Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Areál bývalej kafilérie má oveľa nižšiu hodnotu, mesto ho kúpilo za pol milióna

Mesto hľadá kupca, ktorý zaplatí minimálne toľko, koľko inkasovala N-Adova.

Vstup do areálu bývalej kafilérie. Jeho časť naďalej patrí N-Adove. Druhú časť kúpilo mesto. Vstup do areálu bývalej kafilérie. Jeho časť naďalej patrí N-Adove. Druhú časť kúpilo mesto. (Zdroj: archív redakcie)

NITRA. Poslanci schválili podmienky, za akých chcú predať mestskú časť areálu bývalej kafilérie. Mesto ju kúpilo v roku 2010 za približne pol milióna eur od súkromnej firmy a doteraz ju nedokázalo využiť.

Cena, ktorú za časť areálu pred rokmi zinkasovala N-Adova, vychádzala zo znaleckého posudku. Vypracovaný bol na objednávku firmy, čo sa už vtedy viacerým poslancom nepozdávalo. Podľa znalca, ktorého teraz oslovilo mesto, má nehnuteľnosť hodnotu len 238 474 eura aj s DPH.

V návrhu súťažných podmienok na predaj mestskej časti areálu, ktorý na októbrové zastupiteľstvo predložil primátor, sa objavila táto nižšia cena. Medzi ľuďmi aj niektorými poslancami to vyvolalo pobúrenie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Mestská rada odporučila, aby mesto svoju časť areálu nepredávalo lacnejšie ako ju kúpilo. Zastupiteľstvo sa s tým stotožnilo a schválilo, že kupec musí dať minimálne 592 511 eur s DPH.

Územný plán je už iný

„Chcel by som si vyžiadať znalecký posudok z roku 2010, lebo neverím, že cena odvtedy klesla na polovicu,“ povedal poslanec Daniel Hecht.

„Vtedy bolo deklarované, že ak to mesto kúpi, zbaví sa tak zápachu. Mám na to síce svoj názor, ale v poriadku,“ poznamenal Hecht, ktorý vyjadril obavy, aby sa činnosť kafilérie neobnovila.

Primátor Jozef Dvonč uistil, že to nehrozí, pretože mesto medzitým zmenilo územný plán a takáto prevádzka už v lokalite nie je dovolená: „Dnes tam môže byť bytová výstavba a vybavenosť“.

Ako sme už spomenuli, v pôvodnom materiáli sa ako minimálna cena uvádzala suma len málo presahujúca 200-tisíc eur. „V budúcnosti si musíme dávať naozaj veľký pozor, aby sa materiál neobjavil (na webovej stránke mesta – pozn. red.) ešte pred rokovaním mestskej rady. Jej stanovisko v ňom už malo byť zapracované,“ povedal Štefan Štefek, ktorý na mestskej rade navrhol, aby mesto žiadalo minimálne sumu, za akú areál v roku 2010 kúpilo.

Primátor povedal, že aj on išiel na rokovanie mestskej rady s tým, že mesto nesmie areál ponúkať za nižšiu cenu. Výbor mestskej časti Horné Krškany, Dolné Krškany s pôvodne navrhnutou nízkou sumou nemal problém.

Štefek: Dýchal som zápach

Prednosta radnice Igor Kršiak potvrdil, že znalecký posudok si dala v roku 2010 vypracovať N-Adova.

Hecht sa opakovane pýtal, prečo je medzi vtedajším a aktuálnym posudkom taký obrovský rozdiel, takmer 300-tisíc eur (bez DPH). „To je taká otázka, na ktorú nikto z nás asi nevie odpovedať,“ reagoval primátor.

Je presvedčený o tom, že kúpa časti areálu bol zo strany mesta dobrý krok, pretože kafiléria ukončila svoju činnosť.

Rovnaký názor má aj Štefan Štefek, ktorý pred šiestimi rokmi za kúpu hlasoval. „Mal som šancu od malého decka dýchať ten zápach, ktorý raz vanul smerom na Janíkovce, potom smerom na Kalváriu, potom smerom na Klokočinu. A mal som rovnako šancu zdvihnúť o pol druhej v noci viackrát telefón tým obyvateľom Horných Krškán, ktorí v okolí kafilérie bývali.“

Štefek dodal, že kúpa bol normálny nástroj, ako sa kafilérie v Nitre zbaviť: „Nevyplatili sme žiadne odstupné, odplatné, normálne sme kúpili štyri budovy a k tomu príslušnú výmeru pozemkov.“

Poslanec priznal, že ho aktuálny znalecký posudok prekvapil. Podľa kritikov to znamená, že cena, ktorú pred šiestimi rokmi zaplatilo mesto N-Adove, bola nadhodnotená.

Cez most by technika neprešla

Ak sa areál nepodarí predať, bude mesto hľadať možnosti, ako ho podnikateľsky využiť. Na zastupiteľstve to povedal primátor.

„Keď sme mu šesť rokov nedokázali vdýchnuť život, nemyslím si, že to bude tak rýchlo,“ reagoval poslanec Miloš Dovičovič, ktorý vyjadril obavy, či sa podarí nehnuteľnosť predať za schválenú minimálnu cenu.

Pôvodne (v roku 2010) chcelo vedenie mesta presunúť do bývalej kafilérie Mestské služby. Most vedúci k areálu bol ale už vtedy v zlom stave a neuniesol by ťažkú techniku. Mestský majetok tak zostal nevyužitý.

Paradoxom je, že práve Mestské služby si mali od N-Adovy prenajať zvyšnú časť areálu, a to na desať rokov za nájomné vo výške 21-tisíc eur mesačne, teda 252-tisíc ročne. Účinnosť zmluvy sa však opakovane odsúvala. Vraj preto, že firma naďalej využívala areál ako prekladisko živočíšneho odpadu. Miestni hovoria, že tam plne naložené autá jazdia doteraz.

Nájomnú zmluvu zrušili

Poslanci nakoniec v marci rozhodli o zrušení Mestských služieb a zániku platnosti nájomnej zmluvy. N-Adova dala podnet na prokuratúru, žiadala preskúmať uznesenie zastupiteľstva. Prokurátor ale podnet odložil, pretože „objektom prokurátorského dozoru nie sú uznesenia, v ktorých obec vstupuje do súkromnoprávnych vzťahov“.

N-Adova hrozila aj podaním žaloby na súd. Prednosta Igor Kršiak povedal, že žiadne konanie v tejto veci zatiaľ mesto neeviduje: „Z našej strany to považujeme za vysporiadané“.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020