LÚČNICA NAD ŽITAVOU. Na jar sme ako prví informovali o podozrivých značkách, ktoré sa objavili aj na zdravých na stromoch v najstaršej ulici v dedine vedúcej ku kostolu. Stromy označili po tom, čo v dedine postavili nové lampy s nezvyčajne dlhými nosníkmi svietidiel. Tie zasahovali priamo do korún masívnych stromov.
Ľudia sa zľakli, že dedina chce stromy vyrúbať. Spísali preto proti tomu petíciu, pod ktorú sa vyzbieralo skoro sedemdesiat platných podpisov. V diskusii na webe obce aktivisti tvrdili, že chcú ochrániť 19 stromov, z ktorých 9 má byť vyrúbaných a 10 sa má opíliť. Cieľom petície nemalo byť podľa aktivistov zabránenie spíleniu nebezpečných konárov, ale ochrana orechov, líp a ďalších stromov, ktoré v lokalite stoja už desaťročia.
Dedina stopla ľuďom možnosť diskutovať
Podľa viacerých svedkov výrub niektorých stromov v osobných rozhovoroch nepoprel ani starosta Ivan Michna.
"To, že v historickej časti inštalovali mierne povedané nevhodné svetlá, som akosi ustála. Ale že týmto svetelným nepodarkom majú ustúpiť 50- a viacročné stromy, tak to už je silná káva," napísala obyvateľka.
Asi mesiac po tom, čo sme o prípade informovali, dedina zrušila diskusné fórum na webovom sídle Lúčnice nad Žitavou, v ktorom ľudia živo o stromoch aj iných problémoch obce diskutovali.
Michna vtedy tvrdil, že sa na tom "jednomyseľne" dohodol s poslancami. Okamžite sa však objavili najmenej dvaja poslanci, ktorí jednoznačnú dohodu so starostom popreli, svoje stanoviská stihli ešte pred vypnutím diskusie napísať na web obce.
Michna: Postupujeme podľa zákona
Starosta od začiatku popieral, že by dedina pod jeho vedením plánovala spíliť zdravé stromy.
Niekoľko mesiacov sa v prípade stromov nedialo nič. Pred pár dňami nám však do redakcie prišiel podnet od čitateľa, ktorý upozornil na to, že stromy v obci začali opiľovať. Čitateľ v spôsobe opiľovania stromov vidí ich ničenie a to práve kvôli tomu, aby nezavadzali novým a nezvyčajne dlhým lampám. "Sú opilované do takej miery, že je iba malá šanca, aby to prežili. Polícia nekoná, inšpekcia životného prostredia má toho veľa, so starostom sa komunikovať nedá," povedal občan.
Michna sa dištancoval od tvrdení, že dedina sa potrebuje zbaviť stromov. "Je to účelové klamstvo a lož. Môžem len tušiť, kto dal takéto vyjadrenie, nemienim to však ďalej komentovať," povedal starosta. Podľa Michnu obecnému úradu vyplynula úloha ošetriť stromy v zmysle uznesenia schváleného poslancami.
Volení zástupcovia ľudí skutočne prijali uznesenie, v ktorom dedinu zaviazali, aby podľa platnej legislatívy zabezpečila opílenie vysokorastúcich drevín "so zameraním na takzvanú Kostolnú ulicu a v rámci areálu materskej školy".
Kto to dedine dovolil? "V zmysle platnej legislatívy na opílenie drevín nepotrebuje vlastník pozemku - v tomto prípade obec - žiadne povolenie," odpovedal Michna.
Na prípad sa pozrú vyšetrovatelia
Vedenie Lúčnice nad Žitavou nevie povedať, koľko stromov sa opílilo. "Nepočítali sme to, nakoľko opílenie vysokorastúcich drevín prebiehalo koncepčne a podľa individuálneho posúdenia zásahu na drevinách až dovtedy, pokiaľ nebol zmarený aktivitou niekoľkých spoluobčanov," povedal Ivan Michna.
Ako už naznačil čitateľ, prípad aktivisti posunuli polícii. To potvrdila aj krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, podľa ktorej polícia vo Vrábľoch prijala oznámenie k podozreniu z nelegálneho opílenia stromov v Lúčnici nad Žitavou.
"Vec riešime ako priestupok na úseku ochrany životného prostredia," povedala Čuháková.
