NITRA. Milovníkmi divadla dlhoočakávaný muzikál Povolanie pápež otvoril minulý piatok tohtoročnú sezónu v Divadle Andreja Bagara. A viac ako úspešne - pôvodný slovenský muzikál, ktorý uviedli vo svetovej premiére, sa bezpochyby stane zlatým klincom repertoáru DAB.
Najdôležitejšie momenty z jeho života
V muzikáli dostal príležitosť celý herecký súbor divadla aj externisti. Brilantné herecké, spevácke i tanečné výkony, strhujúce choreografie, ktoré dynamicky prepájali jednotlivé scénické obrazy, chytľavé skladby ale aj melódie dojímajúce až k slzám, dômyselne efektná scéna, krásne kostýmy... K tomu všetkému duchovný rozmer predstavenia, ktorému však nechýba vtip a nadhľad. Jednoducho úžasný zážitok, ktorý diváci ocenili dlhotrvajúcim standing ovation.
Muzikál prináša na javisko najdôležitejšie momenty zo života Karola Wojtyłu – od čias detstva, cez dospievanie, prvú lásku, ktorú zanechal kvôli duchovnej ceste vrcholiacej na pápežskom stolci, až po jeho cesty po svete za veriacimi, medzi nimi aj v Nitre, zotavovanie sa po atentáte, ochorenie a smrť. Veľkolepá scénická freska ho predstavuje ako filozofa, teológa, kňaza, básnika, mysliteľa, štátnika, ale v prvom ako múdreho a citlivého človeka, ktorý bojoval proti násiliu a za porozumenie medzi ľuďmi.
Dielo s hĺbkou
Na príprave muzikálu sa podieľal slovensko-poľský tím. Za všetkých sa vyjadril autor libreta a textov piesní Daniel Hevier. „V prvom rade cítim veľkú vďačnosť divadlu aj všetkým realizátorom. Keď človek napíše text, to sú iba mŕtve písmená. Napíše vetu, o ktorej si myslí, že tu by sa ľudia mohli zasmiať alebo že tu si možno utrú aj slzy, vrátane mňa. Ale keď to potom naozaj vidíte, uprostred divákov, ktorí nemajú dôvod sa pretvarovať, sedia vedľa vás, nepoznajú vás, ale reagujú presne tak ako sme to chceli, to je potom zázrak, taká satisfakcie. To je to, čo má divadlo a nemá spisovateľ, keď píše doma a čitateľov nevidí,“ hovorí Hevier.
„Po prvej čítačke muzikálu som v divadle už nebol, konečné dielo som prvýkrát videl až na verejnej generálke. Povedal som si, že to je už práca režiséra a ďalších tvorcov, tak som ich nechodil znervózňovať. Keď ale vidím, ako to „vyhrali“, vyšperkovali, premysleli v každom detaile, musím vyjadriť úžasnú vďaku a obdiv.“
Podľa Heviera je Povolanie pápež komunikatívne dielo pre širokú divácku základňu, nie je to však predstavenie vnucujúce sa publiku lacnými efektmi, ktoré vždy zafungujú a ľudia sa na tých správnych miestach vždy zasmejú alebo zaplačú. „Snažili sme sa dielu dať hĺbku, myslím si, že divadlo a celý tím urobil poctivú prácu. Som rád, že sme vo finále, odvalil sa mi veľký balvan zo srdca, lebo sme s tým vyše roka naozaj žili. Už to necháme len na ľudí, ako na nich muzikál zapôsobí a ako ho prijmú,“ dodal Daniel Hevier.
Prvýkrát na Slovensku
Minulú stredu podvečer, krátko pred premiérou muzikálu, otvorili vo Foyer DAB výstavu Pápež slobody. Na 37 paneloch fotografiami aj textami prináša zásadné okamihy života Jána Pavla II. Možno ho tu vidieť napríklad počas inaugurácie jeho pontifikátu, s hlavným rabínom Ukrajiny, s prezidentom Iránu, na návšteve sídla OSN v New Yorku, v Lurdoch, s Matkou Terezou v Indii, počas štrajku v poľských lodeniciach, s Fidelom Castrom v Havane či počas prvej púte do Poľska, kedy ho ako otca národa a štátnika vítali milióny Poliakov.
Výstavu, ktorá je na Slovensku po prvýkrát, pripravili Poľský inštitút v Bratislave, Divadlo Andreja Bagara, Centrum myšlienok Jána Pavla II. vo Varšave, spoluorganizátormi sú Európske centrum Solidarity a Múzeum Jána Pavla II. i Prímasa Wyszyńského vo Varšave.
Ako v úvode povedal riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy, je rád, že sa nitrianske divadlo rozhodlo spracovať tému, ktorú sa v Poľsku, rodnej krajine Karola Wojtyłu, nikto neodvážil. Projekt Povolanie pápež, ktorý sa realizuje pod značkou Made in Slovakia, presiahol územie Slovenska práve preto, že popri domácich tvorcoch sa na ňom podieľa aj poľský realizačný tím a podporujú ho významné poľské inštitúcie.
Miloval divadlo i šport
Výstavu i osobnosť Jána Pavla II. návštevníkom priblížila riaditeľka Poľského inštitútu v Bratislave Monika Krzepkowska. Ako povedala, výstava nie je osamoteným projektom, ale vytvára skvelé pozadie pre muzikál Povolanie pápež.
„Ján Pavol II., hrdina hry a zároveň tejto výstavy, je svätec dnešných čias, pre Poliakov takmer Boh. Významnou mierou pozitívne ovplyvnil vývoj dejín 20. storočia. Na pápežskom stolci nezabudol na svoju milovanú vlasť, ale intenzívne sa zaujímal o vnútornú situáciu aj v ostatných krajinách Európy. Bol veľkým štátnikom, nebál sa vyjadriť svoj názor pred štátnymi predstaviteľmi, ale aj na európskom či svetovom fóre. Navštevoval krajiny pod útlakom režimu a vyzýval k prijatiu myšlienky solidarity a spolupatričnosti. Jeho slová ohlasovali zmeny, ktoré mali onedlho nastať,“ hovorí Krzepkowska. „Výstava Jána Pavla II. predstavuje aj ako človeka, ktorý miloval divadlo či šport. Výrazne zmenil nazeranie na post pápeža, pretože sa maximálne priblížil k ľuďom.“




