lík. Dodal, že kým v zahraničí pracujú načierno v drvivej väčšine cudzinci, v kraji boli zistení len dvaja - Češka a Rumun.
Až 45 nelegálne zamestnaných osôb bolo odhalených pri nočných kontrolách v zábavných podnikoch. Boli medzi nimi aj štyria mladiství. „V týchto prípadoch vydali inšpektori okamžitý zákaz práce,“ uviedol Sulík. Hovorí, že zamestnávatelia kontroly v noci neočakávali. Svedčí o tom aj fakt, že v niektorých erotických salónoch v Nových Zámkoch a Leviciach všetky osoby, ktoré poskytovali služby, pracovali načierno.
Počas akcie sa vyskytli aj útoky na inšpektorov práce, a to nielen slovné. Napríklad istý podnikateľ do jedného z pracovníkov inšpektorátu sácal. „Vyhrážal sa im aj starosta obce. Vraj má kontakty a z akcie Vietor môže inšpektorom narobiť tajfún.“ Marián Sulík dodáva, že inšpektor práce má postavenie verejného činiteľa a útok na jeho osobu je trestným činom.
Hoci mala akcia Vietor skôr výchovný charakter, boli uložené pokuty vo výške takmer 300-tisíc korún. „V kontrolách nelegálnej práce sa bude pokračovať intenzívne aj naďalej, no sankcie pre zamestnávateľov už budú oveľa prísnejšie. Pokuta môže dosiahnuť až 1 milión korún. Navyše subjekty, ktoré porušia zákaz nelegálneho zamestnávania, strácajú počas piatich rokov možnosť získať štátnu pomoc (dotácie, príspevky, granty, úľavy na dani alebo penále), ako aj účasť vo verejnom obstarávaní,“ upozorňuje hlavný inšpektor práce.