NITRA. Podnikáte a máte projekt, ktorý by čiastočne mohli uhradiť európske peniaze? Nie ste však doma v tom, ako fungujú fondy, neviete, do ktorej výzvy sa prihlásiť a ako o peniaze požiadať? Potom je aj pre vás informačno-poradenské centrum, ktoré otvorili v priestoroch župy na Kupeckej ulici.
Starostom, primátorom, podnikateľom a prakticky akémukoľvek záujemcovi tu zadarmo poradia, ako čerpať peniaze zo štrukturálnych fondov. Pomôžu tiež s vyplnením žiadosti.
Banská Bystrica je čiernou dierou
Podobných centier vzniká v týchto dňoch po celom Slovensku šesť. To nitrianske bolo úplne prvým.
Poradne budú vo všetkých krajských mestách okrem Bratislavy a Banskej Bystrici. Bratislava pre svoj dynamický rozvoj nemá nárok na peniaze zo štrukturálnych fondov, nepatrí už k menej rozvinutým regiónom Európskej únie. Banskobystrickú župu zase z prijímania fondov vylúčili, pretože na župe zistili čiernu prácu.
Centrum bude v prvej fáze fungovať do konca roka 2018. V polovici tohto roka vyhodnotia jeho opodstatnenosť a ak sa ukáže, že centrum má zmysel, bude fungovať až do skončenia programovacieho obdobia, teda do roku 2023.
Nie je vylúčené ani to, že sieť poradenských centier naberie viac pracovníkov a rozšíri sa aj do okresných miest.
Najviac zhltnú platy zamestnancov
Zriadenie centra v Nitre vyšlo na 300-tisíc eur. Viac ako 95 % nákladov pôjde z fondov, nitrianska župa naň prispeje necelými piatimi percentami.
Najviac peňazí, takmer 190-tisíc eur, zhltnú platy troch zamestnancov. Zvyšné financie sú na vybavenie centra, na jeho propagáciu a na cestovné náklady zamestnancov, ktorí budú v rámci svojej práce aj cestovať.
"Poradenské centrá budú úzko komunikovať s jednotlivými ministerstvami, aby boli vždy na tepe udalostí, aby vedeli, keď dôjde k novej výzve či nejakej zmene," povedal Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu.
Centrum podľa neho zriadili aj preto, že doteraz až 80 % všetkých prijímateľov peňazí z európskych fondov muselo využívať platené agentúry. "Boli odkázaní na to, aby len za radu, a nieto ešte za vypracovanie projektov, museli platiť organizáciám, ktoré z toho majú celkom slušné podnikanie a za každú radu si vyfaktúrujú peniaze. Hľadali sme preto spôsob, ako priblížiť informácie tým, ktorí ich potrebujú," vysvetľuje Pellegrini.
"Aj laik by mal odísť z centra poučený a mal by získať väčšiu odvahu uchádzať sa o peniaze z fondov. Ľudia si myslia, že čerpať prostriedky je tak komplikované, že radšej do toho ani nejdú," povedal vicepremiér.
Informácie majú hodnotu
Otvorenie poradne víta aj župan Milan Belica. Podľa neho sa zvýšia šance žiadateľov na úspech ich projektov a naopak, zníži sa riziko, že projekty zamietnu iba pre formálne chyby.
Belica ako bývalý bankár povedal, že informácia má často väčšiu hodnotu ako peniaze.