NITRA. Mesto na pätnásť rokov prenajalo spoločnosti Ardsystém stĺpy verejného osvetlenia. Firma ich využíva na orientačný systém v cestnej doprave.
Tabuľky na stĺpoch (na jednom ich môže byť maximálne šesť) ukazujú smer k rôznym inštitúciám a firmám, ktoré si za takúto propagáciu platia. Mesto dostane od Ardsystému ročné nájomné 185 eur za každý kus orientačného zariadenia.
Žilinská spoločnosť sa zároveň zaviazala, že mestu dodá do dvoch mesiacov bezplatne informačný systém. Jeho súčasťou je aj dvojcestný „elektronický informačno-komunikačný systém“, cez ktorý budú ľudia dostávať z radnice oznamy.
Zmluva bola podpísaná v marci, systém však dodnes nefunguje. Upozornil nás na to nezávislý poslanec Ján Greššo.
Až na budúci rok
Systém má podľa zmluvy umožňovať hromadné a rýchle informovanie Nitranov o spoločenských, kultúrnych, športových akciách, o udalostiach v meste, ale aj o požiaroch či dopravných nehodách.
„Systém umožňuje zasielanie SMS, e-mailov a audiospráv na vybrané čísla. Počty sú neobmedzené. Správy bude „nahadzovať“ mesto. Na SMS sa bude dať odpovedať, odoslanie spätnej SMS bude spoplatnené cenníkom mobilného operátora,“ informoval Branislav Delinčák zo spoločnosti Ardsystém.
Hardware dodali mestu už v apríli, v súlade so zmluvou. Teraz ho dolaďujú po technickej a bezpečnostnej stránke.
„Do konca novembra bude systém upravený podľa požiadaviek mesta. Tipujeme, že v januári, po ukončení skúšobnej prevádzky, by sa spustila podporná reklamná kampaň, aby to mohlo fungovať naplno,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.
Kampaň má podľa zmluvy trvať mesiac. Správy budú od mesta dostávať len tí, čo dajú súhlas.

Pomôžu s reklamami
Informačný komunikačný systém bude firma prevádzkovať za svoje peniaze. Predpokladané náklady počas pätnástich rokov vyčíslila v ponuke, ktorú predložila mestu. Odhadla ich na 301 500 eur.
V tejto sume je zahrnutá nadobúdacia cena systému 37 500 eur, upgrade 2x ročne počas 15 rokov spolu 30-tisíc eur, náklady na prepojenie a kompatibilitu systému približne do 15-tisíc eur, personálne náklady na prevádzkovanie do 219tisíc eur. Údaje nám poskytol prednosta Kršiak.
Súčasťou zmluvy s mestom je aj bezplatné dodanie softvérového riešenia pre pasportizáciu a evidenciu reklamných zariadení v Nitre.
„Monitoring je hotový a dodaný. Bol spracovaný metódou mobilnej fotogrametrie, ktorej výsledkom sú georeferencované a zorientované digitálne snímky územia (tzv. geodatabáza) prekryté s katastrálnou mapou,“ informoval Branislav Delinčák.
Firma okrem toho mestu bezplatne dodá štrnásť informačných vitrín. O ich umiestnení majú rozhodnúť výbory mestských častí.

Počet tabuliek mesto nevie
Na otázku, koľko orientačných tabuliek patriacich spoločnosti Ardsystém je v súčasnosti na stĺpoch verejného osvetlenia, sme odpoveď nedostali.
„Počet a lokalizácia orientačných tabúľ sa mení podľa požiadaviek klientov a preto je akákoľvek odpoveď poplatná času v ktorom sa píše a nemusí korešpondovať s realitou,“ reagoval Delinčák.
Počet nepozná ani mesto. „Prvá sumarizácia a protokol o rozsahu predmetu nájmu bude podľa zmluvy vystavený v stave k 31. decembru,“ povedal prednosta. Nájomné za rok 2016 je splatné do 31. decembra a v ďalších rokoch vždy spätne za polrok.

Mapy už nehovoria
Ardsystém prevádzkuje v Nitre aj mestský turistický informačný systém (TIS). V trojhranoch a štvorhranoch, ktoré stoja v uliciach, sa nachádza aj komerčná reklama. Mesto z nej nemá žiadny príjem. Zmluva bola podpísaná v roku 2008, platná bude ešte dva roky.
Súčasťou TIS boli istý čas aj hovoriace mapy, mesto o nich s veľkou slávou informovalo v lete 2013. Nachádzali sa na pešej zóne (neskôr mapu presunuli na Palárikovu) a pri mestskej tržnici. Tam sme si na zariadení ešte minulý týždeň všimli nápis „hovoriaca mapa“. V skutočnosti však nehovorí. Viacerí poslanci si myslia, že dôvodom je porucha.
Na problém už pred rokom poukázal Branislav, ktorý napísal do odkazu pre starostu. Mesto mu sprostredkovalo vyjadrenie spoločnosti Ardsystém, ktoré je na webe. Píše sa v ňom, že hovoriace mapy boli vymenené za statické mapy „na základe existujúcej zmluvy, ktorá nepočíta s prevádzkou hovoriacich máp“.
„Pôvodne bola mapa napájaná cez solárny panel a skutočne aj hovorila, ale toto napájanie nie je v zime stabilné. Z tohto dôvodu bola mapa prerobená na čítanie QR kódov, ktoré zobrazia daný bod záujmu v mobile a tam funguje tak multijazyčný text, ako aj streamovanie audia,“ píše sa v odkaze pre starostu.
Keď sme sa my pýtali na hovoriace mapy, takúto priamu odpoveď sme nedostali. Delinčák sa vyjadril, že v meste je umiestnených viacero máp, pričom objekty na nich majú vo vybraných prípadoch QR kód. „Ťažko nazývať tieto mapy hovoriace - hovorí mobil,“ argumentoval.