JUHOZÁPAD. Mestá a obce na Slovensku majú od Nového roka možnosť využiť tzv. poplatok za rozvoj. Ide o spoplatnenie výstavby na svojom území.
„Predmetom poplatku za rozvoj je pozemná stavba na území obce, na ktorú je vydané právoplatné stavebné povolenie, ktorým sa povoľuje stavba,“ píše s v prijatom zákone.
Cieľom zamedziť korupcii
Zákon nadobudol účinnosť 1. novembra, obce môže poplatok dobrovoľne zaviesť prijatím všeobecne záväzného nariadenia.
Podľa predkladateľov návrhu, ktorými sú poslanci Raši a Choma (obaja Smer-SD), je cieľom zákona zamedziť korupcii, vydieraniu developerov a kumulovať prostriedky na výstavbu potrebnej infraštruktúry v mestách a obciach.
Príjem z poplatku môžu samosprávy využiť ako kapitálové výdavky v prípade výstavby škôl a škôlok, športovísk, kultúrnych a zdravotníckych zariadení, ale aj výstavbu dopravnej infraštruktúry a údržbu verejnej zelene.
Výška poplatku je ohraničená, minimálna je desať eur, maximálna 35 eur za každý aj začatý meter štvorcový podlahovej plochy nadzemnej časti stavby.
Poplatok sa nebude vzťahovať na stavby sociálnej a technickej infraštruktúry, drobné stavby či stavebné práce v rámci odstraňovania porúch a havarijných stavov. Zákon nepočíta ani so spoplatnením stavby rodinného domu s podlahovou plochou do 150 metrov štvorcových.
Šamorín a Galanta budú rokovať ešte tento rok
Mestá na juhozápade sa so zavedením poplatku za rozvoj nezhodujú. Podľa našich informácií ho ide zaviesť Dunajská Streda, uvažujú o ňom v Galante a Šamoríne, rozhodné nie mu povedali v Šali a Seredi.
„Ako každá iná obec v okolí hlavného mesta uvažujeme o zavedení poplatku. Návrh VZN bude prerokovaný v príslušných komisiách mestského zastupiteľstva, ak nimi prejde a bude doporučený na schválenie, bude sa ním zaoberať mestské zastupiteľstvo,“ informoval nás prednosta Šamorína Ervín Sármány.
Rovnako uvažujú aj v Galante, návrh nariadenia prejde najprv komisiami. „Vzhľadom na skúsenosti s developermi v minulosti považujem zavedenie poplatku za nevyhnutné. Zatiaľ sa však návrh stretol s odporom v radoch poslancov. Každopádne, pôjde to do najbližšieho zastupiteľstva, ktoré bude v decembri,“ povedal nám primátor Galanty Peter Paška a dodal, že uvažujú o minimálnej hranici poplatku.
„Ak by sme mali poplatok v roku 2016, vyzbierali by sme viac ako 600 tisíc eur,“ pokračuje Paška. Financie by použili na rôzne účely, napríklad na opravu ciest, chodníkov, zateplenie škôl. „Peniaze, ktoré sú určené na iné účely, by sme vedeli použiť na opravu Galandie,“ dodal prvý muž galantskej radnice.
V Šali a Seredi poplatok nezavedú
O zavedení poplatku rokovali v Šali a Seredi, v oboch mestách sa návrh nestretol s podporou poslancov. „Mesto Šaľa sa po odsúhlasení poslancov na siedmom mestskom zastupiteľstve uznieslo na tom, že poplatok za rozvoj v meste nateraz nezavádza,“ priblížila hovorkyňa Šale Alexandra Szabová.
V septembri boli pri prerokúvaní prípravy rozpočtu mesta Sereď na roky 2017 2019 poslanci mesta informovaní o možnosti zavedenia poplatku.
„O zavedení poplatku za rozvoj sme uvažovali, no tak ako na všetkých komisiách tak ak aj na MsZ v rozprave o rozpočte na rok 2017 nezískalo zavedenie poplatku za rozvoj žiadnu podporu,“ povedal viceprimátor mesta Ľubomír Veselický.