NITRA. Nitrianska kapela Dora je na hudobnej scéne pomerne mladou skupinou – fungovaním aj vekom členov, ktorí majú od 20
do 25 rokov. Vznikla v roku 2014, nápad založiť ju dostal dnes už, bohužiaľ, nebohý gitarista skupiny Braňo Ondrík. Dora je jedinečná tým, že známe i menej známe slovenské ľudové piesne prearanžováva do rôznych hudobných štýlov, čím im dáva úplne inú, novú podobu.
Zostane navždy v ich srdciach
Ako sme už spomínali, zakladajúcim členom kapely bol Braňo Ondrík. „Bol pre nás obrovským hnacím motorom, vďaka ktorému je dnes Dora tým, čím je. Vďačíme mu za veľmi veľa. Síce už nie je na tomto svete, ale v našich srdciach zostane navždy. Poskytol nám obrovskú inšpiráciu a model projektu Dora, ktorému dal svojho nesmrteľného ducha a život. Jeho energiu chceme šíriť ďalej, medzi mladých, a tvoriť hudbu srdcom, tak ako Braňo,” zaspomínal si na svojho kolegu Anton „Tony” Marko z Topoľčian.
Braňo tiež vymyslel aj názov Dora. „Prišiel úplne spontánne a zažiaril ako blesk z jasného neba. Zmysel názvu odôvodnil tak, že Dorota je rýdzo slovenské meno a hodí sa absolútne presne na to, čo chceme ako kapela povedať svetu, a nielen tomu hudobnému,“ doplnil Tony.
Dora prešla nejednou personálnou zmenou. Keď vznikla, spievali a hrali v nej bratia Kozárovci, no tí podľa Tonyho inklinovali skôr k vlastnému projektu Walk on, ktorý pre nich rozhodne veľa znamená. „Momentálne u nás namiesto nich pôsobia talentovaný spevák zo Senice Erik Michálek a šikovný basgitarista Šimon Lašák z Nitry. Naše skladby sa dokázal naučiť za pár dní, čo považujem za veľký výkon,“ hovorí Tony. Ostatné nástroje majú na starosti pôvodní členovia zostavy - na bicích hrá Jarko Ozimý z Púchova, gitaru ovláda Tibor Seidl z Nitry a na klávesy a syntetizátory hrá Tony Marko. Všetci pôsobili a aj stále pôsobia ešte v ďalších projektoch, ktoré sa zaoberajú rôznymi hudobnými štýlmi.
Tradícia v novom šate
Hoci Dora na koncertoch ako prídavky hráva aj covery – skladby americkej džez rockovej kapely ToTo - špecializuje sa na ľudové piesne z rôznych krajov Slovenska, ktoré aranžuje do rôznych hudobných štýlov, ako napríklad funk, reggae či džez rock. „Týmto smerom chceme pokračovať i ďalej, preto aj v súčasnosti pripravujeme nové, zaujímavé aranžmány ľudových piesní a chystáme svoj druhý album,“ prezrádza Tony. „Zatiaľ máme jedenásť pesničiek, plus prídavky - naše staršie aranžmány piesní a spomínané prebraté skladby.“
Svoj prvý oficiálny koncert mala Dora na Tesárskom vinobraní. Podľa Tonyho dopadol výborne a predčil všetky ich očakávania. „Odozva ľudí bola priam elektrizujúca. Tento koncert bol pre nás „start-up”, na základe ktorého sa nám len potvrdilo, že ideme správnou cestou a náš projekt má širokú perspektívu,“ pokračuje opäť Tony.
„Koncertovali sme v rôznych mestách a krajoch Slovenska, počnúc Nitrou a okolím až po Humenné. Vystupovali sme na rôznych kultúrnych akciách, mestských jarmokoch, ale mali sme aj samostatné koncerty ako napríklad naposledy v Humennom. V Nitre sme nedávno hrali 9. novembra v rámci študentskej beánie Univerzity Konštantína Filozofa v priestoroch Music a Café.“
Zachovať pre ďalšie generácie
Členov kapely teší, že svojou tvorbou pomáhajú podporovať slovenskú ľudovú hudbu a v trochu inovovanej podobe ju šíriť medzi mladými ľuďmi. Ľudová hudba a tradície sú podľa nich obrovské bohatstvo národa, ktoré pre nové generácie treba rozhodne zachovať. „Sme veľmi radi, že na Slovensku existujú ďalšie podobné projekty ako napríklad Ľudové mladistvá skladateľa Martina Štefánika, alebo krásny projekt talentovanej Katky Málikovej. Spojením folklóru, džezu, vážnej i modernej hudby ponúkajú poslucháčom nový pohľad na ľudovú hudbu ako na niečo skutočne krásne a inšpiratívne, nie zastaralé a skostnatelé,“ skonštatoval Tony Marko.
Chystajú druhý album
Dora má na konte svoj prvý album s názvom Pískanice s makom. Výraz vymyslel Braňo Ondrík a používal ho vraj tak často, že podľa neho nakoniec pomenovali aj ich CD. Do života ho uviedli v Music a Cafe, krstným otcom bol spevák Peter Bažík.
V súčasnosti skupina chystá svoj klip na jednu z ich nových piesní na námet ľudovej skladby A ja taká dzivočka, ktorá sa spolu s ďalšími objaví na druhom albume kapely. Vyjsť by mal začiatkom leta budúceho roku. Kde sa bude klip točiť a kto v ňom bude hosťovať, ostáva zatiaľ prekvapením.
Všetci členovia Dory sú študovaní muzikanti. „Náš bubeník a gitarista sa hudbou už živia, my ostatní ju ešte študujeme na konzervatóriách a vysokých školách,“ pokračuje Tony.
„Hudba nás nesmierne baví, ale popri nej máme každý aj svoje koníčky, ktoré dokážu byť veľmi inšpirujúce a uvoľňujúce myseľ človeka. Ja sa napríklad venujem bicyklovaniu, ktoré je pre mňa bránou do motivujúceho a krásne farebného sveta prírody. Ostatní chalani majú podobné záujmy - autá, motorka, cesty do prírody.“

