Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Píše o kráse, ktorú odhaľuje v hromade špiny a hnusu

Novou knihou sa Nitrianka z Francúzka či Talianska vrátila domov a prináša príbeh lásky, ktorú nezastavil čas.

Eva Ava Šranková s dcérkou Eliškou na besede v Trenčíne.Eva Ava Šranková s dcérkou Eliškou na besede v Trenčíne.(Zdroj: KNIŽNICA M. REŠETKU  TRENČÍN)

NITRA. Milovníci romanticko-dobrodružných príbehov Evy Avy Šrankovej sa opäť majú na čo tešiť. Nitrianska spisovateľka v týchto dňoch vydala novinku s názvom Anna - Šarišská amazonka.

Do života ju uvedie v stredu 21. decembra o 16.30 h v Krajskej knižnici Karola Kmeťka. Striebornými mincami ju bude krstiť riaditeľka knižnice Monika Lobodášová, ktorá už je krstnou mamou jedného z predchádzajúcich Eviných titulov.

Anna - Šarišská amazonka je autorkinou piatou knihou v poradí. V júni 2011 debutovala románom Izabela – Láskou spútaní, v októbri toho istého roku vyšiel jeho český preklad ako Čas nevinnosti. Rovnako v októbri, ale o rok neskôr, vydala pokračovanie Izabely: Izabela – V tieni Notre-Dame. V júni 2013 to boli Hriechy mocných a v júni o dva roky neskôr jej vyšla jej prelomová kniha Život v hriechu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Krása v hromade špiny a hnusu

Ako autorka zdôraznila, vo všetkých jej knihách zohráva dominantnú úlohu láska - láska ako taká, ale aj láska neláskavá. „Netajím sa tým, že píšem o kráse, ktorú odhaľujem v hromade špiny a hnusu. Moje romány sú pamätníkmi krutostí, ktorých sa dopúšťala stredoveká spoločnosť,“ povedala Eva Ava Šranková.

Evina novinka Anna - Šarišská amazonka popisuje pozoruhodný osud Anny Toryskej (Tárczayovej), ktorá v 40. a 50. rokoch 16. storočia stála na čele protihabsburského odboja na východe Slovenska. Je príbehom z čias, keď človek netušil, čo mu prinesie budúcnosť. Prináša čitateľovi množstvo otázok a spolu s ním na ne hľadá odpovede: Je možné milovať v tom istom čase dvoch mužov? Ak áno, aká hlboká je potom miera odpustenia? Pre čo žije a v čo verí žena narodená na konci stredoveku? Aká tenká je hranica medzi láskou a nenávisťou a koľko protivenstiev je človek schopný uniesť? Aký príbeh sa skrýva za dvomi pozlátenými striebornými mincami s dierkou, ktoré sa našli na Šarišskom hrade na jar roku 2014?

Nevzdala sa bez boja

„Kniha o Anne z Torysy je historicko-ľúbostný román o žene mnohých tvárí - krásnej a nežnej, ale aj nebezpečnej. Je príbehom veľkej lásky, ale i odmietnutia. Začína sa v čase, keď v Uhorskom kráľovstve nik netušil, že o niekoľko rokov neskôr nastane katastrofický deň a v bitke pri Moháči bude porazené vojsko uhorského panovníka Ľudovíta II. Jagelovského,“ rozpráva o svojej knihe Eva Ava Šranková.
„Do boja o kráľovský trón zasiahnu dvaja muži - český kráľ a rakúsky vojvoda Ferdinand Habsburský a Ján Zápoľský, v tom čase najmocnejší uhorský veľmož. Mocenský zápas o trón rozpúta v krajine anarchiu a na stranu jedného z dvoch panovníkov sa postaví žena...“

Anna Tárczayová sa stáva nepoddajnou bojovníčkou podporujúcou protikráľa, ktorá nemala v úmysle vydať bez boja svoje pevnosti. Traduje sa, že keď ich rodinné sídlo – slávny Kamenický hrad – obkľúčili nepriatelia, dala na hlavnú vežu vytiahnuť čiernu zástavu, ktorá mala byť znamením, že len smrť jej zabráni v ďalšom boji.
História so štipkou fikcie

