NITRA. K spolupráci na novom predstavení si Staré divadlo Karola Spišáka prizvalo českého režiséra. Jiří Jelínek pochádzajúci z Hradca Králové a dnes žijúci v Brne, režíruje rozprávkový hudobno-tanečný kabaret pre deti i dospelých s názvom Môj Malý princ. Premiéra bude 11. novembra o 18. h vo Veľkej sále SDKS.
Klasikou sa len inšpirovali
„K spolupráci ma nitrianske divadlo už s konkrétnym titulom oslovilo kvôli modelu, ktorý novej hre Môj Malý princ zamýšľalo dať. S Petrou Zichovou, ktorá pre „Princa“ robí dramaturgiu, som v minulosti v pražskom divadle Minor realizoval podobný model prestavenia na inú tému – prvá polovica hry bolo divadlo, druhá tančiareň pre deti. Na Slovensku sa veľa takýchto projektov neobjavuje, tak sme si povedali, prečo to tu neskúsiť? Myslím si, že Malý princ je na to ideálny,“ vysvetľuje režisér Jiří Jelínek.
„Prestavenie nebude úplne klasický Exuperyho princ, je len jeho knižkou voľne inšpirované. Malý princ sa objavuje v rozprávaní iných postáv – kráľa, poštárky a ďalších, aby nakoniec prišiel a zobral deti na svoju planétu, kde sa tancuje“.
Prvá polovica rozprávkovej inscenácie s bábkami trvá vo veľkej sále zhruba 40 minút a po malej prestávke sa bude v Klube Tatra tancovať. Do tanca deťom i rodičom, ak budú aj tí chcieť tancovať, bude hrať kapela zložená zo samotných hercov ale aj pracovníkov divadla od techniky a produkcie – budú hrať na bicích, base, trúbke a klavíri.
„Dúfam, že bude tancovať celá rodina, že to bude spontánne, pretože nikto nikoho nebude nútiť niečo robiť. Tancovanie môže trvať možno polhodinku – podľa nálady a vekového zloženia publika,“ doplnil režisér.
Nie je to žiadne „šišlanie“ na deti
Aj keď Môj Malý princ je svetoznámym príbehom len inšpirovaný, predstavenie zachováva atmosféru knižky. „Naším zámerom bolo, aby hra nebola nejako intelektuálne zaťažená, veľa malých divákov sa v našom divadle s Malým princom stretne prvýkrát v živote, nepredpokladám, že by ho niekto čítal v 6 rokoch. Toto predstavenie rodinného typu však môže byť východzím bodom k tomu, aby si deti potom doma knižku spolu s rodičmi prečítali,“ zdôraznil Jelínk.
Malého princa čítal asi každý, ale v rôznom veku, a každý má preto na príbeh iný názor. „Naša hra je určená deťom zhruba od 6 rokov až po dospelých. So scénografkou Bárou Čechovou a hudobným skladateľom Zdeňkom Králom, s ktorými spolupracujem aj teraz v Nitre, robíme také predstavenia, na ktoré sa nehanbíme vziať aj svojich rovesníkov. Nie sú to žiadne „šišlania“ na deti, je to v tom najlepšom zmysle slova rodinné predstavenie.“
Hudba je v inscenácii pôvodná, bábky tu zastupujú maňušky a javajky. Malý princ má podoby väčšej bábky – manekýna a maňušky.
Ľudia, neblbnite!
Na to, aké posolstvo sa predstavenie snaží priniesť, režisér odpovedal: „Dospelí sú dnes vystresovaní, zacyklení, ponorení do seba, pôsobí na nich politika, financie... Do toho prichádza Malý princ so svojím detským pohľadom a hovorí – neblbnite! Deťom skôr vraví to, aby zostali deťmi a zachovali si číry pohľad na svet.“
Spoluprácu s divadlom i hercami si český režisér pochvaľuje. Vidí ju ako inšpirujúce stretnutie dvoch poetík. „Keď hovoríme, že Malý princ sa hrá, od hercov tú hravosť vyžadujem. Niektorí sú na to veľmi dobre vybavení, pre iných je to novinka,“ pokračuje Jelínek. „Keď v nejakom divadle hosťujem, veľmi rád si pozriem jeho predstavenia. V Starom divadle som si ich pozrel päť - oslovili ma hlavne tie, ktoré robil Kamil Žiška - a príjemne ma prekvapilo, ako boli detskí diváci spontánni, veselí a „išli“ s predstavením. Aj keď učiteľky neraz deťom vopred pripomínajú, že v divadle sa nemajú smiať, len sedieť a nič nerobiť, nitrianski herci im vedia túto hlúposť rýchlo vyhovoriť.“
Jiří Jelínek je momentálne umelcom na voľnej nohe. Založil amatérske divadlo Dno v Hradci Králové, kde je dvorným autorom, režisérom i hercom, ako autor a režisér dlho pôsobil v Divadle Husa na provázku v Brne, spolupracuje s pražským divadlom Minor, brnenským HaDivadlom, Štúdiom Ypsilon v Prahe či Divadlom rozmanitostí v Moste.
