ZLATÉ MORAVCE. Podlaha pod sálou kultúrneho domu v mestskej časti Prílepy je v dezolátnom stave. Trámy, na ktorých stojí, sú prehnité, čo spôsobilo, že podlaha sa začala prepadať.
Sadanie pôvodných základov vidno na prvý pohľad i na plávajúcej podlahe, ktorú na dlažbu umiestnili neskôr. Podlaha je popraskaná a pri kráčaní po nej cítiť, ako sa zosúva.
V sále býva veľa podujatí
Stav podlahy komplikuje všetky akcie, ktoré sa v Prílepoch konajú. Kultúrny dom je prakticky jediným miestom na masovejšie stretnutia obyvateľov tejto mestskej časti. Práve tu sa konajú všetky spoločenské udalosti, organizujú tu napríklad Úctu k starším, Deň matiek, bývajú tu kary či stretávky pred svadbou, sálu samospráva prenajíma aj na súkromné účely.
Za bývalého primátora Petra Lednára vznikla tradícia, že raz do roka mestskí poslanci rokujú v oboch mestských častiach - Prílepoch a Chyzerovciach. Odvtedy sa sem raz v roku presunú poslanci aj úradníci na výjazdové rokovanie. V rozpadávajúcej sa sále naposledy zasadli na jar.
Päťtisíc pre Prílepy pôjde na podlahu
Vôbec po prvý raz sa stalo, že obe mestské časti dostali z rozpočtu po päťtisíc eur. Na čo sa peniaze využijú, mali rozhodnúť výbory mestských častí.
"Dohodli sme sa, že keďže táto budova je dosť využívaná, peniaze sa použijú na opravu podlahy v sále kultúrneho domu," povedal viceprimátor Marek Holub, ktorý je súčasne jediným poslancom zastupujúcim Prílepy v mestskom parlamente.
Peniaze pôvodne boli vyčlenené v mestskom rozpočte. Kultúrny dom potom dali do nájmu Mestskému stredisku kultúry a športu, musel sa preto meniť aj rozpočet a položka sa presúvala pod stredisko. Účel však ostal nezmenený, kultúrny dom sa preto dočká opravy.

V novembri bude sála nedostupná
Pôvodnú podlahu kompletne odstránia. "Keď sme to schválili, prizvali sme sem projektanta, ktorý sa na stav dlažby prišiel pozrieť aj s primátorom. Projektant navrhol dve alternatívy - trámy sa vymenia, na to pôjdu OSB dosky v dvoch vrstvách a na to plávajúca podlaha alebo druhý variant, že sa to kompletne vyberie, dá sa tam hydroizolácia, tepelná izolácia aj betón a na ten betón sa nalepí dlažba," vysvetľuje Marek Holub.
Nakoniec vybrali druhú, drahšiu alternatívu - podľa viceprimátora napríklad preto, že tento variant je lepší aj pri následnej údržbe a umývaní podlahy. Suma päťtisíc eur by však prekročiť nemali.
Starú podlahu si budú obyvatelia Prílep vyberať sami, mesto na to zorganizuje brigádu. Ušetrí sa tým značná časť prostriedkov. Novú podlahu potom osadí firma, ktorá vyhrá súťaž. Výberové konanie na dodávateľa prác má skončiť v októbri, samotné práce by mali prebehnúť v novembri.
Celý november bude preto sála pre verejnosť uzavretá. Podľa Holuba sa s tým počítalo, na november preto nie sú v Prílepoch naplánované žiadne väčšie spoločenské akcie.
"Najviac času zaberie betón, ten treba nechať vyzrieť, potom sa urobí dlažba. Do konca novembra by sa to malo stihnúť," povedal viceprimátor.
Pivnice viedli z kultúrneho domu do parku
Podobný problém s prepadávajúcou sa podlahou mali pred časom aj v prílepskej škôlke, ktorá sídli v rovnakej budove. V škôlke vybrali zhnité trámy a namiesto nich dali betón získaný sponzorsky.
Spoločenská sála v kultúrnom dome v Prílepoch prešla čiastočnou rekonštrukciou zhruba pred desaťročím. Vtedy sa kvôli popraskaniu znížil strop. Opatrením sa súčasne dosiahla aj úspora energií, pretože dovtedy sa vykurovali zbytočne vysoké miestnosti. Menila sa aj elektroinštalácia a sála dostala nové osvetlenie.
Už v tom čase riešili aj dlážku, no iba čiastočne. Na pôvodné parkety vtedy položili plávajúcu podlahu.
Budovu všetci poznajú pod názvom kultúrny dom. Historicky však ide o kaštieľ šľachtického rodu Szent-Iványi. V kaštieli boli vytvorené klenbové kamenné pivnice, ktoré viedli do parku v Prílepoch. V súčasnosti sú snahy a obnovenie tajomných pivníc.
