NITRA. Vežičkový dom na pešej zóne patrí podľa odborníkov medzi architektonicky a výtvarne najhodnotnejšie domy v Dolnom meste. Ľudia ho však vnímajú aj ako najošarpanejší historický objekt v centre. Z fasády dokonca poopadávala časť výzdoby.
To sa má zmeniť, nový majiteľ kultúrnej pamiatky už začal so záchrannými prácami. Dal opraviť strechu, spevnil stropy, na budúci rok má nasledovať aj fasáda.

Postavili ho pre banku
Dom bol postavený v rokoch 1904-1905 ako nové sídlo Nitrianskej ústrednej banky, druhej najstaršej banky na území Nitry. Sídlila na prízemí, na poschodiach sa nachádzali byty.
„V tomto období bola Wilsonova ulica mestskou promenádou a preto sa tu stavali najhonosnejšie budovy v meste,“ píše sa na mestskej stránke.
Banka zanikla v roku 1918. Neskôr v budove sídlila filiálka Sporiteľne mesta Uherské Hradište. Cez vojnu, po vzniku Slovenského štátu, bola zrušená a prízemné priestory sa začali prenajímať.
Mnohí Nitrania si pamätajú, že za bývalého režimu tu bola známa cukráreň, neskôr sa tu striedali rôzne butiky. Aktuálne je na prízemí predajňa Slovenka. V zničených bytoch už nikto nebýva.

Práce budú pokračovať
Nehnuteľnosť vlastnil od roku 1993 podnikateľ Róbert Rybár, ktorý bol známy aj ako majiteľ hotela Zlatý kľúčik. V roku 2010 informoval, že budovu plánuje zrekonštruovať, no projekt pozastavil z finančných dôvodov.
Od roku 2012 patrí kultúrna pamiatka spoločnosti Bolos Trade. „Dali sme opraviť strechu, spevnili sme stropy, urobili sme záchranné práce, ktoré zvonka nie je vidno. Zasiahli sme o päť minút dvanásť,“ povedal štatutárny zástupca firmy.
Ďalšia rekonštrukcia sa má rozbehnúť na budúci rok. „Za ideálnych okolností by mohla trvať do dvoch rokov, možno aj menej,“ naznačil štatutár.
Hlavnou príčinou, prečo momentálne stavba nepokračuje, sú financie: „Ale tie budú k dispozícii – už aj z toho titulu, že sa v Nitre hýbe trh s nehnuteľnosťami.“

Charizmatický podnik
Majiteľ pamiatky v súčasnosti rokuje s firmou, ktorá by si podľa jeho slov trúfla zrekonštruovať čelnú stranu budovy od pešej zóny, kde sa nachádza výzdoba, terasy, vežičky. Musí pritom dodržať prísne požiadavky pamiatkarov.
Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár povedal, že už vlani bol urobený reštaurátorský výskum uličnej fasády. Rezort naň poskytol 4-tisíc eur z dotačného programu Obnovme si svoj dom.
V kedysi slávnom vežičkovom dome budú opäť byty, na prízemí naďalej zostanú obchodné priestory. Majiteľ plánuje sprístupniť aj suterén, kde bola v minulosti kotolňa, príručné sklady a zrejme aj práčovňa: „Priestor chceme poskytnúť nejakému nájomcovi, aby tam vytvoril charizmatický podnik, ktorý sa hodí do centra mesta a ktorý by nerušil prevádzku ostatných častí budovy.“
Byty sú určené na prenájom. Na bývanie má slúžiť aj priestor vo vežičkách.
Dvorové krídlo zbúrali
Rudolf Viršík z Krajského pamiatkového úradu v Nitre povedal, že v minulosti bol urobený architektonicko-historický výskum budovy. Vyhotovená z neho bola dokumentácia, ktorá obsahuje návrh na obnovu v textovej a grafickej podobe.
Pamiatkari požadujú zachovať, respektíve obnoviť pôvodné pamiatkovo hodnotné prvky domu ako sú okná, sklená stena, vstupná brána, schodisko, zábradlie, dlažba, plastická výzdoba stien a fasád, komíny, rímsy... Dodržať treba aj pôvodnú farebnosť. Na fasáde bol svetlookrový náter a nárožia zvýrazňovalo neomietané tehlové murivo.
Viršík povedal, že pred niekoľkými rokmi (ešte za predchádzajúceho majiteľa) bolo zbúrané zdevastované dvorové krídlo. „Situované bolo na samostatnej parcele, netvorilo súčasť národnej kultúrnej pamiatky.“

Vysoká výtvarná aj remeselná úroveň
Dom podľa pamiatkarov reprezentuje kvalitnú architektúru začiatku 20. storočia so znakmi secesie a nastupujúcej moderny. Odborníci hovoria o vysokej výtvarnej a remeselnej úrovni
.„Objekt na Štefánikovej triede 35 je ojedinelý a výnimočný. Približne v rovnakom období bol vybudovaný aj dom na Štefánikovej 13, ktorý má tiež použitý motív dvoch vertikálnych prvkov po stranách hlavnej fasády. Po porovnaní je však zrejmé, že sú to dve úplne odlišné budovy, pričom dom na Štefánikovej 35 je architektonicky netradičnejší a vzácnejší," povedal pred časom Rudolf Viršík.
