ŠAMORÍN. Ako sme informovali v predchádzajúcich číslach, ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje redukciu pohotovostí na Slovensku.
Projekt by sa mal dotknúť viacerých menších miest, kde by mala po Novom roku 2017 už lekárska pohotovosť nemala pôsobiť.
Podľa informácií z ministerstva by mal byť návrh riešenia v rámci projektu Nová pohotovosť pripravený do konca roka. „Momentálne je projekt v štádiu rozpracovanosti, preto je predčasné hovoriť o konkrétnych riešeniach a jednotlivých návrhoch,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková.
Podpísalo sa vyše 300 ľudí
Redukcia pohotovostí by sa mala dotknúť najmä lekárskych služieb prvej pomoci, ktoré sú samostatnými jednotkami.
Prvotné informácie hovoria o rušení pohotovostí napríklad v Šali alebo Galante. Redukcia by sa mohla podľa medializovaných zvestí dotknúť aj pohotovosti v Šamoríne.
To sa však nepáči, samozrejme, obyvateľom mesta a rozhodli sa konať. Za záchranu lekárskej služby prvej pomoci v meste sa rozhodli spísať petíciu.
„Požadujeme, aby sa kompetentní predstavitelia samosprávy zaoberali problémom zachovania LSPP v meste Šamorín, ktoré je spádovým mestom pre celý región Horného Žitného ostrova a vyvinuli úsilie za zachovanie tejto služby aj po 1. januári 2017,“ píše sa v texte petície, ktorú v čase našej uzávierky podpísalo viac ako 300 Šamorínčanov.
Ak bude podpísaných 10 % obyvateľov (to je približne 1 300 obyvateľov), bude predložená zástupcom mesta.
Reaguje aj mesto
Šamorínčania by po avizovanej redukcii patrili pravdepodobne pod Dunajskú Stredu, horšou alternatívou pre nich je spád pod Galantu. Súčasná pohotovosť v meste funguje už 50 rokov, prevádzkovateľom je K Gryf. Mesto a okolité obce prispievajú k prevádzke sumou 50 centov za každého obyvateľa.
„Snažíme sa získať ďalšie informácie a urobiť konkrétne kroky. Treba však poznamenať, že naše možnosti sú veľmi obmedzené. Podľa mojich informácií ministerstvo o budúcnosti pohotovostí rokuje so župami a s hygienikmi. Je nezmyslom, že v Trnavskej župe, kde je hustota obyvateľstva najvyššia, by boli iba štyri lekárske pohotovosti,“ vyjadril sa k problematike primátor Šamorína Gabriel Bárdos na mestskej stránke.
V spádovej oblasti Šamorína je viac ako 40-tisíc obyvateľov. Podľa primátora mesto túto službu prevádzkovať nemôže, keďže nemá potrebné povolenia a odborné schopnosti. „Sme pripravení lekárskej pohotovosti finančne pomôcť, ako aj jej zabezpečiť potrebné miestnosti. Navštívime každého, ktorý by nám vedel pomôcť. Hľadáme všetky možnosti,“ dodal Bárdos.