Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Škandalózne rozhodnutie o poslednej mestskej nemocnici skončí u generálneho prokurátora

Poslanci neschválili investora, ktorý núkal najvyššiu cenu za akcie nemocnice. Odhlasovali druhého v poradí. Hlavná kontrolórka hovorí o svojvôli poslancov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

ZLATÉ MORAVCE. Hlasovanie desaťročia o budúcnosti nemocnice sa skončilo škandálom! Poslanci odmietli zahlasovať za investora, ktorý ponúkol v priamom predaji najvyššiu cenu za akcie nemocnice. Naopak, zahlasovali za druhú firmu, ktorá je ochotná dať o takmer stotisíc eur menej.

Už teraz je jasné, že hlasovania skončia nielen u generálneho prokurátora, ale zrejme aj na súde. Firma, ktorá mala na základe svojej vyššej ponuky vyhrať podľa hlavnej kontrolórky aj právničky mesta, zrejme Zlaté Moravce zažaluje.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvaja súperi

Samospráva sa rozhodla, že predá akcie nemocnice investorovi priamym predajom. V takom prípade je rozhodujúca cena, ktorú záujemca ponúkne za akcie.

Do súťaže sa prihlásili dve spoločnosti - eseročka Hartenberg Capital a akciovka Agel SK. Obe firmy už dávnejšie vyjadrili svoj záujem získať poslednú mestskú nemocnicu na Slovensku.

Pri otváraní obálok s ponukami poslanci vzali na vedomie, že vyššiu cenu za akcie ponúkol Hartenberg. Rozdiel oproti tomu, čo núkal Agel, je podľa dvoch zdrojov viac ako stotisíc eur.

Poslanci minulý týždeň prekvapivo nehlasovali iba o víťazovi. Bývalá viceprimátorka Marta Balážová navrhla, aby sa hlasovalo o oboch firmách. Poslanci s tým súhlasili.

V hlasovaní prekvapivo neprešiel víťaz, ktorý dal vyššiu cenu za akcie. Naopak, poslanci zahlasovali, že akcie predajú Agelu.

Skryť Vypnúť reklamu

Právničky: Vyhrať mal ten s vyššou ponukou

Tým sa ale situácia okolo nemocnice nevyriešila, ale naopak, poriadne sa zamotala. Podľa viacerých právnikov nie je možné, aby poslanci pri priamom predaji akcií hlasovali v prospech firmy, ktorá navrhla menej peňazí za akcie.

Myslí si to hlavná kontrolórka mesta Alžbeta Esterková, právnička mesta Michaela Uličná Ivanová aj vedúci majetkovo-právneho oddelenia na mestskom úrade Peter Kmeť.

"Ak sa postupovalo priamym predajom, najmenej za cenu znaleckého posudku, teória hovorí, že je to malá obchodná súťaž a víťaz je ten, kto ponúkol najvyššiu cenu za akcie. Jediným kritériom je v tomto prípade podľa mňa cena," vyhlásila Esterková.

"Nemôže sa povedať, že víťaz je ten s nižšou cenou," súhlasí s hlavnou kontrolórkou Kmeť.

Skryť Vypnúť reklamu

Zástancovia Agelu: Celkovo nám dá viac

Problém nastal v momente, keď poslanci pred niekoľkými mesiacmi odignorovali možnosť vybrať investora pre nemocnicu verejnou obchodnou súťažou. V takej súťaži by mohli v podmienkach brať do úvahy aj rôzne iné okolnosti. Samospráva vtedy argumentovala, že na verejnú obchodnú súťaž nie je čas.

Vypísala preto súťažný dialóg, pri ktorom priamo oslovila firmy, o ktorých vedela, že by o nemocnicu mohli mať záujem. Súťažný dialóg nikdy neskončil, upozornila napríklad Balážová. Potom poslanci rozhodli, že priamym predajom ponúknu investorovi akcie nemocnice.

Tí, ktorí teraz zahlasovali za Agel, hoci firma dala nižšiu cenu za akcie, majú tiež svoje argumenty. "Obaja investori garantovali, že budú poskytovať zdravotnú starostlivosť. Ale keď niekto prevádzkuje osemnásť nemocníc v Čechách a sedem na Slovensku, je to trošku iný partner ako niekto, kto má iba polikliniky a centrá riadenej reprodukcie," obhajovala Balážová skupinu Agel.

"Neprikláňam sa k názoru, že by mala byť limitujúca cena. Peniaze prídu a veľmi rýchlo sa rozhádžu," povedal poslanec Jozef Paluška. Ten tvrdí, že ponuka Agelu bola najvýhodnejšia, aj keď spoločnosť neponúkla najvyššiu cenu za akcie.

"Väčšina poslancov si myslí, že by sa mali zohľadňovať aj iné kritériá ako je len cena," povedal Pavol Petrovič.

Agel podľa nášho zdroja ponúkol výrazne viac peňazí na nájomnom a o pol milióna eur chce dať viac aj na investície v nemocnici.

Švajčík hlasoval za oboch

Právnici, s ktorými sme hovorili, ale povedali, že ak chceli poslanci zohľadniť aj iné kritériá okrem ceny za akcie nemocnice, mali vypísať verejnú obchodnú súťaž a nepredávať akcie priamym predajom. Hlavná kontrolórka navyše upozornila, že kritériá nemôžu byť stanovené po tom, ako sa otvorili obálky s ponukami od oboch firiem.

