NITRA. V Rolfesovej bani sa začali práce, ktoré predchádzajú spevneniu zosúvajúceho sa svahu. Mesto už dalo z prírodnej pamiatky odstrániť niekoľko stromov a kríkov. Išlo zväčša o náletové dreviny – topole, trnky a vŕby.
„Bolo to nutné, pretože prekážali polohopisnému a výškopisnému zameraniu,“ povedal Andrej Jančovič z radnice.
Časť zelene odstránili z dôvodu, aby sa do bane dostala technika. Práce si vyžiadali aj obmedzenie parkovania pred domami na Braneckého ulici. Platia od 3. októbra.

Dreviny neodviezli
Rozsah výrubu odobril okresný úrad a Štátna ochrana prírody. „Dreviny boli odstránené špeciálnym strojom, ktorý ich rozštiepal na malé triesky a ako mulč ostali v bani,“ povedal Jančovič.
Cena týchto prác bola vyčíslená na 4 300 eur. Samotné zameranie, ktoré sa robí v týchto dňoch, vyjde 620 eur. Potom bude podľa Jančoviča nasledovať príprava stabilizácie svahu. Firma vraj na to použije zeminu, tehly a kamene, ktoré sú už navezené v bani.
Mesto chce zabrániť ďalšiemu zosuvu svahu od Fabrickej ulice pomocou gabiónov – drôtených košov naplnených kameňmi. „S ich osadením sa počíta pravdepodobne až v roku 2017,“ dodal Jančovič.




Plot bude mať 70 metrov
Už v tomto roku má v Rolfesovej bani pribudnúť ďalšie oplotenie. Inštalujú ho v dolnej časti, pri detskom ihrisku. Má chrániť najmä deti pred možným pádom do bane. Nedávno tu zo skaly takmer spadlo dievčatko.
„Plot bude zo železa, jeho dĺžka bude sedemdesiat metrov,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice. Podmienkou je, aby plot čo najmenej narušil pohľad na vzácnu Rolfesovu baňu. V týchto dňoch vyberajú dodávateľa.
Plot osadia zo strany od obytného domu na Braneckého ulici 1, 3, 5. Z hornej strany bane, kde sa zosúva ulica, sú už roky mreže a pred nimi betónové zábrany. Ich časť sa už dávno prepadla.


Skala sa rozpadáva
Na stabilizáciu bane a jej záchranu pred eróziou schválili poslanci v júni 100-tisíc eur. Je to len desatina sumy, s ktorou počíta projekt vypracovaný v roku 2008.
„Realizovaný bude kritický úsek zo strany Fabrickej ulice. Gabióny stoja vlastnou váhou, ich ukladanie bude urobené tak, aby zásyp, ktorý bude realizovaný zo strany budov, mal spevňovací účinok,“ informoval nedávno prednosta Igor Kršiak.
Časť Fabrickej ulice sa už prepadla, preto je uzavretá. V minulosti po nej jazdili autá. Priepasť ohrozuje aj domy.
„Jednotlivé úseky južnej lomovej steny možno označiť za silno až extrémne silno ohrozené eróziou, ktorej priebeh vedie k postupnému deštruovaniu strmých skalných stupňov, ich rozpadu prevažne na veľmi malé bloky,“ píše sa v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry, ktorý v marci schválili poslanci.
Ak mesto nezasiahne, pri ďalšom postupe erózie možno podľa odborníkov očakávať ohrozenie ďalších pozemkov.


Prírodná pamiatka
Rolfesova baňa, známa aj ako Nitriansky dolomitový lom, je chránená prírodná pamiatka od roku 1982. Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Neobvyklé je, že sa útvar nachádza v centre medzi domami a panelákmi.
Dolomit v bani ťažili ešte medzi svetovými vojnami, používali ho na štrkovanie ciest a stavbu domov. Ak sa podarí baňu stabilizovať, má sa podľa mesta využívať na rekreačné a kultúrno-športové
účely.