„Prečo som si z histórie vybrala práve Annu? Povedzme, že po mojich predchádzajúcich knihách, v ktorých som „navštívila“ stredoveké Francúzsko či Taliansko, nastal čas vrátiť sa „domov“. O Anne Toryskej mnohí na Slovensku netušia. Povedala by som, že zapadla v prachu dejín. Na hodinách dejepisu sa o nej nedozvieme, tak prečo nepriniesť ľuďom príbeh o žene, skutočnej historickej osobnosti, o ktorej dosiaľ nijaký autor beletrie nepísal?“ zdôvodňuje výber témy autorka.

„Názov románu mi bol jasný, odkedy som napísala prvé slová. Stretla som sa s ním v článku historika Patrika Derfiňáka, ktorý sa pre mňa stal inšpiráciou, za čo mu v úvode knihy patrí moje poďakovanie. Na príbehu som pracovala s prestávkami niekoľko dlhých mesiacov, keďže som zároveň písala svoju štvrtú knihu Život v hriechu.“

Román o Anne sa podľa autorky presne drží historickej udalosti - protihabsburského povstania a osmanskej invázie na našom území. No nahliadnutie do Anninho manželstva a jej láska k dvom mužom je už jej fabula, rovnako ako ľúbosť kráľovnej vdovy k Anninmu bratovi Jurajovi. „Vždy, keď sa nad tým všetkým zamyslím, vravím si: A čo ak nie? Čo ak je to pravda? Veď nikde nie je napísané, že „ich“ príbeh sa takto nemohol odohrať,“ zamýšľa sa Šranková.

Ďalšia kniha opäť o žene

Kniha je na pultoch kníhkupectiev pomerne čerstvá, autorka má zatiaľ pozitívne ohlasy. „O tom, že píšem príbeh o Anne, vedeli ľudia, ktorí si na sociálnej sieti či mojej webovej stránke mohli čítať úryvky. Vedel o nej český vydavateľ, ktorý ma na základe nich kontaktoval a ponúkol mi vydanie v oboch jazykoch. Vedeli o nej obe moje maminy a v neposlednom rade priateľka historička, ktorá si rukopis prečítala a jej pozitívna reakcia ma nesmierne potešila,“ priznáva Eva. Hneď však dodáva, že najväčším kritikom si bola ona sama, a potom, pravdaže, čitatelia...

Vášnivá čitateľka a rozprávačka príbehov sa síce nesmierne teší zo svojej novinky, ale už opäť pracuje na ďalšej knižke. Prezradila, že ňou znovu zostáva „doma“. Príbeh sa bude tentoraz týkať západného Slovenska. Bude o žene, ktorá sa narodila, aby si ju nasledujúce generácie zapamätali, no napokon sa takmer stratila v prúde času. Kým však táto kniha uzrie svetlo sveta, pribudne na pulty kníhkupectiev český preklad Života v hriechu a Anny – Šarišskej amazonky.

„Som obyčajno-neobyčajná hrdá patriotka a lokálpatriotka, manželka a matka 3,5-ročnej Elišky a ročnej Haničky, ktorá miluje písmenká. Rada ich čítam a tiež píšem. Svoj pozitívny vzťah k dejinám som pretavila do slov,“ hovorí Eva o sebe a svojej rodine, ktorá je pre ňu všetkým.

„A prečo píšem? Nuž, tvoriť a stvoriť príbeh je niečo úžasné. Vdýchnuť život literárnym postavám, prežiť s nimi všetky úskalia, ochutnať lásku, to je na písaní to najkrajšie. A potom je tu hlad. Hlad po všetkom novom, čo sa pri štúdiu historických reálií dozviem. A či sa možno niekedy odkloním od historicko-romantického žánru? Som verná duša. To, čo si ma raz podmaní, žije vo mne neustále, takže nie, nijaký iný žáner! Pokojne ho prenechám iným,“ dodala s úsmevom Eva Ava Šranková.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020