TOPOĽČIANKY, NITRA. Pestovatelia hrozna počítajú škody! Niektorí vinohradníci z Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti prišli o obrovské množstvo úrody.
Za úrodu o desiatky percent nižšiu ako obvykle môžu mrazy, ktoré nečakane udreli na jar. Vinohradníci také mrazy v apríli nepamätajú už desaťročia. Úrode hrozna veľmi nepridali ani následné výdatné dažde.
Hrozno v kopcoch ostalo zachované
Vrtošivosť počasia spôsobila škody hlavne vo vinohradoch ležiacich na rovinách či v údoliach, kde úrodu pobral mráz.
"Napríklad vo vinohradoch medzi Veľkým Zálužím a Lehotou budeme mať pri niektorých odrodách štvrtinové úrody, čo je dosť zlé. Na druhej strane svahy ako napríklad Jelenec, ktoré sú v kopci, mrazy skoro obišli. V priemere budú úrody nižšie možno až o štyridsať percent," povedal Samuel Waldner, obchodný riaditeľ Château Topoľčianky.
Jeho slová potvrdzujú aj ďalší odborníci. "V Nitrianskej vinohradníckej oblasti je úroda hrozna nižšia od 0 do 50 %. Napríklad Cetín či Komjatice dostali veľkú ranu, niekde išla úroda o 100 % dole," povedal pestovateľ hrozna Peter Czako z Château Malanta.
Kvalita vín by mala byť dobrá
Situácia sa čiastočne napravila v lete, kedy bolo pomerne teplé a suché počasie. "Neboli však také tropické horúčavy, ako v roku predtým, takže hrozno má príjemný obsah kyselín. Vína budú vyvážené, čakáme pekné, voňavé vína s plným telom," hovorí Samuel Waldner.
"Očakávam, že kvalitatívne budú biele vína dobré. Čo počúvam, tak kyselinky tam sú, takže to môže byť celkom zaujímavý ročník," doplnil Peter Czako.
Stúpne však výkupná cena hrozna a jeho produkcia bude drahšia. Nemusí to však ešte znamenať, že trh dovolí, aby sa zvýšené produkčné náklady pretavili aj do vyšších cien vína.
Čakanie na tuhú zimu
Château Topoľčianky zo svojich 560 hektárov viníc nechalo zhruba tri hektáre na ľadové víno. Tradične sú to Frankovka modrá a Rizling vlašský, odrody s hrubšími šupkami.
Terajšia daždivá jeseň môže poškodiť strapce, ktoré pestovatelia nechali vo viničoch na ľadový zber. Hroznu hrozí hniloba.
Pestovatelia budú navyše celú zimu tŕpnuť, či strapce vôbec budú môcť zozbierať. Na to, aby víno uznali za ľadové, musí teplota pri zbere klesnúť pod mínus sedem stupňov.
