ovala alternatívna hudba a experimentálne animované aj krátke hrané filmy z rôznych krajín. Pre festival organizátori získali aj filmy študentov VŠMU, no tiež tvorbu ďalších mladých autorov.
Na diskusiách o filmoch sa hovorilo aj o tom, prečo stredoeurópsky, ale aj európsky film ako celok, má problém uchvátiť diváka navyknutého na americkú masovú produkciu. Pedagóg Piotr Zawojski za to viní aj koncepciu, ktorú školy dodržiavajú. Často vraj profesori umeleckých škôl majú vžitú fixnú predstavu o podobe filmov a tlačia svojich študentov do schémovitej tvorby.
Festival ponúkol návštevníkom víťazné filmy zo súťaže v maďarskom Győri. Nášmu publiku premietali predovšetkým krátke animované aj hrané filmy. „Krátke filmy sú divácky úspešné, pretože myšlienka sa ponúka na obmedzenom časovom priestore, do ktorého sa autori musia vtesnať. Všeobecne mali hrané filmy tento rok vyššiu úroveň ako animované. Animovaný film ale zostáva mojou srdcovou záležitosťou, a ak je dobre spravený, má silu rezonovať v divákoch viac ako hraný film. Fascinuje aj tým, že je kombináciou výtvarného a filmového, statického a dynamického umenia. Na plátne jednotlivé druhy umenia spolu výnimočne komunikujú,“ myslí si koordinátor Mediawave na Slovensku Adam Pavella.
V hudobnej sekcii sa Mediawave zámerne vyhol hlavnému prúdu hudby. „Chceli sme ukázať nie práve každodennú muziku. Kapely z festivalu sú viac známe v zahraničí ako na Slovensku. Tam je o ne väčší záujem, čo možno pripísať náročnosti publika, ale aj všeobecnému záujmu ľudí o hudobné umenie. Pre niekoho bola napríklad experimentálna hudba formácie Over4tea ťažko stráviteľná, zdalo sa, akoby skupine chýbal rytmus, melódia. Ich produkcia je však priveľmi obrazotvorná, len musíme tie obrazy vedieť nájsť,“ hovorí Adam Pavella.
Okrem Over4tea koncertovali v Nitre aj maďarská kapela Logosound s elektronickou tvorbou, skupina Positive Transfer sa zamerala na novšie žánre ako napríklad Break Beat, DNB či Trip Hop, a mladí skladatelia zo Soozvuku komponujú štýl vážnej hudby v upravenej modernej podobe.
Cieľom projektu je podporiť komunikáciu umelcov z krajín, ktoré sa do Mediawave zapojili. „Snažíme sa vytvoriť reťazec a dať priestor prototypu „eurocestovateľa“, ktorý si vyberie týždeň dovolenky a užije si ju cestovaním po festivale. Tento rok sme začali v poľskom meste Myslowice, pokračovali u nás a teraz sa projekt presunie do krajiny svojho vzniku, do Maďarska,“ povedal Adam Pavella. Mediawave sa do Nitry vráti o rok, dovtedy by sa mal rozšíriť o ďalšie umelecké sekcie, najmä o výtvarné a divadelné umenie.