NITRA. Putovná výstava fotografií, v ktorej môžete vidieť aj známych Nitranov, približuje dvadsať rokov oceňovania najúspešnejších osobností Slovenska. Ceny Krištáľové krídlo dostali za odbornosť a výnimočné úspechy v rôznych oblastiach spoločenského života.
Nitra sa stala prvým mesto, kde výstavu 18. októbra slávnostne otvorili - do 6. novembra si ju môžete pozrieť vo foyer Divadla Andreja Bagara. V ňom sa dokonca konali prvé ročníky udeľovania ceny. Z nášho mesta výstava poputuje do Košíc, Banskej Bystrice a Martina, svoju cestu skončí v Bratislave, kde sa 29. januára 2017 uskutoční jubilejný 20. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo.
Výstava okrem portrétov ocenených osobností prináša aj umelecké fotografie Kristíny Schreiberovej, diela akademického sochára Juraja Čuteka, predsedu poroty Krištáľového krídla v kategórii výtvarné umenie, a tiež diela autora sošky Krištáľového krídla – umeleckého sklára Achillea Sdoukosa.
Umelci, vedci, športovci...
Medzi desiatkami ocenených osobností nájdete na výstave aj fotografie a mená držiteľov Krištáľového krídla, ktorí sú nejakým spôsobom spätí s Nitrou. Hneď v druhom ročníku udeľovania v roku 1998 cenu získal herec a režisér Jozef Bednárik, v ďalších rokoch si toto prestížne ocenenie prevzali finančná expertka Elena Kohútiková, rodáčka z Nitry, herečka Eva Pavlíková, archeológ Karol Pieta, nitriansky rodák - sochár Tibor Bártfay, herec a režisér Karol Spišák, riaditeľka n. o. Slniečko Marianna Kováčová, Gabriel Csollár, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, architekt Viktor Šabík, vynálezca a konštruktér aeromobilu Štefan Klein, chodec Matej Tóth a ďalší.
Na vernisáži bol Karol Pieta, jeden z ocenených Nitranov, ktorý Krištáľové krídlo dostal v roku 2007. „Samozrejme, je to vysoké ocenenie, ktoré si musí každý vážiť. Má veľkú publicitu a spoločenskú prestíž, takže veľmi poteší, ale aj zaväzuje. Človek sa už chová tak, aby získal aj druhé krídlo, aby nebol jednostranný,“ zažartoval si renomovaný archeológ. „Národná veda už dávno neexistuje, je medzinárodná. Slovenská archeológia má vo svete vysoký kredit, takže to nechápem len ako moje ocenenie, ale cenu pre celú moju disciplínu.“
To najlepšie, čo na Slovensku máme
Výstavu za účasti laureátov ocenenia, predstaviteľov štátnej správy, samosprávy a iných známych osobností otvoril Ján Greššo. Ako povedal, Krištáľové krídlo má vďaka porotcom i oceneným úžasný kredit, hovorí sa mu slovenská Nobelova cena.
Autorkou myšlienky jej udeľovania je Mária Vaškovičová. „Veľmi si vážim, že táto putovná výstava začína práve v Nitre. Je jedným zo symbolov Krištáľového krídla, v ňom začínalo svoju najväčšiu slávu. Oslovila som primátora Jozefa Dvonča, župana Milana Belicu aj Janka Grešša, či by nám Krištáľové krídlo nepomohli posunúť ďalej. Myslím si preto, že „Nitra“ bolo jedno múdre rozhodnutie,“ hovorí Mária Vaškovičová. „Ďalším zo symbolov Krištáľového krídla je tradícia. Tých 20 rokov, to je už jedna veľká generácia. Táto tradícia sa darí vďaka spolupráci s múdrymi ľuďmi, ktorí stáli pri zrode tejto myšlienky, boli ochotní poradiť a pomôcť. Je veľký úspech, že sme 20 rokov dokázali udržať značku a vyzdvihovať to najlepšie, čo na Slovensku máme.“
Podľa Nitrana Gabriela Csollára, predsedu poroty Krištáľového krídla, výstava laureátov ocenenia ukazuje kus života Slovenska. „Za tých 20 rokov, čo sa cena udeľuje, sa množstvo šikovných a múdrych ľudí, ktoré Slovensko má, nevyčerpalo. Porotcovia sú ako detektívi, musia vysnoriť stopu, ktorá vedie k týmto osobnostiam, musia dokázať, že si skutočne zaslúžia byť laureátmi Krištáľového krídla,“ konštatuje Csollár. „To sa stalo až národnou cenou, v Európe neexistuje takýto podobný projekt.“
Primátor Jozef Dvonč bol tiež pri udeľovaní cien počas prvých ročníkov. Za jeden z pilierov ceny označil slovenský národ, ktorý za dve desaťročia dokáže vygenerovať toľko ocenených. „Pamätám si prvý večer tu v divadle, ako sme tu dole stáli a boli všetci nervózni, ako to dopadne. A je to všetko v pohode, vlak sa roztlačil, medzi tým do neho naskočili ďalší, iní vypadli, ale vždy je to o tom, že takúto myšlienku treba udržať a pokračovať v nej,“ potvrdil Dvonč.

