Škandalózne rozhodnutie o poslednej mestskej nemocnici skončí u generálneho prokurátora

Poslanci neschválili investora, ktorý núkal najvyššiu cenu za akcie nemocnice. Odhlasovali druhého v poradí. Hlavná kontrolórka hovorí o svojvôli poslancov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

ZLATÉ MORAVCE. Hlasovanie desaťročia o budúcnosti nemocnice sa skončilo škandálom! Poslanci odmietli zahlasovať za investora, ktorý ponúkol v priamom predaji najvyššiu cenu za akcie nemocnice. Naopak, zahlasovali za druhú firmu, ktorá je ochotná dať o takmer stotisíc eur menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už teraz je jasné, že hlasovania skončia nielen u generálneho prokurátora, ale zrejme aj na súde. Firma, ktorá mala na základe svojej vyššej ponuky vyhrať podľa hlavnej kontrolórky aj právničky mesta, zrejme Zlaté Moravce zažaluje.

SkryťVypnúť reklamu

Dvaja súperi

Samospráva sa rozhodla, že predá akcie nemocnice investorovi priamym predajom. V takom prípade je rozhodujúca cena, ktorú záujemca ponúkne za akcie.

Do súťaže sa prihlásili dve spoločnosti - eseročka Hartenberg Capital a akciovka Agel SK. Obe firmy už dávnejšie vyjadrili svoj záujem získať poslednú mestskú nemocnicu na Slovensku.

Pri otváraní obálok s ponukami poslanci vzali na vedomie, že vyššiu cenu za akcie ponúkol Hartenberg. Rozdiel oproti tomu, čo núkal Agel, je podľa dvoch zdrojov viac ako stotisíc eur.

Poslanci minulý týždeň prekvapivo nehlasovali iba o víťazovi. Bývalá viceprimátorka Marta Balážová navrhla, aby sa hlasovalo o oboch firmách. Poslanci s tým súhlasili.

V hlasovaní prekvapivo neprešiel víťaz, ktorý dal vyššiu cenu za akcie. Naopak, poslanci zahlasovali, že akcie predajú Agelu.

SkryťVypnúť reklamu

Právničky: Vyhrať mal ten s vyššou ponukou

Tým sa ale situácia okolo nemocnice nevyriešila, ale naopak, poriadne sa zamotala. Podľa viacerých právnikov nie je možné, aby poslanci pri priamom predaji akcií hlasovali v prospech firmy, ktorá navrhla menej peňazí za akcie.

Myslí si to hlavná kontrolórka mesta Alžbeta Esterková, právnička mesta Michaela Uličná Ivanová aj vedúci majetkovo-právneho oddelenia na mestskom úrade Peter Kmeť.

"Ak sa postupovalo priamym predajom, najmenej za cenu znaleckého posudku, teória hovorí, že je to malá obchodná súťaž a víťaz je ten, kto ponúkol najvyššiu cenu za akcie. Jediným kritériom je v tomto prípade podľa mňa cena," vyhlásila Esterková.

"Nemôže sa povedať, že víťaz je ten s nižšou cenou," súhlasí s hlavnou kontrolórkou Kmeť.

SkryťVypnúť reklamu

Zástancovia Agelu: Celkovo nám dá viac

Problém nastal v momente, keď poslanci pred niekoľkými mesiacmi odignorovali možnosť vybrať investora pre nemocnicu verejnou obchodnou súťažou. V takej súťaži by mohli v podmienkach brať do úvahy aj rôzne iné okolnosti. Samospráva vtedy argumentovala, že na verejnú obchodnú súťaž nie je čas.

Vypísala preto súťažný dialóg, pri ktorom priamo oslovila firmy, o ktorých vedela, že by o nemocnicu mohli mať záujem. Súťažný dialóg nikdy neskončil, upozornila napríklad Balážová. Potom poslanci rozhodli, že priamym predajom ponúknu investorovi akcie nemocnice.

Tí, ktorí teraz zahlasovali za Agel, hoci firma dala nižšiu cenu za akcie, majú tiež svoje argumenty. "Obaja investori garantovali, že budú poskytovať zdravotnú starostlivosť. Ale keď niekto prevádzkuje osemnásť nemocníc v Čechách a sedem na Slovensku, je to trošku iný partner ako niekto, kto má iba polikliniky a centrá riadenej reprodukcie," obhajovala Balážová skupinu Agel.

"Neprikláňam sa k názoru, že by mala byť limitujúca cena. Peniaze prídu a veľmi rýchlo sa rozhádžu," povedal poslanec Jozef Paluška. Ten tvrdí, že ponuka Agelu bola najvýhodnejšia, aj keď spoločnosť neponúkla najvyššiu cenu za akcie.

"Väčšina poslancov si myslí, že by sa mali zohľadňovať aj iné kritériá ako je len cena," povedal Pavol Petrovič.

Agel podľa nášho zdroja ponúkol výrazne viac peňazí na nájomnom a o pol milióna eur chce dať viac aj na investície v nemocnici.

Švajčík hlasoval za oboch

Právnici, s ktorými sme hovorili, ale povedali, že ak chceli poslanci zohľadniť aj iné kritériá okrem ceny za akcie nemocnice, mali vypísať verejnú obchodnú súťaž a nepredávať akcie priamym predajom. Hlavná kontrolórka navyše upozornila, že kritériá nemôžu byť stanovené po tom, ako sa otvorili obálky s ponukami od oboch firiem.

