NITRA. Prvou premiérou Nového divadla v tejto sezóne bude predstavenie Kozliatka a vlk. Vzniklo na motívy pôvodnej ľudovej rozprávky Pavla Dobšinského. Koncept, text aj réžiu má na starosti Šimon Spišák, scénu a kostýmy robí Karel Czech, dramaturgiu Veronika Gabčíková. Inscenáciu dopĺňajú pesničky, ktoré zložila herečka Nového divadla Ľubomíra Dušaničová.
Premiéra rozprávky pre deti od rokov troch do sto rokov bude v Dome Matice slovenskej na Čermáni v piatok 21. októbra o 17. a 19. h.
Symbol zla aj ochrany
„Prečo sme si tento titul vybrali do nášho repertoáru? Je klasickou ľudovou rozprávkou, ktorú poznajú všetky deti aj dospelí, ale súčasne je to pekný materiál vhodný na spracovanie témy, ako nás ovplyvňujú zaužívané zvyky a názory. Bez hlbšieho zamyslenia preberáme z literatúry, od rodičov či v škole nepísané pravdy, ktoré vlastne pravdami nemusia byť. Tak je to aj s týmto príbehom,“ hovorí dramaturgička Veronika Gabčíková.
„Jednou z hlavných postáv našej rozprávky je vlk. V strednej Európe sa odjakživa spájal so zlom, nebezpečenstvom a zákernosťou, no napríklad v Anglicku bol symbolom utečencov a „psancov“, ochraňoval ich. Z prírodovedného hľadiska je vlk výsostne spoločenské zviera, žije vo svorke s jasnou hierarchiou. Samice majú tak silne vyvinutý materinsky cit, že sú schopné vychovávať akékoľvek mláďatá. Keď nemajú vlastné, pomáhajú s výchovou iným vlčiciam. Je veľa dôkazov na to, ako človek vlka systematicky zabíjal, ale neexistujú jasné dôkazy, že by vlk človeka napadol a zabil. Je veľmi plachý, útočí len vo chvíli, keď je zahnaný do kúta. Obraz vlka v rozprávkach je preto v týchto súvislostiach minimálne zvláštny, je tu problém s motívmi, s ktorými sa v slovenskej ľudovej slovesnosti spája.“
Intenzívny kontakt s príbehom
Vlk v predstavení Nového divadla bude podľa Gabčíkovej iný ako v klasickej rozprávke, treba predstavenie vidieť a cez jeho optiku sa pozrieť na veci, ktoré sú možno na prvý pohľad nad slnko jasnejšie a nad ktorými sa ani nezamýšľame. Cez klasickú rozprávku sa Nové divadlo snaží priviesť malých i veľkých divákov k úvahe nad tým, na čo sa dívajú.
„Režisér Šimon Spišák pri Kozliatkach a vlkovi použil podobný inscenačný princíp ako ešte v Starom divadle pri predstavení Tri prasiatka. Charakterizuje ho výrazná štylizácia, humor a atypické sedenie – aj pri novej hre budú deti sedieť priamo na hracej ploche, kontakt s príbehom bude veľmi intenzívny,“ pokračuje Gabčíková.
„Je však pravda, že kým „Prasiatka“ boli skôr vo vtipnej polohe, v „Kozliatkach“ bude rovina medzi humorom a vážnosťou tak pol na pol. S režisérom Jakubom Nvotom sme ešte v Starom divadle na motívy rozprávkovej predlohy Pavla Dobšinského podobne urobili predstavenie Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych.“
Kozliatka a vlk budú mať aj svoju verziu pre dospelých. Kým pre deti Nové divadlo hru uvedie v premiére 21. októbra o 17. a 19. h, starší diváci si trochu inú podobu predstavenia môžu pozrieť 26. októbra o 19. h. „Bude určite hororovejšia ako tá detská, ale príbeh je zachovaný. Niektoré pasáže budú trošku „okorenené“, viacej do toho pustíme Dobšinského a našu fantáziu,“ dodala dramaturgička.
Po Kozliatkach a vlkovi chystá Nové divadlo ďalšie nové predstavenie – opäť v réžii Šimona Spišáka to bude Denník Anny Frankovej s premiérou v novembri.