ŠAĽA. Ešte pred začiatkom letných mesiacov, na poslednom mestskom zastupiteľstve pred prázdninami, sa plénum zaoberalo otázkou opätovného zavedenia právneho subjektu, ktorý by pre mesto zabezpečoval komunálne činnosti.
S iniciatívou prišiel poslanec Róbert Andráši, ktorý sa vedenia mesta pýtal, či by nebolo pre mesto lepším riešením, ak by malo napr. dvoch stálych zamestnancov, ktorí by riešili akútne veci, ako je, napríklad, kosenie alebo rôzne drobné opravy.
Technické služby nie sú od roku 2005
Všetky tieto činnosti mesto momentálne zabezpečuje prostredníctvom dodávateľov. Predstavitelia radnice pre ďalšie zastupiteľstvo pripravili materiál, v ktorom vyčíslili náklady na zriadenie subjektu spadajúceho pod mesto a porovnali ho s cenou dodávateľov. Záver hovoril o tom, že druhý variant je jednoznačne lacnejší a pre mesto ekonomicky výhodnejší.
Do roku 2005 zabezpečovali komunálne činnosti pre mesto tzv. technické služby (Mestský podnik služieb Šaľa). Odvtedy mesto preferuje dodávateľov.
Opätovné zriadenie takéhoto subjektu je podľa radnice finančne veľmi náročné. „Mesto v súčasnosti nedisponuje takmer žiadnym majetkom (technikou), ktorý by mohlo vložiť do novovzniknutej spoločnosti,“ znie vyjadrenie mesta. Museli by sa zrekonštruovať priestory, kde by technické služby sídlili, nakúpiť techniku, nezanedbateľné sú aj personálne a režijné náklady. To všetko by vyšlo približne na 140 tisíc eur.

Materiál vrátili na dopracovanie
V pripravenom materiáli sa predkladatelia snažili na modelovej oblasti (starostlivosť o verejnú zeleň) ukázať náročnosť variantu svojpomoci. Magistrát vyjde kosenie na jeden rok 82-tisíc eur, za štyri roky 328-tisíc. Ak by ho zabezpečovalo pomocou technických služieb, vyšlo by to podľa výpočtov mesta o 157 400 eur viac. Mesto by totiž muselo zabezpečiť techniku, pohonné hmoty a personálne náklady.
Podľa predstaviteľov samosprávy by bolo vhodnejším spôsobom, ako zabezpečiť drobné opravy majetku na verejných priestoroch mesta, vytvorenie 1-2 pracovných miest oddelení správy majetku a zariadení mesta. Možnosťou je preklasifikovanie miest a výkon sezónnych prác na trvalé pracovné miesta.
O materiáli predloženom mestom napokon poslanci nerokovali. Podľa poslanca Petra Andrášiho na to, aby bol takýto subjekt fundovaný, ho treba dôkladne prerokovať a prepracovať.
„Po predložení detailnejších záležitostí sa môžeme k nemu neskôr vrátiť,“ povedal poslanec. Na základe jeho procedurálneho návrhu poslanci odhlasovali stiahnutie materiálu z programu rokovania.
V Galante o zrušení neuvažujú
Model technických služieb funguje, napríklad, v susednej Galante. Podľa súčasného vedenia mesta nie je úplne optimálny. „V tejto organizácii stále vládne socializmus. Keby som mal právomoc vymeniť vedenie, viem si predstaviť ľudí orientovaných oveľa väčšmi pre klienta, živších a samostatnejších,“ povedal primátor Galanty Peter Paška.
„Nie som úplne presvedčený, že model technických služieb je lepší ako riešenie formou dodávateľov. V Šali to podľa mojich informácií doviedli do extrému, ak sa súťažilo len o cenu, pochopiteľne, trpela kvalita služieb,“ porovnal oba modely Paška a dodal, že o zrušení technických služieb v meste sa neuvažuje. „Pri rozložení síl, ktoré máme v meste, takáto vec neprichádza do úvahy.“