NITRA. V meste opäť odchytávajú holuby, zákazku získala firma TD Košice. Za každého odchyteného vtáka má dostať 2,25 eura vrátane DPH.
Klietky sú umiestnené na strechách od polovice novembra, zostanú tam do konca roka. Spolu ich je desať. „Odchytených má byť minimálne tisíc kusov holubov,“ povedal Jozef Stančík z mestského úradu.
Obyvatelia nedali súhlas
Oproti minulým rokom nastali dve zmeny. „Skúšame odchyt malou klietkou na streche paneláka na Kmeťovej ulici. Klasická veľká klietka by sa nezmestila cez strešný otvor. Druhá novinka je nepríjemnejšia: obyvatelia na Mostnej ulici nesúhlasili s inštaláciou klietky,“ informoval Stančík.
Ľudia z Mostnej sa vraj obávajú možného poškodenia strechy. Na iné domy v tejto lokalite sa podľa mesta nedá klietka umiestniť, pretože majú sedlovú strechu.
Najviac holubov každý rok odchytia na hoteli Zobor, potom nasledovala spomínaná Mostná ulica. Mesto v minulosti skúšalo klietku umiestniť aj na Divadlo Andreja Bagara, ale neosvedčilo sa to, dôvodom sú vysoké okrajové múry.
Už druhý rok sa robí odchyt napríklad na dome módy. Tohtoročnou novinkou je Agroinštitút či vysokoškolský internát na Chrenovej.

Končia v kafilérii
Do veľkej klietky sa zmestí podľa Stančíka približne 50 holubov. Do malej, aká sa nachádza na Kmeťovej, len desať. Firma ich odnáša minimálne raz za týždeň. Po usmrtení oxidom uhličitým končia v kafilérii.
V minulosti na radnici uvažovali, že využijú dravce. Nakoniec ale dospeli k záveru, že tento spôsob „je príliš finančne nákladný, dlhodobý a nevyrieši problém s premnoženými holubmi“.
Tieto vtáky v meste nemajú prirodzeného nepriateľa a nachádzajú tu veľa potravy. Problémom je, že môžu prenášať rôzne nákazy a poškodzujú budovy. Keďže na tvorbu vajcovej škrupiny potrebujú vápnik, vyzobávajú ho z omietky. Agresívny holubí trus rozrušuje vápnité podklady aj drevené trámové konštrukcie.
Niekde majú holubníky
Uhynuté holuby spôsobili nedávno problémy aj na historickej radnici na pešej zóne, kde upchali dažďový zvod. Keď pršalo, opakovane z neho striekala voda, ktorá poškodila fasádu.
Na tejto budove už pred dvanástimi rokmi inštalovali elektronický plašič so zvukom dravca. Holuby si naň zvykli po štyroch dňoch. Zo zábran proti hniezdeniu na rímsach a balkóne zase zobákmi vytrhali ihlice.
Podľa Stančíka je možné, že boli zábrany nainštalované zle, respektíve bol problémom tmel. „Na župnom dome sú rovnaké zábrany a nevidíte tam žiadneho holuba,“ poznamenal.
V poslednom období sa ozývajú aj hlasy, že odchyt holubov je nehumánny. Ochranári hovoria, že v susedných krajinách stavajú v mestách holubníky, aby vtáky skoncentrovali na jedno miesto, kde im odoberajú vajíčka. Nahrádzajú ich umelými, z ktorých sa nevyliahnu mláďatá. Holubia populácia tak postupne starne.