NITRA. Mestská polícia sa uchádza o štátnu dotáciu na bezpečnostné kamery. Jej projekt už na jar odporučil podporiť okresný úrad. Odvtedy sa čaká na rozhodnutie Rady vlády pre prevenciu kriminality.
„V akom štádiu je žiadosť, nevieme posúdiť, nemáme informácie,“ povedal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.
Na ministerstve vnútra nás informovali, že rada vlády bude zasadať do konca roka. Úspešní žiadatelia budú peniaze čerpať až na budúci rok.

Vybrali šesť lokalít
„Z dôvodu legislatívnych zmien bolo potrebné od všetkých potenciálnych prijímateľov vyžiadať doplnenie žiadostí a tieto znova spracovať a vyhodnotiť,“ zdôvodnili na ministerstve časový posun. Zmena súvisí s prijatím zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb a doplnením zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.
Mestská polícia žiada o poskytnutie dotácie vo výške 65 500 eur. Ak uspeje, kamery plánuje osadiť na križovatky ulíc Štúrova – Cintorínska, Janka Kráľa – Vodná, Kmeťova – Považská a Dolnočermánska – Golianova. Ďalšie dve majú pribudnúť pri azylovom dome na Štúrovej a v priemyselnom parku na Dolných Honoch.
„V mestskom rozpočte na tento rok nie sú na kamerový systém schválené finančné prostriedky. Neuvažuje sa s nimi ani v roku 2017,“ dodal náčelník.
Mestský kamerový systém v Nitre naposledy rozšírili koncom minulého roka o dve kamery. Mestská polícia na obe získala štátnu dotáciu. Nachádzajú sa na Staničnej a na križovatke ulíc Čajkovského a Bellova.
Dve kamery už neopravia
V súčasnosti je v Nitre funkčných 37 kamier. Tri museli demontovať.
„Dve na Chrenovej (pred Centro Nitra a pred atletickým štadiónom) pre neopraviteľnosť poruchy a jednu na Klokočine (pri bývalom podchode) pre nefunkčné elektrické napájanie,“ upresnil Erik Duchoň.
Pomocou kamier bolo od januára do konca októbra zistených 708 priestupkov a štyri podozrenia z trestných činov. Operátor kamerového systému napríklad spozoroval osobu, ktorá vykrádala autá pred zimným štadiónom, podarilo sa ju zadržať.
Zaznamenaný je aj incident, keď z davu ľudí na Mostnej niekto hodil svetlicu k hliadkujúcim policajtom, či znečistenie fontány na Svätoplukovom námestí. Skupinka mladíkov do vody vysypala polystyrénové guličky z rimovaku, ktorý bol pred neďalekou kaviarňou.
Pomocou mestskej kamery sa podarilo napríklad zistiť, že dlažbu na kruhovom objazde na Župnom námestí poškodilo nákladné auto. Opakovane zachytila aj osoby z Rumunska, ktoré predstierali, že sú telesne postihnuté, a pýtali od ľudí peniaze.