NITRA. Kontroly, ktoré urobilo mesto v kuchyniach materských a základných škôl, nedopadli najlepšie. Podľa nezávislých poslancov sú výsledky alarmujúce.
Keďže viaceré nedostatky boli zapríčinené nevyhovujúcim stavom kuchýň, navrhli navýšiť peniaze na ich modernizáciu v budúcom roku o 100-tisíc eur. Zatiaľ bez úspechu, o rozpočte sa však ešte bude rokovať v decembri.
„Nie je možné, aby tam boli drevené stoly, ktoré sa drhnú Savom a potom sa na nich miesi cesto,“ povedala nezávislá poslankyňa Marta Rácová. Treba podľa nej vymeniť aj obité smaltové hrnce či kúpiť umývačky riadu.
„Je to časovaná bomba,“ povedala Rácová o súčasnom stave niektorých školských kuchýň.
Bez chýb boli len dve
Od januára do mája vykonalo mesto kontroly v desiatich zariadeniach školského stravovania na základných aj materských školách. Žiadne nedostatky neboli zistené len v dvoch prípadoch - v MŠ na Nábreží mládeže a MŠ Za humnami.
V kuchyni na ZŠ Krčméryho napríklad kontrolóri našli zatečenú omietku a v kuchyni na ZŠ Topoľová bolo poškodené potrubie nad smažiacimi panvami, presakovala z neho voda. Hrozilo, že ak praskne, poškodí zariadenie a kontaminuje ho. Kontrolóri tiež nakázali zabezpečiť kryty na odtokových kanáloch proti vnikaniu hlodavcov z kanalizačného potrubia.
V štyroch školských jedálňach vydali kuchárky jedlo v nižšej gramáži ako určuje norma, nedostatky boli aj vo vedenej evidencii o odbere vzoriek a v čerpaní limitu na nákup potravín. V sklade kuchyne na ZŠ Škultétyho sa našla horčica po dátume spotreby.

Zlé pracovné podmienky
Za niektoré nedostatky môže podľa poslankyne Marty Rácovej nedostatočné vybavenie kuchýň a zlé pracovné podmienky.
„Pracovníčka v kuchyni nesmie byť vyčerpaná, musí byť motivovaná, sústredená a pozorná. A čím to dosiahneme? Aj zmenou pracovných podmienok. Ak máme drevené stoly, ktoré treba drhnúť hodinu, tak tam dajme nerezový stôl a ten má utretý za päť minút. Ak umývajú riady ručne, tak dajme umývačku a riad bude umytý. Ak riešia také problémy, ako je nedostatok tanierov, pohárikov, tak potom sa nečudujme, že tie ženy sú unaháňané, zrobené,“ povedala Rácová.
Poukázala aj na nízke platy v školských jedálňach. Na radnici vyčíslili, že priemerný plat v zariadení školského stravovania v materskej škole je 460 eur: „Tu sú zahrnuté hlavné kuchárky, vedúce zariadenia aj prevádzkové pracovníčky“.
Platy vychádzajú z tabuliek o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.
Drevené stoly vymenia
Pýtali sme sa aj na vybavenie školských kuchýň. Na radnici nám poskytli údaje len o materských školách, pretože „základné školy sú v právnych subjektivitách, to znamená, že majú vlastný rozpočet a vlastné hospodárenie“.
V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je 26 materských škôl a Centrum zdravia v Párovských Hájoch. Zariadení školského stravovania je 23, umývačku riadu má len osem z nich. Z toho jedna je „profesionálna veľká umývačka“ (v kuchyni MŠ Piaristická, kúpili ju v tomto roku), zvyšných sedem je malých.
Drevené stoly sa nachádzajú ešte v siedmich kuchyniach. „V týchto zariadeniach ale majú už časť stolov nerezových a časť drevených. Na budúci rok budú všetky drevené vymenené za celonerezové,“ informoval Andrej Jančovič z radnice.
Vyčíslil, že vlani bolo v kuchyniach v materských školách preinvestovaných celkom 93 966 eur, v tomto roku suma presiahne 118-tisíc eur. Z toho 32-tisíc sú kapitálové výdavky, 18-tisíc išlo na interiérové vybavenie, 30-tisíc na prevádzkové stroje a 38-tisíc na všeobecný materiál, ako sú napríklad hrnce, taniere, poháre, príbory.
Škôlkari majú jednotný jedálniček
Jedálne lístky si robí každá školská jedáleň na základných školách sama, menu pre materské školy je jednotné.
„Vegetariánske jedlá sa v materských školách nepodávajú, ale jedenkrát do týždňa býva bezmäsitý, často zeleninový obed, ktorý sa podáva v pondelok ako odľahčujúci deň. Taktiež býva jedenkrát múčny obed,“ upresnil Jančovič.
Dodal, že deti s cukrovkou sa stravujú v Materskej škole Nedbalova. Mesto pred časom uvažovalo, že zabezpečí aj bezlepkovú diétu. „Hľadajú sa takéto možnosti, hlavne priestorové,“ reagovali aktuálne na radnici.
Všetky deti, u ktorých si zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie, si môžu do zariadenia školského stravovania priniesť vlastné jedlo.
Vysoký hygienický štandard
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) hodnotí školské jedálne v meste Nitra ako zariadenia s vysokým hygienickým štandardom.
„Patria k prevádzkam, ktoré sú pravidelne zaraďované medzi zariadenia s najnižším stupňom epidemiologickej rizikovosti,“ informovala Alena Gregušová, hlavný radca oddelenia hygieny detí a mládeže RÚVZ v Nitre.
„Samozrejme, nedostatky rôzneho charakteru sú zisťované pri každej jednej kontrole v každej jednej školskej jedálni, aj v Nitre. To je úlohou kontrolných orgánov - dohliadať na tieto zariadenia v rámci pravidelného štátneho zdravotného dozoru a v prípade nedostatkov dosiahnuť potrebnú nápravu,“ dodala Gregušová.
Vyjadrila sa aj k spomínaným stolom: „V školskej jedálni stále môžu byť aj drevené stoly, pokiaľ ich povrch je súvislý, hladký, nepoškodený a ľahko čistiteľný. V legislatíve nie je zakotvené, že v školskej jedálni musia byť len nerezové stoly.“