NITRA. Historickú radnicu na pešej zóne poškodila voda, ktorá opakovane striekala na fasádu z dažďového zvodu. Problém, na ktorý sme upozornili minulý týždeň, je už odstránený.
„Dažďový zvod bol upchatý, boli v ňom uhynuté holuby. Z dolnej časti sme ich už vybrali, vyčistíme aj hornú časť, objednali sme plošinu,“ povedal Pavol Bielik, riaditeľ spoločnosti Službyt, ktorá má budovu v správe. Dolnú časť zvodu museli vymeniť.


Diery ako z guľometu
V minulosti dažďové zvody na historickej radnici opakovane čistili a na jednom museli robiť klampiarske úpravy, dôvodom boli práve holuby. Opatrenia, ktoré mali vtáky z kultúrnej pamiatky vyhnať, nezabrali.
Na budove, v ktorej sídli Ponitrianske múzeum aj NISYS, už pred asi dvanástimi rokmi inštalovali elektronický plašič so zvukom dravca. Holuby si naň zvykli po štyroch dňoch. Zo zábran proti hniezdeniu na rímsach a balkóne zase zobákmi vytrhali ihlice.
Podľa Službytu by mohli pomôcť špeciálne siete. „Kultúrne pamiatky sú nimi chránené napríklad vo Viedni,“ povedal Bielik. Takúto sieť dal Službyt nedávno inštalovať do vnútorného átria v Lipe na Chrenovej. Stálo to približne 1 500 eur.
Sieť sa od minulého roka nachádza aj na kultúrnom dome v Párovských Hájoch, vyšla cez 3 500 eur. Tam ju použili proti ďatľovi, ktorý poškodil vynovenú zateplenú fasádu. „Urobil tam diery ako z guľometu,“ dodal Bielik.
V prípade historickej radnice by boli náklady na sieť podstatne vyššie. Na Službyte ich odhadli na 10-tisíc eur.


Opäť chystajú odchyt
Problémy s premnoženými holubmi sú v celom centre. Škody narobili napríklad aj v nevyužitej časti historickej budovy na Kupeckej. Službyt ich dal nedávno odtiaľ odchytiť.
Mesto robí každý rok centrálny odchyt. Vždy koncom roka objedná firmu, ktorá na strechy viacerých objektov umiestni veľké klietky s krmivom a vodou. Chytené holuby končia v kafilérii.
Odchyt je naplánovaný aj v tomto roku, potvrdili to na radnici. Napríklad vlani takto znížili stav holubov o 1 816, najviac ich skončilo v klietkach v blízkosti Svätoplukovho námestia a na Mostnej.
V minulosti mesto uvažovalo, že využije dravce. Nakoniec ale dospelo k záveru, že tento spôsob je finančne nákladný, dlhodobý a nevyrieši problém s premnoženými holubmi.



Inde stavajú holubníky
V susedných krajinách stavajú v mestách holubníky, aby vtáky skoncentrovali na jedno miesto a postupne obmedzujú ich reprodukciu. Odoberajú im vajíčka a nahrádzajú ich umelými, z ktorých sa nevyliahnu mláďatá. Holubia populácia tak postupne starne.
Holuby sú v meste premnožené, pretože tu nemajú prirodzeného nepriateľa a nachádzajú tu veľa potravy. Keďže na tvorbu vajcovej škrupiny potrebujú vápnik, vyzobávajú ho z omietky budov. Ich agresívny trus okrem toho rozrušuje vápnité podklady aj drevené trámové konštrukcie.
Ľudia tieto vtáky nemajú v láske aj preto, že sa boja nákazy, hoci takýto prípad zatiaľ odborníci u nás neevidujú.
