NITRA. Biskupstvo už má predbežnú štúdiu lanovky na Zobor. S niekdajšou lanovou dráhou má spoločné len dve veci - dĺžku trasy a kapacitu prepravovaných osôb.
Navrhovaná nová trasa vedie mimo zastavaného územia a dvojmiestne sedačky nahradili dve trojice 8-miestnych kabín. Sú odolnejšie voči vetru a odvezú aj bicykle.
Autorom štúdie je architektonická kancelária Zuskin z Ružomberka. S bývalou dolnou stanicou lanovky nepočíta. Po konzultácii s biskupstvom ju umiestnila do nezastavanej lokality, smerom k liečebnému ústavu na Zobore.

Štofko: Dôležitý je názor verejnosti
Biskupstvo je členom Nitrianskej organizácie cestovného ruchu, ktorá hľadá možnosti, ako do Nitry prilákať návštevníkov na dlhšie ako na pár hodín. Nad obnovením lanovky uvažuje aj z dôvodu, že mu patrí les a pozemok pod hornou stanicou. Hovorí, že vlastníctvo pozemkov spája aj so zodpovednosťou za ich rozvoj.
Projekt lanovky by mal vzniknúť v spolupráci s mestom Nitra, biskupský ekonóm Martin Štofko už štúdiu predstavil primátorovi Jozefovi Dvončovi.
„My nemáme ambíciu lanovku stavať ani prevádzkovať, no chceme nachystať podklady, aby sa mohol projekt - ak bude taká možnosť - uchádzať o financie,“ povedal už na jar Štofko, ktorý sa myšlienkou zaoberá približne tri roky.
Zdôraznil, že pre cirkev je dôležité, aby projekt našiel podporu u väčšej časti verejnosti, mesta Nitra aj ochrancov životného prostredia.
„Nič nechceme presadzovať nasilu. Na druhej strane, nečakáme, že budú všetci nadšení a netvárime sa, že nebude vyrúbaný žiadny strom. Vždy je to o kompromise. V opačnom prípade by nemohli ani v Tatrách vzniknúť lyžiarske strediská,“ poznamenal Štofko.

Horná stanica má zostať
Pozitívom je, že lanovka by neviedla nad domami, ale len ponad Kláštorskú cestu a nezastavané biskupské pozemky. V lese by boli iba štyri nosné stĺpy.
„Táto trasa má aj jeden hendikep - nie je z nej ideálny výhľad na mesto. Nitru bude vidieť iba z hornej tretiny trasy. Ale zase tam bude pekný výhľad na Dražovský kostolík,“ naznačil biskupský ekonóm.
Keď sa ľudia viezli bývalou lanovkou zo Zobora, videli hrad. Teraz pôjde trasa zboku. Dolná stanica má byť na polceste medzi poslednými domami a liečebným ústavom. Poloha hornej stanice sa nemení.
„Budova patrí mestu Nitra, pozemky pod ňou sú naše. Najmä vzhľadom na životné prostredie by bolo vhodné ju využiť a nestavať nič nové,“ povedal Štofko.
V objekte by boli toalety a bufet, samotná technológia lanovky však nie, pretože trasa bude prichádzať z inej strany ako kedysi. Pre vystupovanie a nastupovanie ľudí do kabínok bude treba urobiť spevnenú plochu s prestrešením.
Aj súčasťou dolnej stanice má byť bufet a toalety, v druhom objekte sa uvažuje s požičovňou bicyklov. Autá by mali parkovať na nových spevnených plochách popri ceste vedúcej k liečebnému ústavu, štúdia so samostatným parkoviskom nepočíta.

Kúpi Jaguar permanentky?
Biskupstvo odhadlo náklady na samotnú lanovku na 2,5 až 3 milióny eur.
„Hľadať v súčasnosti investora je predčasné, pretože každý, kto by mal o lanovku záujem, potrebuje vedieť, či sa vôbec dá v tejto podobe zrealizovať. Ja sa nádejam, že ak bude projekt dobrý, nájde sa aj vhodný grant na jeho podporu,“ povedal biskupský ekonóm.
Ako príklad spomenul Objekt služieb turistom pod hradom, na ktorý cirkev získala peniaze z Nórskych fondov.
Pred časom sa hovorilo aj o možnosti, že by na výstavbu lanovky prispela automobilka Jaguar. „Projekt sa im páči, no ich interné predpisy neumožňujú podporu samotnej výstavby. Sú však ochotní nejakým spôsobom podporiť prevádzku - môže to byť napríklad aj formou permanentiek pre zamestnancov.“


Skončila pred 22 rokmi
Sedačková lanovka premávala na Zobore v rokoch 1970 až 1994, jej trasa merala 1375 metrov. Skončila, pretože už nespĺňala bezpečnostné predpisy.
Odvtedy sa opakovane hovorilo o rekonštrukcii. Istá firma napríklad chcela na dražovskej strane Zobora postaviť minivlek a alpskú šmýkačku, avizovala aj umelé zasnežovanie svahu.
Konštrukcia lanovky nakoniec zhrdzavela, mesto ju dalo v roku 2009 demontovať, pretože ohrozovala okolie.
V roku 2011 radnica rokovala o výstavbe novej lanovky so spoločnosťou Veolia (dnes Arriva), prevádzkovateľom mestskej autobusovej dopravy. Ani tento zámer nevyšiel.