S argumentáciu Balážovej, Palušku či Petroviča nesúhlasí napríklad Roman Šíra, šéf Klubu nezávislých poslancov, ktorý je jediným klubom v mestskom zastupiteľstve. "Hlasoval som za najvyššiu ponuku, lebo som nechcel vedome porušovať zákon. Mesto navyše potrebuje peniaze - ak je tu uchádzač, ktorý ponúka najvyššiu cenu, automaticky zaňho zahlasujem," povedal Šíra.

Poslanci Denisa Uhrinová a Michal Cimmermann, ktorí sú v klube, ale hlasovali presne opačne ako Šíra, podporili firmu, ktorá dala nižšiu ponuku.

Cimmermann to vysvetľuje tým, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa nedá rozhodovať iba na základe ceny. "Podľa môjho názoru sa tu musíme pozrieť aj na iné kritériá, ako napríklad skúsenosti v danej oblasti," povedal.

Z hlasovaní vyčnieva poslanec Karol Švajčík. Ten zahlasoval za Hartenberg a keď firma nezískala dosť hlasov, zdvihol ruku v ďalšom hlasovaní aj za Agel. "Sú ľudia, ktorí pevne stoja za svojim názorom," ironicky komentoval Švajčíkovo hlasovanie jeden z jeho poslaneckých kolegov.

Švajčík ale má pre takéto obojaké hlasovanie vysvetlenie. "Hocijaký stav nemocnice oproti stavu, v akom je dnes, je lepší. Mne je to úplne jedno, ktorý z tých dvoch uchádzačov vyhrá, lebo podľa mňa boli tie ponuky dosť zhodné. Ten stav nemocnice, ako je teraz, je pre mňa neprijateľný," povedal Švajčík. Poslanec hovorí, že nikdy nesúhlasil s priamym predajom, bol za verejnú obchodnú súťaž, v ktorej by sa dali lepšie nastaviť podmienky prenájmu nemocnice investorovi.

Viceprimátorovi ostalo z niektorých kolegov zle

Kontroverzné rozhodnutie poslancov vyvolalo prudké reakcie. Viceprimátor Marek Holub povedal, že mu po hlasovaní ostalo fyzicky zle. "Nie som presvedčený, že všetkým poslancom ide o dobro tohto mesta," povedal.

Podnet na generálnu prokuratúru sa chystá podať miestny aktivista. Ten bude žiadať generálneho prokurátora okrem iného aj o to, aby sa pozrel, odkiaľ firmy získavali informácie. Do prípadu sa možno vloží aj národná protikorupčná jednotka, pretože pred rokovaním sa poslanci vzájomne obviňovali z toho, že vzali úplatky.

Polemiku vyvoláva aj Balážovej návrh, aby poslanci hlasovali o oboch ponukách, nielen o tej vyššej. Primátor Dušan Husár váhal, či dá hlasovať o jej návrhu. "Neviem, či je v zmysle platnej legislatívy, ak by som to mäkko povedal," podotkol na jej návrh Husár. Právnička mesta povedala, že o oboch návrhoch sa nemôže hlasovať, to isté si myslí aj kontrolórka. "To je absolútna svojvôľa. Neviem si predstaviť, ako by ste si obhájili kritériá, na základe ktorých by ste vybrali toho, kto ponúkol nižšiu cenu. Zdá sa mi absurdné, že chcete vybrať niekoho, kto dal nižšiu cenu," reagovala kontrolórka Esterková na Balážovej návrh. "Rozumiem, že chcete zohľadniť ostatné kritériá, ale na to slúži verejná obchodná súťaž," pripomenula.

Husár nakoniec o Balážovej návrhu hlasovať dal. Urobil tak podľa našich informácií iba preto, aby nestratil právo viesť rokovanie. Presne to mu podľa platného rokovacieho poriadku mesta hrozilo v prípade, že by nedal hlasovať o poslaneckom návrhu.

Teraz je ale otázne, či primátor podpíše uznesenie. K celému prípadu si chce dať vypracovať právne stanoviská.

Nemocnica môže na svojho investora čakať ešte veľmi dlho. Po podivnom hlasovaní poslancov je skoro isté, že prípad preskúma prokurátor a očakávajú sa aj právne kroky zo strany víťaznej firmy. To všetko oddiali vstup investora do nemocnice, môže to dokonca viesť k zrušeniu celej súťaže. "Súhlasím s názorom, že mesto sa môže dostať do patovej situácie," podotkol primátor.

ZA KOHO ZDVIHLI RUKU

POSLANCI HLASUJÚCI ZA HARTENBERG:

Karol Švajčík, Marek Holub, Roman Šíra, Klaudia Ivanovičová, Ivan Madola, Ida Ďurčeková, Marián Tomajko

POSLANCI HLASUJÚCI ZA AGEL:

Karol Švajčík, Ján Adamec, Pavol Petrovič, Jozef Paluška, Marta Balážová, Oto Balco, Denisa Uhrinová, Michal Cimmermann, Pavel Dvonč

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 2. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 3. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 4. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 6. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 7. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 8. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 9. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 834
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 586
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 406
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 431
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 359
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 137
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 904
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 624
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 819
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 039

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 3. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 8. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 432
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 268
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 041
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 953
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 711
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 736
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


4 h
S loptou v ruke šaliansky pivot Martin Lužica.

Hádzanári Šale sa v stredu predstavili na palubovke Hlohovca.


6 h
Šiestoligové šlágre prilákali na jeseň početné divácke kulisy. Snímka je z duelu 15. kola Veľký Cetín - Klasov (0:0).

Kto sú najlepší futbalisti elitnej šiestej ligy? Kto z nich hráva s ručne vyrobenými chráničmi?


11 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


16 h

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 3. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 8. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 432
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 268
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 041
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 953
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 711
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 736
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu