ZLATÉ MORAVCE. Priamo na rokovaní mestského parlamentu sa prerábali a dopĺňali uznesenia k najdôležitejšej téme roka - mestskej nemocnici.
Poslanci sa doťahovali, aké podmienky dopíšu do predaja akcií, ktorým sa prípadný záujemca dostane k poslednej mestskej nemocnici na Slovensku. Tá ročne vytiahne z mestského rozpočtu okolo 300-tisíc eur a pre Zlaté Moravce už dlho predstavuje neúnosnú finančnú záťaž.
Bude nemocnicu prevádzkovať masér či zubár?
Mesto sa preto nemocnice snaží zbaviť a posunúť jej prevádzkovanie investorovi. Poslanci mali na stole návrh na schválenie spôsobu prevodu akcií vo vlastníctve mesta priamym predajom. Ide o akcie mestskej nemocnice, ktorú poslanci v lete transformovali z príspevkovej organizácie na akciovú spoločnosť.
Vybraný investor kúpi od mesta akcie nemocnice. Mestu ostane majetok nemocnice, víťaznej firme ho len prenajme.
V úplne pôvodnom návrhu rozhodovala iba cena za akciu. Kúpiť akcie by tak mohol ktokoľvek, aj ten, čo nemá so zdravotníctvom nič spoločné.
Mesto poslancom nakoniec predložilo návrh, podľa ktorého sa do predaja akcií môže zapojiť každý, kto poskytuje zdravotnú starostlivosť. Môže sa teda pokojne stať, že ponuku zašle napríklad zubár, kožný lekár či dokonca masér. Zdravotnú starostlivosť títo odborníci síce poskytujú, podľa kritikov to ale ešte neznamená, že dokážu zachovať takú zdravotnú starostlivosť, na akú sú doteraz Zlatomoravčania vo svojej nemocnici zvyknutí.
Na tento problém upozornili viacerí mestskí poslanci. Hovoril o tom napríklad Ján Adamec, ktorý chcel doplniť do uznesenia, aby záujemca deklaroval svoje skúsenosti s riadením nemocnice alebo nemocničného zariadenia. "Lebo takto by sa mohol prihlásiť aj zubár, ktorý má jednu ambulanciu. Bolo by logické, že ak predávame akcie nemocnice, aby ten dotyčný mal skúsenosti s riadením nemocnice," argumentoval Adamec. Jeho návrh ale neprešiel.
"Schválené uznesenie umožňuje, aby sa do kúpy akcií mestskej nemocnice zapojil každý, kto poskytuje zdravotnú starostlivosť, teda aj subjekty prevádzkujúce polikliniky alebo zubár. Preto som takéto uznesenie nemohol podporiť," hovorí Michal Cimmermann z Klubu nezávislých poslancov. "Takýto spôsob predaja podľa môjho názoru negarantuje zachovanie ústavnej starostlivosti, pretože o prevádzkovateľovi nemocnice rozhoduje najvyššia cena za akciu," dodáva Cimmermann.
Jedno uznesenie proti druhému
Uznesenie o predaji akcií je v úplnom protiklade k ďalšiemu, doteraz platnému uzneseniu, ktoré poslanci schválili v lete a doteraz ho nezrušili. Ide o uznesenie, ktorým samospráva vyhlásila súťažný dialóg priamym oslovením. Mesto priamo oslovilo štyri firmy, ktoré by mohli prevádzkovať nemocnicu. Dve z nich nepredložili žiadne ponuky, na oslovenie zareagovali iba eseročka Hartenberg Capital a akciovka Agel SK.
Súťažný dialóg nikdy neskončil, nie je jasné, ktorá z dvojice firiem ho vyhrala. V takejto situácii teraz mesto vyhlasuje priamy predaj akcií, do ktorých sa môže prihlásiť hocikto poskytujúci zdravotnú starostlivosť, nielen spomínané dve firmy.
Podľa viacerých poslancov je takýto postup voči dvom spomínaným firmám, s ktorými samospráva rokuje už mesiace, neférový.
"Mne sa to nezdá korektné voči firmám, ktoré sme oslovili," povedala Marta Balážová, ktorá tiež upozornila na fakt, že mesto dodnes neurčilo víťaza súťažného dialógu.
Poslanec Pavol Petrovič podotkol, že mesto preto dlho rokovalo s dvoma oslovenými uchádzačmi, aby si vyrokovalo čo najlepšie podmienky. "Som za priamy predaj akcií, ale aj za to, aby sa dokončil súťažný dialóg a podmienky priameho predaja sa nastavili tak, aby vyhral víťaz súťažného dialógu podľa objektívnych, merateľných kritérií," povedal Petrovič.
Pokračovať v súťažnom dialógu chcel aj Michal Cimmermann. "Navrhoval som vybrať z dvoch záujemcov, s ktorými sme rokovali štyri mesiace, vedenie mesta však označilo návrh za protizákonný, preto poslanci hľadali kompromis, ktorý nakoniec prešiel," povedal Cimmermann.
Kompromisom je zverejnenie zámeru o predaji akcií, do ktorého na návrh šéfa klubu Romana Šíru poslanci doplnili niekoľko podmienok, ktoré musia ponuky uchádzačov obsahovať. Patrí medzi ne zoznam aktuálne prevádzkovaných zdravotníckych zariadení aj zdravotníckych odborov v týchto zariadeniach, ale tiež garancia zachovania štatútu všeobecnej nemocnice pre zlatomoravský špitál. Zlaté Moravce tiež od záujemcov o akcie žiadajú o modernizáciu prístrojov v nemocnici či o zachovanie zmlúv so zdravotnými poisťovňami.
Balážovej sa ale doplnený návrh uznesenia nepozdával. "Je to šité rýchlou ihlou," zhodnotila. Podľa poslankyne materiály, ktoré sa dopĺňali priamo na zastupiteľstve, neboli nikdy "celkom košer".
Akciovka musí do januára získať licencie
Šéfka ekonomického oddelenia na mestskom úrade Iveta Szobiová povedala, že mesto pripravilo materiál na priamy predaj akcií, pretože o priamy predaj mali záujem poslanci. Vysvetlila, že súťažný dialóg ako možnosť predaja majetku mesta v zákone nie je uvedený.
Akciová spoločnosť by mala podľa riaditeľky mestskej nemocnice Niny Horniakovej poskytovať zdravotnú starostlivosť od 1. januára 2017. Stopercentným vlastníkom akciovky je mesto. "Ak je pripravený návrh na odpredaj cenných papierov, je to majetok mesta, musí byť preto v súlade s ustanovením zákona a ide to verejnou obchodnou súťažou alebo priamym predajom," zdôvodnila Horniaková, prečo poslanci neriešia súťažný dialóg, ale priamy predaj akcií.
Do januára musí akciovka získať licenciu a všetky povolenia. Samosprávu preto v prípade nemocnice veľmi tlačí čas.