatutár mesta Peter Paška. „Ak by som mal právo hlasovať, bol by som za zrušenie hazardu,“ povedal primátor Galanty na zastupiteľstve. Spolu s poslancami podpísal na začiatku roka spomínanú petíciu.

Z rozpočtu vypadne 184 tisíc
Hazard z mesta však nezmizne zo dňa na deň. Licencie vydané do prijatia VZN platia až do dátumu, dokedy boli vydané. Nové licencie už nebudú vydávané. Herne sa budú zatvárať postupne, ako im budú končiť licencie udelené Ministerstvom financií. Posledné by mali zatvoriť svoje brány na konci roka 2017.
Negatívom, na ktoré upozorňujú odporcovia zákazu hazardu, je výpadok financií z rozpočtu mesta. Herne platia nielen odvody, ale tiež za vydávanie licencií na prevádzkovanie výherných prístrojov.
Príjem pre mesto činí takmer 184 tisíc eur. Výhľadový rozpočet na nasledujúce roky s príjmom s hazardu už neráta.
V Galante je v súčasnosti 24 registrovaných herní, umiestnených je v nich 141 videohier, 45 výherných automatov a štyri rulety.