NITRA. Dub letný vysadili v mrazivom a mierne zasneženom parku arboristi zo združenia ISA Slovensko v mestskom parku na Sihoti. Združenie strom získalo cez sponzorov.
Dub je štvrtým stromom v poradí, ktorý združenie vysadilo v slovenských mestách. Robí tak každoročne, o sadenie sa starajú profesionálni arboristi. "Stromy zatiaľ získali Bratislava, Bánovce nad Bebravou, Púchov a teraz aj Nitra," povedal Marek Áč z ISA Slovensko.
Padajúce lístie dráždi ľudí
Arboristi podujatie vnímajú ako šancu šíriť medzi ľuďmi osvetu. "Ide o podporu vysádzania nových stromov v mestách, pretože prichádza k tomu, že v mestách sa veľmi veľa stromov rúbe hlava-nehlava. Rúbu sa aj tie stromy, ktoré by potrebovali odborné rezy a mohli by tu byť ešte aj ďalších päťdesiat rokov. Takto sa zbytočne zbavujeme krásnych stromov, ktoré nás sprevádzajú desiatky, možno až stovky rokov," hovorí Michal Beňo z ISA Slovensko.
A dôvod, prečo pod motorovou pílou skončia často aj stromy, ktoré by namiesto vyrezania stačilo orezať? Tým sú ľudia a ich postoj, ktorý sa za posledné roky výrazne zmenil. Podľa arboristov sa ľudia boja práce okolo stromu.
"Ľuďom už začína prekážať lístie, čo je obrovský fenomén tejto doby. Tak sa odcudzili od prírody, že vlastne to, že na jeseň padá lístie, začína byť anomália, čo je z nášho pohľadu bláznivé," hovorí Beňo. Okrem toho sa desia trusu od vtákov sídliacich v stromoch, hlavne v prípade, ak by mal dopadnúť na autá.
Druhým dôvodom je podľa odborníkov to, že ľudia nerozumejú stromom, ktoré plnia viaceré dôležité funkcie. Stromy nielenže čistia ovzdušie a stabilizujú pôdu, ale aj dotvárajú priestor, v ktorom rastú.
Na Slovensku stromy starnú rýchlejšie
Malé množstvo informácií o stromoch a o tom, ako sa o ne starať, vyvoláva potom strach zo stromov. "Radšej investovať do odborného ošetrenia stromu ako investovať do výrubu, ktorý je síce jednoduchší, ale strom, ktorý tu rastie dvesto rokov, nenahradíte žiadnou výsadbou," upozorňuje Michal Beňo.
Staré stromy vo verejných parkoch boli ešte za bývalého režimu dobre a vhodne vysadené, arboristi však upozorňujú, že tým to skončilo. Nasledujúcich 30-40 rokov sa o stromy nikto nestaral, čím u mnohých stromov došlo k nezvratným poškodeniam.
Ako hovoria odborníci, aj jeden nevhodný rez dokáže stromu skrátiť vek o desiatky rokov. "Neodborná starostlivosť alebo úplná nestarostlivosť spôsobuje, že nám stromy starnú veľmi rýchlo, kým v Európe vznikajú zo stromov nádherné aleje, ktoré majú sto rokov, sú nad hlavnými cestami a nie je s nimi problém - je to teda len otázka odbornej starostlivosti," vraví Beňo.
Vyvráteným stromom zabránia pravidelné kontroly
Problémom nitrianskeho parku sú skôr stromy vyvrátené v poryvoch vetra či v búrkach. Pred pár rokmi sa tu stal bizarný prípad, keď vyvalilo dub pri zimnom štadióne. Ten však mal zrejme poškodené korene, čo sa dá určiť iba veľmi ťažko.
Odporúčania odborníkov pre kompetentných sú ale jasné - stromom pomôže pravidelná kontrola profesionálnych arboristov. Ani to však nemusí znamenať, že každý strom sa musí kontrolovať dvakrát ročne, varujú odborníci pred opačným extrémom - zbytočným preháňaním s počtom kontrolných prehliadok.
