NITRA. Fakultná nemocnica zrekonštruovala prízemie onkologického pavilónu. Od pondelka je pacientom k dispozícii nové pracovisko ambulantnej chemoterapie. Jeho súčasťou je moderná aplikáreň aj nová riediareň cytostatík.
Predtým mala priestory na prízemí prenajaté súkromná spoločnosť. Ich rekonštrukcia sa začala v marci, náklady dosiahli 200-tisíc eur bez DPH. Nemocnica ich financovala z vlastných zdrojov. Na kreslá prispela Liga proti rakovine a Medzinárodný klub žien.

Môžu si privolať pomoc
Aplikáreň cytostatík zaberá dve miestnosti, umiestnených je tu 25 kresiel. Novinkou je, že všetky sú polohovateľné a pacient má možnosť elektronicky si privolať pomoc. Sestra presne vie, kto ju potrebuje -každé kreslo má svoje číslo.
„Cieľom rekonštrukcie bolo zlepšenie podmienok pre onkologických pacientov. Podarilo sa nám zvýšiť počet aplikačných miest z osemnásť na 25,“ povedal primár oddelenia rádioterapie a klinickej onkológie Juraj Detvay.
Ďalšie tri lôžka sú určené na výkon punkcií a dve na vykonávanie odberov. Zvýši sa aj kvalita prípravy cytostatickej liečby.
V priestoroch, kde bola predtým aplikáreň cytostatík, má byť ambulancia. „Uvažujeme aj nad otvorením ďalšej ambulancie na prízemí,“ dodal primár.

Nelichotivé prvenstvo
Nové ambulancie sú potrebné, pretože Nitriansky kraj vykazuje najvyšší výskyt onkologických ochorení na 100-tisíc obyvateľov.
„V oblasti kolorektálneho karcinómu je Slovensko na prvom mieste na svete, hlavne u mužov. A takisto sa na prvé priečky vo svete dostávame v diagnóze karcinóm pankreasu,“ informoval primár.
Vyčíslil, že vlani v ambulanciách klinickej onkológie v nitrianskej nemocnici zaznamenali 17 105 návštev pacientov. Ionizujúcim žiarením bolo na pracoviskách rádioterapie liečených 671 ľudí, tento rok bude číslo o niekoľko stoviek vyššie.
Súvisí to aj s tým, že od vlaňajšej jesene funguje v nemocnici druhý lineárny urýchľovač. Najčastejšie sa na ňom ožarujú karcinómy prsníka, hlavy, krku a tumory mozgu.

Polovica zomiera
„V posledných rokoch zaznamenávame stály nárast výskytu onkologických ochorení, najmä karcinómu hrubého čreva, prsníka, prostaty a pľúc,“ konštatoval primár.
Svoju úlohu podľa neho zohráva aj zlepšenie diagnostických postupov, no súvisí to najmä s alkoholom, cigaretami, genetickou predispozíciou a stravou. Čísla označil za alarmujúce.
V Európe je ročne diagnostikovaných 3,4 milióna onkologických pacientov, na Slovensku ich je okolo 30-tisíc, z nich približne 50 percent zomiera.