S argumentáciu Balážovej, Palušku či Petroviča nesúhlasí napríklad Roman Šíra, šéf Klubu nezávislých poslancov, ktorý je jediným klubom v mestskom zastupiteľstve. "Hlasoval som za najvyššiu ponuku, lebo som nechcel vedome porušovať zákon. Mesto navyše potrebuje peniaze - ak je tu uchádzač, ktorý ponúka najvyššiu cenu, automaticky zaňho zahlasujem," povedal Šíra.

Poslanci Denisa Uhrinová a Michal Cimmermann, ktorí sú v klube, ale hlasovali presne opačne ako Šíra, podporili firmu, ktorá dala nižšiu ponuku.

Cimmermann to vysvetľuje tým, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa nedá rozhodovať iba na základe ceny. "Podľa môjho názoru sa tu musíme pozrieť aj na iné kritériá, ako napríklad skúsenosti v danej oblasti," povedal.

Z hlasovaní vyčnieva poslanec Karol Švajčík. Ten zahlasoval za Hartenberg a keď firma nezískala dosť hlasov, zdvihol ruku v ďalšom hlasovaní aj za Agel. "Sú ľudia, ktorí pevne stoja za svojim názorom," ironicky komentoval Švajčíkovo hlasovanie jeden z jeho poslaneckých kolegov.

Švajčík ale má pre takéto obojaké hlasovanie vysvetlenie. "Hocijaký stav nemocnice oproti stavu, v akom je dnes, je lepší. Mne je to úplne jedno, ktorý z tých dvoch uchádzačov vyhrá, lebo podľa mňa boli tie ponuky dosť zhodné. Ten stav nemocnice, ako je teraz, je pre mňa neprijateľný," povedal Švajčík. Poslanec hovorí, že nikdy nesúhlasil s priamym predajom, bol za verejnú obchodnú súťaž, v ktorej by sa dali lepšie nastaviť podmienky prenájmu nemocnice investorovi.

Viceprimátorovi ostalo z niektorých kolegov zle

Kontroverzné rozhodnutie poslancov vyvolalo prudké reakcie. Viceprimátor Marek Holub povedal, že mu po hlasovaní ostalo fyzicky zle. "Nie som presvedčený, že všetkým poslancom ide o dobro tohto mesta," povedal.

Podnet na generálnu prokuratúru sa chystá podať miestny aktivista. Ten bude žiadať generálneho prokurátora okrem iného aj o to, aby sa pozrel, odkiaľ firmy získavali informácie. Do prípadu sa možno vloží aj národná protikorupčná jednotka, pretože pred rokovaním sa poslanci vzájomne obviňovali z toho, že vzali úplatky.

Polemiku vyvoláva aj Balážovej návrh, aby poslanci hlasovali o oboch ponukách, nielen o tej vyššej. Primátor Dušan Husár váhal, či dá hlasovať o jej návrhu. "Neviem, či je v zmysle platnej legislatívy, ak by som to mäkko povedal," podotkol na jej návrh Husár. Právnička mesta povedala, že o oboch návrhoch sa nemôže hlasovať, to isté si myslí aj kontrolórka. "To je absolútna svojvôľa. Neviem si predstaviť, ako by ste si obhájili kritériá, na základe ktorých by ste vybrali toho, kto ponúkol nižšiu cenu. Zdá sa mi absurdné, že chcete vybrať niekoho, kto dal nižšiu cenu," reagovala kontrolórka Esterková na Balážovej návrh. "Rozumiem, že chcete zohľadniť ostatné kritériá, ale na to slúži verejná obchodná súťaž," pripomenula.

Husár nakoniec o Balážovej návrhu hlasovať dal. Urobil tak podľa našich informácií iba preto, aby nestratil právo viesť rokovanie. Presne to mu podľa platného rokovacieho poriadku mesta hrozilo v prípade, že by nedal hlasovať o poslaneckom návrhu.

Teraz je ale otázne, či primátor podpíše uznesenie. K celému prípadu si chce dať vypracovať právne stanoviská.

Nemocnica môže na svojho investora čakať ešte veľmi dlho. Po podivnom hlasovaní poslancov je skoro isté, že prípad preskúma prokurátor a očakávajú sa aj právne kroky zo strany víťaznej firmy. To všetko oddiali vstup investora do nemocnice, môže to dokonca viesť k zrušeniu celej súťaže. "Súhlasím s názorom, že mesto sa môže dostať do patovej situácie," podotkol primátor.

ZA KOHO ZDVIHLI RUKU

POSLANCI HLASUJÚCI ZA HARTENBERG:

Karol Švajčík, Marek Holub, Roman Šíra, Klaudia Ivanovičová, Ivan Madola, Ida Ďurčeková, Marián Tomajko

POSLANCI HLASUJÚCI ZA AGEL:

Karol Švajčík, Ján Adamec, Pavol Petrovič, Jozef Paluška, Marta Balážová, Oto Balco, Denisa Uhrinová, Michal Cimmermann, Pavel Dvonč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 023
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 853
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 244
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 036
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 198
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 041
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 129
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Žiliny včera aj vďaka dvom gólom Alexandra Avtsina (v strede) vyhrali v Nitre 4:2 a vyrovnali semifinálovú sériu na 1:1.

Sto hromov do Aittokallia a Žilina vyrovnala sériu.


Musíme sa odraziť od tretej tretiny, vraví Martin Vitaloš.

Zobuďme sa zo sna, že vyhráme len tak, káže tvrdý obranca.


Krunoslav Krajnovič verí, že hráči lepšie zvládnu taktické rozhodnutia na palubovke.

Basketbalisti Nitry v utorok nastúpia s cieľom vyrovnať stav štvrťfinálovej série.


Cesta pre Mlynmi, sobota.

Práce budú pokračovať aj po víkende. V prípade mosta komunikovala župa iný termín ako polícia.


  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 036
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 198
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 041
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 129
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu