NITRA. Do hradnej katedrály sa vráti historická skriňa vzácneho organa. Na budúci týždeň ju privezú z Rakúska. Na chór ju dostanú po častiach pomocou lešenia.
Organ odviezli z katedrály vo februári. Rakúsky špecialista na skrini doplnil chýbajúce drevené časti, zreštauroval historické píšťaly a vyrobil nové do zvyšných registrov.
Ďalšie reštaurátorské práce na historickej skrini budú teraz pokračovať priamo v katedrále, mali by trvať približne mesiac. Potom vzácny nástroj, ktorého najstaršie časti sú z polovice 17. storočia, zložia, naintonujú a naladia.

Pri ladení musí byť ticho
Samotná intonácia a ladenie, čo je záverečná fáza stavby organa, potrvá asi dva týždne.
„Práca so zvukom je veľmi delikátna, odborník z Rakúska nesmie byť nikým a ničím rušený. Preto bude katedrála počas ladenia zavretá, čo sa ešte v jej novodobej histórii nestalo, ani keď v nej nedávno prebiehali reštaurátorské práce,“ povedal organista Vladimír Kopec.
Kedy si historický organ opäť vypočujú veriaci, zatiaľ nie je známe. Ak by sa všetky práce nestihli pred Vianocami, je možné, že organista na ňom zahrá až počas Veľkej noci. Informoval nás o tom hovorca biskupstva Miroslav Lyko.
Vynovený organ bude mať opäť pôvodnú historickú podobu, mechanickú traktúru a zvuk, aké mali organy v období baroka. Podľa Vladimíra Kopca sa stane jedným z najlepších liturgických a koncertných organov na Slovensku, vhodným na interpretáciu nielen starej hudby. Jeho súčasťou budú aj pre vtedajšiu dobu typické zvukové hračky, ako je napríklad zvuk kukučky, bubon či vtáčí spev.

Drastické zásahy
Katedrálny organ prešiel počas svojej existencie rôznymi zmenami. Podľa hovorcu biskupstva až do takej miery, že jednotlivé jeho časti prestali fungovať. Hrozilo, že v najbližších rokoch prestane hrať úplne.
Najdrastickejší zásah do historických mechanických častí bol urobený v tridsiatych rokoch 20. storočia. Organár Otokar Važanský vtedy nástroj plne spneumatizoval a rozšíril o niekoľko registrov.
„Na pôvodnej skrini boli povypiľované drevené časti aj barokové ozdoby, ktoré sa teraz počas rekonštrukcie dopĺňajú. Najväčšou škodou ale bola úplná zmena zvuku, ktorý nemal žiadnu logickú koncepciu,“ povedal Kopec.
Na chóre v katedrále, kde sa organ vráti, už bola zreštaurovaná podlaha aj zadná stena.