NITRA. Andrea Pribilincová z Nitry získala ďalšie ocenenie za svoje medovnikárske umenie. Z kuchárskej olympiády IKA 2016 v nemeckom Erfurte si priviezla striebornú medailu.
S kompozíciou „Šťastie, nádej, viera, láska“ súťažila v individuálnej kategórii pastry art ako jediná zo Slovenska. Celé dielo je upečené z medovníkového cesta. Jeho súčasťou sú ručné maľby, ornamenty modelované z medovníka a bielkovej polevy.


Cestovalo rozložené
Dominantou kompozície je socha stvárňujúca matku – anjela, ktorá drží v náručí dieťa. Andrea sa inšpirovala sochou od Gaylorda Ho, ktorú pozmenila podľa seba. Osadila ju do podstavca stvárňujúceho mandalu.
„Šťastie, nádej, vieru a lásku som si zvolila za tému môjho diela, pretože vyjadrujú presne to, čo ľudstvo v dnešnej dobe tak zúfalo potrebuje,“ povedala Andrea.
Na diele začala pracovať už v auguste, aby to ako matka dvoch školáčikov popri zamestnaní stihla. Výroba trvala 223 hodín.
Do Nemecka dielo vycestovalo v rozloženom stave, aby sa zamedzilo poškodeniam. Na jeho pospájanie a dokončenie mala nakoniec autorka len minimum času.
„Po celom dni cestovania sme na mieste zistili, že moju rezerváciu ubytovania spred dvoch mesiacov z neznámych príčin neevidujú. Začalo sa blúdenie a hľadanie alternatívneho ubytovania, ale keďže bolo všade plno, podarilo sa nám to až neskoro večer ďaleko od Erfurtu,“ spomína si na stresovú situáciu Andrea.

Strhli jej body za výšku
Svoju kompozíciu dokončila nadránom a už bolo treba okolo 4. hodiny vyraziť do Erfurtu. Po ceste prišlo k menšiemu poškodeniu diela.
„To som stihla počas inštalácie opraviť. Najväčším sklamaním ale pre mňa bolo, keď som videla, že mi strhli body za nedostačujúcu výšku. Pritom stačilo dielo (meria cez 50 cm) podložiť o pár centimetrov vyšším podstavcom,“ prezradila Andrea.
Hovorí, že medovník ťažšie konkuruje jedlým materiálom, ktoré nemusia prejsť pečením, a teda nemenia tvar, objem a štruktúru povrchu.
„Pôvodne som chcela týmto dielom ukončiť moju 6-ročnú medovníkovú kariéru, nakoľko voľného času je málo, a zároveň prechádzam na tvorbu sôch z trvácich nejedlých materiálov a ilustrácií. Avšak práve sklamanie z toho, že oceňovanie zlyhalo na banálnej výške podstavca, ma akoby núti ponechať si pootvorené dvierka,“ naznačila Nitrianka, ktorá vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru na SPU.

Obmedzená životnosť
Za šesť rokov, čo sa vo voľnom čase venuje tvorbe z medovníka, priniesla ako členka Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov do Nitry už sedem medailí, z toho päť zlatých.
Andrea si najviac cení zlato zo svetového pohára v Luxemburgu spred dvoch rokov. Dostala ho za dielo s názvom Secesia – pamiatka Alfonzovi Muchovi. Známi sú aj jej medovníkoví vierozvestci, Mona Líza či Mária Terézia na koni.
Všetky tieto diela majú obmedzenú životnosť, závisí od podmienok, v akých sú skladované. „V prílišnom vlhku alebo suchu sa rýchlo môžu znehodnotiť najmä opadaním polevy. Napríklad diela, ktoré som bez väčších poškodení uchovávala doma niekoľko rokov, sa do pár dní začali rozpadávať na výstave z dôvodu pravdepodobne vyššej vlhkosti,“ povedala Andrea.