NITRA. Martin Baláž zo Zlatých Moraviec cestoval na vlastné náklady do západnej Afriky, aby tam nafotil spracovanie elektroodpadu. Do Ghany ho dovážajú z Európy aj Spojených štátov amerických.
Za sériu fotiek, ktorú nazval „Život, alebo zdravý život“, získal na súťaži Slovak Press Photo tretie miesto v kategórii Príroda.
„Agbogbloshie je symbol problému s elektroodpadom vo svete,” hovorí Martin o neveľkej štvrti v hlavnom meste Ghany, kde miestni triedia použitú elektroniku. Robia v otrasných podmienkach, často len za stravu.
„Nefunkčnú elektroniku spracúvajú neekologicky. Kov od plastu separujú spaľovaním, pri ktorom vznikajú splodiny. Škodia predovšetkým deťom,” hovorí Martin.
Po rokoch prežitých v tomto prostredí mnohí chlapi vnímajú problémy so znečistením, len keď naprší a je blato. „Sčerneté ovzdušie a zem im už neprekážajú.”


Inšpiroval ho film
V minulosti už viackrát ocenený fotograf strávil v Afrike jeden aprílový týždeň. „Moje prvé dva dni tam boli dosť netradičné. Žiadne slony, nijaká pláž, len lagúna plná elektroodpadu privezeného aj z Európy a USA.“
Štvrť Agbogbloshie poznal už predtým z televízie. „Keď som videl dokument, ako sa tam hromadia tony smartfónov, laptopov, počítačov a tlačiarní, oslovilo ma to. Asi veľmi, keďže ešte počas filmu som bol pevne rozhodnutý, že tam musím ísť,“ prezradil Martin.
„To miesto bol pre mňa symbol, s ktorým vidím možnosť prehovoriť fotkami o ľuďoch, ktorí si musia kúpiť nový mobil, lebo je už aj v ružovej farbe, alebo nový laptop, pretože načíta obľúbenú webstránku o tri sekundy rýchlejšie. Bol som vychovaný tak, aby ma to znepokojovalo,“ dodal Martin.


Tému odľahčí
Práve pre spomínaný postoj niektorých ľudí investoval vlastné prostriedky a chystá putovnú výstavu. Dal jej pracovný názov Tvoj mobil v Afrike: „Som presvedčený, že pomôže podporiť separovaný zber v obciach aj šetrenie.“
Fotograf plánuje vystavovať začiatkom budúceho roka v kultúrnych domoch v okresoch Nitra a Zlaté Moravce. „Som si vedomý, že téma je príliš „ťažká“, preto na odľahčenie budú použité aj iné fotografie z Afriky,“ avizuje.


Obrazovky ako drenáž
Elektrotechnický priemysel generuje ročne až 41 miliónov ton elektronického odpadu z tovarov, ako sú počítače a smartfóny. Väčšina končí v rozvojových krajinách.
„Prognózy hovoria, že toto číslo môže už v roku 2017 dosiahnuť 50 miliónov. Z môjho pohľadu táto téma paradoxne nie je o Afrike a Afričanoch, ale o nás,“ hovorí Martin.
Podmienky, v akých sa elektroodpad spracúva, zabíjajú. Na druhej strane – pre mnohých obyvateľov slamu sú jediným zdrojom obživy. Práve preto sériu fotografií Martin nazval „Život, alebo zdravý život“.
„Napríklad tonery z tlačiarní navŕšia na kopu, zapália a potom s batôžkami zbierajú kovové časti. Šokovalo ma, že zlé podmienky na prácu vnímajú, len keď prší. Dôvodom je blato. Vyriešia to tak, že porozbíjajú obrazovky a použijú ich ako drenáž. Začudoval som sa, že je možné sa utopiť – doslova – v tuhom odpade. Agbogloshie je bývalá mokraď,“ opísal nám miestne pomery Martin.



Pocit zbytočnosti v slame
Po štvrti ho sprevádzal Hasan: „Bez neho by som v lepšom prípade vyšiel z miesta fotografovania v trenírkach.“
Zlatomoravčan fotil aj v pobrežnom meste Cape Cost. Pri hoteli, v ktorom spal, bola lavička. Aj s ňou sa mu spája ďalší zo silných zážitkov.
„Na tej lavičke človek zažije Afriku. Bola tma a ja som počúval zvuky, bubny, tlieskanie dlaní, zborový spev. A vietor mora. Bol to neskutočný pocit. Podobný som mal, keď ma čerstvý kamarát vtiahol do slamu. Žiaden film, žiadna fotka, žiadna kniha ani odpoveď nevystihne to, aký slam je. Nič. Bieda. Veru, mal som aj pocit zbytočnosti fotografovať...“